Technicznie najlepsi

Po raz czwarty z rzędu finał powiatowy w piłkę ręczną chłopców szkół gimnazjalnych wygrała drużyna z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej. Jeszcze przed turniejem podopieczni Piotra Staszaka byli murowanym faworytem (co prawda z drużyny z powodu ukończenia szkoły odeszło we wrześniu kilku czołowych zawodników, którzy w poprzednim roku wygrali zawody powiatowe i rejonowe, ale niektórzy, jak MVP – Konrad Saletnik – zostali) i nie zawiedli oczekiwań. Jak się jednak okazuje, zawiedli… samych siebie, bo liczyli na lepszą postawę w turnieju w hali w Goetlu w Suchej Beskidzkiej.

W piątek 5. kwietnia do hali w Goetlu przyjechali także zawodnicy z Gimnazjum w Budzowie, Gimnazjum nr 1 w Stryszawie oraz Gimnazjum w Makowie Podhalańskim. – Sądziłem, że drużyna z Budzowa będzie najsłabszą drużyną, a do końca o tytuł będziemy rywalizować z zespołem ze Stryszawy – powiedział MVP zawodów Saletnik (Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej).

O sile Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej w pierwszym meczu przekonało się Gimnazjum w Makowie Podhalańskim. Początek spotkania był jeszcze wyrównany. Pierwszego gola w finale powiatowym zdobył Michał Pochopień (G Sucha B.), ale bardzo szybko drużyna z Makowa P. odpowiedziała i był remis. Dopiero od stanu 2:2 po dobrych kilku minutach gry podopieczni Piotra Staszaka odskoczyli na dwa gole (4:2), a potem już do końca pierwszej połowy systematycznie powiększali przewagę, a wynik do przerwy brzmiał 8:4. W drugiej odsłonie kolejne gola Pochopnia i Saletnika dały szczypiornistom z suskiego gimnazjum w pewnym momencie nawet siedmiopunktową przewagę (11:4), która stopniowo topniała. Gol na 11:8 autorstwa Macieja Zalewskiego był jednak ostatnim, jaki zdobyli podopieczni Macieja Melzera. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 12:8.

Jak w kalejdoskopie zmieniała się sytuacja w drugim spotkaniu, gdzie Gimnazjum w Budzowie zmierzyło się z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. Bardzo szybko na dwubramkowe prowadzenie wyszli zawodnicy z Budzowa (gola zdobył m.in. lider drużyny Radosław Drabina), lecz bardzo szybko piłkarze ręczni szkoleni przez Rafała Kuklę zdobyli trzy gole i wyszli na prowadzenie 3:2. Kiedy gola na 5:3 dla Budzowa zdobył Drabina, Stryszawa wzięła czas.  Nie przyniosło to jednak spodziewanego efektu, bo dwubramkowe prowadzenie (ale 8:6) drużyny z Budzowa utrzymało się do przerwy. Po przerwie Stryszawa rzuciła się do odrabiania strat i w pewnym momencie zrobiło się 10:10. Nieodpowiedzialne zachowanie na ławce kar Macieja Kachla spowodowało jego dyskwalifikację w meczu. Do końcowego gwizdka gole zdobywał już tylko Budzów, a zwycięstwo 14:10 przypieczętował Drabina.

Spotkanie z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej był ostatnią szansą dla Gimnazjum nr 1 w Stryszawie na namieszanie w turnieju. Porażka powodowała, że o marzenia pierwszym miejscu, przynajmniej na jeden rok, szczypiorniści ze Stryszawy musieli odłożyć na co najmniej rok. Pod nieobecność zawieszonego Kachla ciężar zdobywania goli wziął na siebie Krzysztof Sikora (zdobył łącznie cztery gole), ale było to zbyt mało dla gimnazjalistów z Suchej Beskidzkiej. Spotkanie zakończyło się wynikiem 12:8 dla G Sucha B.

W czwartym meczu bezdyskusyjne zwycięstwo z Gimnazjum w Makowie Podhalańskim odnieśli gimnazjaliści z Budzowa. Co prawda już w 30. sekundzie kontuzji doznał Drabina (a będzie ta sytuacja miała epilog w kolejnym meczu podopiecznych Piotra Kwaka), ale bardzo szybko wrócił na parkiet i zdobył gola na 3:2 dla Budzowa. W drugiej połowie zawodnicy z Makowa nie rzucili ani jednej bramki! i przegrali 11:3

Spotkania w turnieju się tak ułożyły (grano systemem każdy z każdym), że dwa ostatnie mecze decydowały o miejscach 1-2 (starcie G Sucha B. z G Budzów) i 3-4 (G1 Stryszawa kontra G Maków P.). Jako pierwszy (z karnego) do bramki strzeżonej przez najlepszego bramkarza turnieju – Dariusza Kotlarza trafił Saletnik, lecz bardzo szybko po golach Drabiny i Adama Kani to G Budzów objęło prowadzenie 2:1. Potem do głosu zaczęli dochodzić późniejsi zwycięzcy turnieju i do przerwy prowadzili skromnie 5:4. W drugiej połowie wydawało się, że suscy gimnazjaliści kontrolują przebieg gry, ale po przerwie w pewnym momencie wynik brzmiał 9:9. Warto jednak dodać, co widać na jednym ze zdjęć w galerii, że dużo czasu poza boiskiem spędził Drabina, któremu odnowił się uraz z poprzedniego meczu. Co by było, gdyby mógł grać przez cały mecz, tego się już jednak nie dowiemy… – Prowadzimy 9:7 i zamiast dobić przeciwnika, to się robi remis i niepotrzebne nerwy. Mieliśmy sytuację sam na sam, mogło być 10:7 i po meczu – powiedział Piotr Staszak i dodał: – Bramkarz Budzowa obronił łącznie chyba z piętnaście strzałów! Jeden mój zawodnik trafił w niego z sześć razy. Wiem, że ci chłopcy potrafią zagrać lepiej, bo w sparingach czy turniejach z mocniejszymi drużynami nawiązywali walkę jak równy z równym. Zabrakło im przekonania, głowy i tego czegoś…

Ostatni mecz w turnieju to pewna wygrana gimnazjalistów ze Stryszawy, którzy już do przerwy prowadzili 6:1, a ostatecznie stanęło na 13:7.

– Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy, bo sądziłem, że zespół z Budzowa będzie najsłabszą drużyną. Myślałem, że to ze Stryszawą do samego końca będziemy walczyć o pierwsze miejsce. Wszystko pozmieniało się po zakończeniu kolejnych spotkań. Który mecz kosztował nas najwięcej sił? Z Gimnazjum w Budzowie. Przeciwnicy do końca stawiali opór, ale udało się nam wygrać. Potrafimy grać dużo lepiej! Popełniliśmy bardzo wiele błędów, podawaliśmy piłkę przeciwnikowi, nie trafialiśmy w dogodnych sytuacjach. Na pewno nie wykorzystaliśmy wiele okazji, które powinny przynieść nam gole – powiedział Konrad Saletnik.