Zacięte turnieje w siatkówkę w LO

Dużym sukcesem okazał się dwudniowy turniej piłki siatkowej dla gimnazjalistów o Puchar Dyrektora ZSO w Suchej Beskidzkiej. Bo jak inaczej nazwać fakt, że 5. i 6. lutego w hali ZSO zameldowało się łącznie czternaście drużyn z czterech powiatów! Wśród dziewcząt triumfowało Gimnazjum w Ślemieniu, z kolei w kategorii chłopców – Gimnazjum w Tokarni.

Turniej odbywał się po raz pierwszy, ale patrząc na zestaw szkół (oprócz gimnazjów z naszego powiatu, które reprezentowały takie miejscowości jak: Sucha Beskidzka, Zawoja, Krzeszów, Budzów, Stryszawa, Lachowice, Łętownia, na hali w ZSO stawili się reprezentanci gimnazjów z: Ślemienia, Tokarni, Gilowic i Jaszczurowej) który wziął w nim udział, już można mówić o dużym jego sukcesie. Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego ze Starostwa Powiatowego, które ufundowało puchary, statuetki i poczęstunek.

– Bardzo się cieszę, że zainteresowanie turniejem jest takie duże. Nie tylko widzimy zawodników z naszych szkół, ale także z ościennych. Takie sposób promocji szkoły, powiatu suskiego, jest bardzo dobry i bardzo potrzebny. Sport może i powinien pełnić właśnie taką funkcję – mówił Starosta Suski, Tadeusz Gancarz, który uroczyście otwierał każdy dzień zawodów.

W pierwszym dniu rywalizowały dziewczęta. Sześć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy (w grupie A zagrały: Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej – pierwsza drużyna, Gimnazjum w Ślemieniu i Gimnazjum w Zawoi. Do grupy B trafiły siatkarki z: Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej – druga drużyna, Gimnazjum w Budzowie i Gimnazjum w Krzeszowie). Jak pokazała końcowa klasyfikacja turnieju, grupą śmierci była grupa A, gdzie trafiły w wyniku losowania dwie najlepsze drużyny turnieju – pierwsza drużyna z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej oraz Gimnazjum w Ślemieniu. Pierwszy mecz tych zespołów zakończył się wygraną suszanek 2:1. W finale lepsze okazały się zawodniczki ze Ślemienia zwyciężając 2:0.

Oprócz rywalizacji drużynowej, trwała także indywidualna o tytuł MVP każdego z zespołów. W drużynie ze Ślemienia triumfowała Justyna Wiewióra. Z naszych drużyn z powiatu suskiego pamiątkowe statuetki otrzymały: Patrycja Kościelniak (Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej – pierwsza drużyna), Joanna Luberda (Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej – druga drużyna), Joanna Pocztowska (Gimnazjum w Zawoi), Anna Łukasik (Gimnazjum w Krzeszowie) i Katarzyna Jopek (Gimnazjum w Budzowie).

I TURNIEJ DZIEWCZĄT PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA ZSO W SUCHEJ BESKIDZKIEJ:

Grupa A:

Sucha Beskidzka 1 – Ślemień 2:0

Ślemień – Zawoja 2:0

Zawoja – Sucha Beskidzka 1 0:2

Grupa B:

Sucha Beskidzka 2 – Budzów 2:0

Budzów – Krzeszów 2:0

Sucha Beskidzka 2 – Krzeszów 2:0

PÓŁFINAŁY:

Ślemień – Budzów 2:0

Sucha Beskidzka 1 – Sucha Beskidzka 2 2:0

FINAŁ:

Sucha Beskidzka 1 – Ślemień 0:2

Dzień później, czyli we wtorek 6. lutego, w tej samej hali rywalizowali chłopcy. Drużyn łącznie było aż osiem! Niektórzy opiekunowie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem podnieśli rangę turnieju, nazywając go śmiało „regionalnym”. W końcu uczniowie, którzy wzięli w nim udział, reprezentowali szkoły z powiatów: suskiego (zaskoczenia nie ma 🙂 ), żywieckiego, wadowickiego i myślenickiego! Z grup wyszła tylko jedna szkoła z naszego powiatu (chłopcy z Gimnazjum w Budzowie), a stawkę półfinalistów uzupełnili reprezentanci z gimnazjów w: Tokarni, Jaszczurowej i Gilowic. W finale zagrała Tokarnia z Gilowicami – po tie-braku wygrała Tokarnia. – W naszej miejscowości piłka siatkowa jest bardzo popularna, a jej korzenie są bardzo głębokie. Młodzież, która triumfowała w tym turnieju, gra wspólnie z rodzicami i nie trzeba jej specjalnie zachęcać do uprawiania tego sportu. Bardzo się cieszę, że takie turnieje są i coraz częściej dochodzą do skutku. Szkoły średnie mogą się promować, zachęcają do wstąpienia do tych szkół. Gimnazja na tym także korzystają, szkoły średnie także, bo mogą wybierać zawodników do klas sportowych, jeżeli takie posiadają. Mam nadzieję, że dostaniemy zaproszenie na przyszły rok i będziemy mogli bawić się dalej – powiedział opiekun drużyny męskiej z Gimnazjum w Tokarni, Tomasz Sum.

Podobnie jak podczas turnieju dziewcząt, także i w drugim dniu przyznawano tytuł MVP dla zawodnika z każdej drużyny. Krystian Kluska otrzymał statuetkę spośród zawodników ze zwycięskiej ekipy. Ze szkół z powiatu suskiego statuetki odebrali: Konrad Saletnik (Sucha Beskidzka), Sebastian Kachnic (Budzów), Bartłomiej Iciek (Stryszawa) i Dominik Lasik (Lachowice).

I TURNIEJ  PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW O PUCHAR DYREKTORA ZSO W SUCHEJ BESKIDZKIEJ:

GRUPA A:

Łętownia – Gilowice 1:2