Przerwali dominację Stryszawy / chłopcy z Budzowa ponownie mistrzami w siatkówkę w gimnazjadzie!

Po trzech latach przerwy tytuł mistrza powiatu w siatkówkę chłopców wraca do Gimnazjum w Budzowie.  – Ale nie było łatwo, bo zarówno my, jak i chłopaki z gimnazjum w Stryszawie i Łętownie prezentowaliśmy zbliżony poziom – zaznacza opiekun drużyny z Budzowa, Piotr Kwak.

W tym roku szkolnym możemy mówić o szczęściu, albo i pechu, gdy popatrzymy na pierwsze spotkania w finałach powiatowych w grach zespołowych. Los spotyka dwie najlepsze drużyny zazwyczaj już w pierwszych meczach. Nie inaczej było podczas finału w siatkówkę chłopców w gimnazjadzie, gdzie już w pierwszym spotkaniu zmierzyły się drużyny, które zajęły na koniec turnieju miejsce pierwsze i drugie.

Tylko dwie szkoły  – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie i Gimnazjum w Budzowie od roku szkolnego 2000/2001 zdobywały tytuły najlepszej męskiej drużyny w siatkówkę w gimnazjadzie. Historia i statystyka zatriumfowała także w piątek 22. lutego w hali Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej. – Cieszę się, że dominacja Stryszawy została przerwana. Tam na siatkówkę stawiają mocno i to już od kilku lat. Teraz to jednak my wracamy po dwóch latach nieobecności na tron – powiedział opiekun drużyny z Budzowa, Piotr Kwak.

Pierwszego seta do 26 wygrali co prawda zawodnicy ze Stryszawy, ale w kolejnych dwóch triumfowali siatkarze z Budzowa. – To spotkanie na pewno ustawiło cały turniej. Gratuluje chłopakom, bo zrobili swoją robotę – dodał Kwak.

Na turnieju w Suchej Beskidzkiej bardzo dobrze prezentowała się także drużyna z Gimnazjum w Łętowni, w której bezapelacyjnym liderem był Aleksander Słonina. Właśnie on-kapitan zespołu z Łętowni jednogłośnie (po raz pierwszy w tym roku szkolnym patrząc na wszystkie pozostałe finały powiatowe w grach zespołowych – przyp. M.K.) został uznany za MVP turnieju. – Naprawdę wszyscy na mnie wskazali? Jest mi bardzo miło z tego powodu. Za rok postaram się także powalczyć o tą statuetkę i końcowy triumf w turnieju mojej szkoły. W tych zawodach najlepszy był zespół z Budzowa i zasłużenie wygrał. Z drugiej strony, gdybyśmy wygrali z nimi w ostatnim meczu 2:0, to puchar pojechałby z nami do Łętowni – powiedział Aleksander Słonina, który trenuje w młodzikach i kadetach Dalinu Myślenice. Co ciekawe, MVP turnieju w siatkówkę szkół podstawowych został wybrany jego brat – Mateusz Słonina.

Nie mniej zacięty od meczu Budzowa ze Stryszawą było starcie Stryszawy z Łętownią. Po pierwszym wygranym secie podopieczni Rafała Kukli prowadzili w drugim secie 24:21. I tego seta przegrali do 25. W trzeciej partii zaznaczyła się już jednak wyższość późniejszych wicemistrzów powiatu, którzy wygrali tie-breaka do 13.

Komplet trzech zwycięstw dał wygraną drużynie z Budzowa i awans do finału rejonowego (15. marzec, hala Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, czyli to samo miejsce, gdzie odbył się finał powiatowy). – Na wyróżnienie zasługuje cały zespół. To dla nich drugi tak poważny turniej (wcześniejszy to zawody o Puchar Dyrektora ZSO w Suchej Beskidzkiej), gdzie muszą sobie radzić także z innymi rzeczami, niż tylko przeciwnik. Wychodzą na obce dla siebie boisko, widzą sędziego, widzą gwizdek. To wszystko jest prawdziwe. To nie jest ich boisko, to nie jest trening. Pojawia się stres, do tego patrzą na nich widzowie z trybun. Oni to przeżywają. Muszą sobie radzić także z moimi krzykami (śmiech). Potem z nimi rozmawiam i oni wiedzą, jak mają na nie reagować. Wiem, że jest to trudne, ale… wygraliśmy przecież – powiedział Piotr Kwak i dodał: – Będziemy pracować na treningach do 15 marca i potem gramy. Siatkówka w naszym rejonie nie stoi na najwyższym poziomie, bo bardziej dominującą dyscypliną jest piłka ręczna czy koszykówka. W finale rejonowym spotkają się zespoły na zbliżonym poziomie i nie jesteśmy bez szans.