Trzy wygrane i mistrzami zostają uczniowie z Lachowic

To był pierwszy z czterech finałów powiatowych dla szkół podstawowych, które czekają nas w ostatnim tygodniu kwietnia. Dziś w hali Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej odbyły się zawody dla chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodszy).

W prymat w powiecie suskim zagrali dziś uczniowie z Lachowic, Suchej Beskidzkiej, Sidziny i Skawicy. Po losowaniu par (system każdy z każdym, wiadomo) przystąpiono do rywalizacji. Każdy mecz trwał 2×10 minut i każdy miał swoją historię.

Po pierwszej połowie spotkania Suchej Beskidzkiej z Sidziną wydawało się, że już jest „pozamiatane”. Sidzina prowadziła po trzech bramkach Filipa Basiury i jednym Igora Migasa oraz Łukasza Szpaka 5:1. W drugiej połowie role się odwróciły – to Sucha Beskidzka trafiała jak na zawołanie i ostatecznie wygrała 8:7. Pokerową zagrywką okazało się przesunięcie bramkarza Ryszarda Trzeciaka do gry w polu. To ten zawodnik doprowadził do remisu 7:7, a gola na wagę zwycięstwa zdobył Aron Pęczek.

Przez moment drugiego meczu, gdzie Skawica zagrała z Lachowicami wydawało się, że także i w tym spotkaniu jego losy odwrócą się w drugiej odsłonie. Mecz zaczął się idealnie dla Lachowic – ze skrzydła trafił Damian Kulka, następnie dwa trafienia zanotował Jakub Wiewióra i czwartego gola, z dużą dozą szczęścia, zdobył Radosław Kaczmarczyk. Skawica zaczęła się jednak rozkręcać i na przerwę schodziła już tylko ze stratą dwóch bramek. W drugiej połowie trwał korespondencyjny pojedynek Kacpra Dyrcza ze Skawicy i Jakuba Wiewióry – ten pierwszy zdobył łącznie 7 goli, ten drugi sześć. Skawica złapała trzykrotnie kontakt (7:8, 8:9, 9:10), ale w samej końcówce rakiety odpalili zawodnicy z Lachowic. Po trafieniach Marcina Buczka i Alana Bałosa, Lachowice odskoczyły na trzy bramki (12:9). Mecz zakończył się wygraną z Lachowic 13:10.

W spotkaniu numer trzy zagrały zwycięskie drużyny z pierwszej kolejki spotkań: Lachowice i Sucha Beskidzka. O wiele lepiej w mecz weszli chłopcy z Lachowic, którzy prowadzili 4:1, a na przerwę schodzili z przewagą pięciu trafień (7:2). Tuż po wznowieniu gry do bramki Suchej Beskidzkiej trafili Buczek i Kulka i wynik brzmiał 9:2. Mecz ostatecznie wygrali lachowiczanie 12:5, a gole dla podopiecznych Michała Chorążego zdobywało aż 5 zawodników: cztery zdobył Damian Kulka, trzy Marcin Buczek, po dwa Alan Bałos i Jakub Wiewióra i jedno trafienie zanotował Radosław Kaczmarczyk.

Czwarte spotkanie to mecz Sidziny ze Skawicą. Zaczęło się dobrze dla Skawicy, bo gola zdobył Dawid Zajda. Było to jedyne trafienie dla Skawicy w tej części, a do bramki trafiali już tylko uczniowie z Sidziny. Uczynili to pięciokrotnie: raz drogę do bramki Sidziny znaleźli: Paweł Czarny, Antoni Lipka, Igor Migas i dwukrotnie Filip Basiura. W drugiej połowie Skawica zaczęła odrabiać straty i prawie się jej udało – w pewnym momencie wynik meczu brzmiał 7:6 i 8:7 dla Sidziny. Ostatecznie to Sidzina zdobyła dwa gole w samej końcówce i wygrała 10:7.

Aż 26 goli padło w piątym meczu pomiędzy Suchą Beskidzką i Skawicą. Mało tego, do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych (wygrany karnych otrzymywał dwa punkty, przegrany jeden). Spotkanie to przypominało pojedynek między Ryszardem Trzeciakiem i Kacprem Dyrczem. Ten pierwszy zdobył 11 goli, ten drugi niewiele mniej, bo dziewięć. W rzutach karnych skuteczniejsi byli zawodnicy ze Skawicy.

W ostatnim spotkaniu Lachowice wygrały z Sidziną 8:5 i tym samym przypieczętowały triumf w całym turnieju.

Na zakończenie zawodów rozdano dyplomy, indywidualne wyróżnienia – szklane statuetki oraz puchar. Mistrzowie powiatu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Lachowicach awansowali do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się już jutro również w Suchej Beskidzkiej.

Podczas zawodów mieliśmy dwóch specjalnych gości – prezesa Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej, pana Zbigniewa Podolskiego oraz byłego trenera WKS Wawel, Hutnika Kraków, pana Andrzeja Wiśniewskiego. Prezes Podolski wręczył puchar za miejsce pierwsze, a pan Wiśniewski statuetkę dla króla strzelców.

PIŁKA RĘCZNA CHŁOPCÓW – IGRZYSKA DZIECI 2022/2023 – 24.04.2023 – SUCHA BESKIDZKA

WYRÓŻNIENIA INDYWIDUALNE:

KRÓL STRZELCÓW: Kacper Dyrcz (SP Skawica).

MVP DRUŻYNY: Damian Kulka (SP Lachowice), Ryszard Trzeciak (SP1 Sucha Beskidzka), Filip Basiura (SP Sidzina), Dawid Zajda (SP Skawica).

WYNIKI:

1. SP1 Sucha Beskidzka – SP Sidzina 8:7 (1:5)

2. SP Lachowice – SP Skawica 13:10 (5:3)

3. SP Lachowice – SP1 Sucha Beskidzka 12:5 (7:2)

4. SP Sidzina – SP Skawica 10:7 (5:1)

5.SP1 Sucha Beskidzka – SP Skawica 13:13 (5:7)

6. SP Lachowice – SP Sidzina 8:5 (5:3)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Lachowicach