Nie tylko przeszkody musieli pokonać

Przeniesienie gaśnicy, rozłączenie węży, przeniesienie węża na podest, połączenie węży, pokonanie slalomem tyczek, znajomość sprzętu poprzez jego odłożenie zgodnie z rysunkiem oraz zbudowanie linii gaśniczej – przed takimi zadaniami w niedzielne popołudnie stanęli uczestnicy VII Turnieju Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Jordanowie.

Turniej odbył się w  hali sportowej Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, a honorowy nad nim patronat objęli: generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP, dh Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Oddziału Głównego ZOSP RP, dh Edward Siarka – Prezes ZOW ZOSP RP Województwa Małopolskiego oraz Wojciech Kozak – V-ce Marszałek Województwa Małopolskiego. Do Jordanowa w niedzielę przybyło także wielu zaproszonych gości: Edward Siarka – Poseł na Sejm RP, Prezes ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego, Teresa Tiszberek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Tadeusz Gancarz – Starosta Suski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suchej Beskidzkiej, st. bryg. Piotr Harańczyk – Komendant Powiatowy Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, st. kpt. Krzysztof Okrzesik – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Zbigniew Skikiewicz Burmistrz miasta Miłosław wraz z przedstawicielami UG oraz Maria Pudo – Przewodnicząca Rady Miasta Jordanowa wraz z radnymi.
       Turniej ten przeprowadzono jako rywalizację indywidualną i drużynową, a wzięło w nim udział 52 zawodników (z 10 drużyn) w grupie MDP szkoła podstawowa, 35 zawodniczek (z 7 drużyny) w grupie gimnazjum dziewczęta oraz 62 zawodników (12 drużyn) w grupie gimnazjum chłopcy. Łącznie startowało 154 zawodników i 30 drużyn.
       Rywalizacja przeprowadzona została na placu o wymiarach 10 m x 8 m. Zadania, o których pisałem na wstępie wykonywane są również podczas zawodów przeprowadzanych wg regulaminu CTIF. Oprócz szybkości wykonania zadania ważna była dokładność – za błędny przyznawane były punkty karne. Każdy zawodnik miał prawo do jednego startu, natomiast dziesięciu zawodników z każdej grupy miało prawo do ponownego startu, z których lepszy wynik był brany pod uwagę do klasyfikacji indywidualnej. Wyniki czterech najlepszych zawodników z drużyny były brane pod uwagę do kwalifikacji drużynowej.
       Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska, której przewodniczył kpt. Łukasz Białończyk z KP PSP Sucha Beskidzka.
       W kwalifikacji członków MDP uczęszczających do szkoły podstawowej najlepszy okazał się Kamil Wójtowicz  z MDP Jordanów. Drugie miejsce zajął Patryk Pasierbek z MDP Kuków, a trzecie Szymon Barzycki również z MDP Kuków. W klasyfikacji drużynowej wygrała drużyna MDP Jordanów przed MDP Kuków oraz MDP Laskowa.
       W kwalifikacji członkiń MDP dziewcząt uczęszczających do gimnazjum najlepsza okazały się druhny z MDP Ptaszkowa w kolejności: Monika Michalik, Kamila Stelmach  i Gabriela Mól. W klasyfikacji drużynowej wygrała drużyna MDP Ptaszkowa przed MDP Jabłonka i MDP Laskowa.
       W kwalifikacji ogólnej członków MDP uczęszczających do gimnazjum najlepszy okazał się Marcin Żurek z MDP Kuków, następnie Jarosław Skrzypiec z MDP Ptaszkowa oraz Tomasz Proszek z MDP Jordanów. W klasyfikacji drużynowej wygrała drużyna MDP Jordanów przed MDP Ptaszkowa oraz MDP Bystra.
       Zawodnicy dostali na pamiątkę udziału w zawodach skromne upominki oraz dyplomy. Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca pamiątkowe medale, a drużyny puchary.

Organizatorem turnieju byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie i Burmistrz miasta Jordanów we współpracy z: Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Starostwem Suskim, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej oraz Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suchej Beskidzkiej.

Na zakończenie zawodów pamiątkowe puchary wręczał m.in. Starosta Suski Tadeusz Gancarz. Starostwo na czas zawodów wypożyczyło także komplet strojów dla uczestników zawodów.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie PSP w Suchej Beskidzkiej

GALERIA ZDJĘĆ: