Nauczyciele z Goetla pokazali klasę!

Udowodnili to nauczyciele z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, którzy zwyciężyli właśnie w XIII Turnieju Nauczycieli o Puchar Starosty Suskiego. W poprzednich latach w turnieju brały udział także m.in. szkoły ze Słowacji, ale w miniony piątek niestety nie dojechali na turniej do Suchej Beskidzkiej. Mimo to emocji nie brakowało.

W hali ZS im. Walerego Goetla w piątek zameldowało się pięć zespołów. Oprócz zwycięskiej drużyny gospodarzy, stawili się nauczyciele z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie, nauczyciele z ZS w Zawoi Wilcznej, reprezentanci gminy Maków Podhalański oraz nauczyciele z ZS w Bystrej-Sidzinie. Mecze były rozgrywane na dwóch sektorach (tak samo jak finały powiatowe w licealiadę), a sędziami byli nauczyciele, których drużyna akurat pauzowała.

Pomysł z turniejem nauczycieli w hali w Goetlu narodził się trzynaście lat temu, podczas wizyty delegacji ZS Goetla na Słowacji. Brał w niej udział m.in. mgr inż. Stanisław Czaicki – Dyrektor ds. dydaktyki i organizacji nauczania w ZS Goetla. – Nauczyciele mieli wycieczkę na Słowację. Wcześniej Sucha Beskidzka i Twardoszyn współpracowały już na poziomie samorządu, a my chcieliśmy to jeszcze bardziej poszerzyć o szkolnictwo. I tak pojechaliśmy na turniej w siatkówce. Następnie delegacja szkoły z Twardoszyna przyjechała do nas i została już oficjalnie zapoczątkowana współpraca. Uzgodniliśmy, że będziemy się nawzajem odwiedzać, a przy okazji rozgrywać mecze w piłkę nożną i siatkówkę na poziomie nauczycieli. Potem do rywalizacji włączyli się także uczniowie – wspomina Stanisław Czaicki.

Bardzo ciekawa była wizyta w 2010 roku, gdy delegacja z ZS Goetla przywiozła na Słowację replikę pucharu świata. – Polska nie awansowała wówczas na mundial do Republiki Południowej Afryki, więc życzyliśmy powodzenia naszym słowackim przyjaciołom – dodaje.

Na początku w Turnieju Nauczycieli w piłkę siatkową brały udział tylko drużyny z Suchej Beskidzkiej i Słowacji, ale z czasem do rywalizacji włączały się także inne, okoliczne reprezentacje szkół czy gmin. – Bardzo fajnie, że inne szkoły przyłączają się do turnieju. Był taki czas, że oprócz delegacji z Twardoszyna gościliśmy także Słowaków z Namestowa. Rekordowa ilość drużyn to chyba dziesięć podczas jednego turnieju. W tym roku jednak Twardoszyn nie dojechał, bo mają wewnętrzne problemy. W przyszłości, jak zapewnił dyrektor, możemy na nich liczyć – mówi Stanisław Czaicki.

Od kilku lat turniej rozgrywany jest o Puchar Starosty Suskiego. – Na początku graliśmy o puchar dyrektora szkoły, potem o puchar prezesa ZNP. Od kilku lat patronat nad imprezą sprawuje Starosta i pojawia się na wręczaniu pucharów, podczas dekoracji drużyn – dodaje.

Starostwo Powiatowe, oprócz pucharów, ufundowało także poczęstunek dla wszystkich uczestników zawodów!

Nie inaczej było w piątkowy wieczór. Starosta suski Tadeusz Gancarz wręczył pamiątkowe puchary zwycięskim drużynom. Najcenniejszy puchar został w ZS Goetla, a odebrał go kapitan drużyny – Artur Kukla.  Drugie miejsce zajęli nauczyciele z ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie, a na trzeciej pozycji znaleźli się reprezentanci Gminy Maków Podhalański.

Jednak w piątkowy wieczór najważniejsza była i tak zabawa, o czym świadczy zdjęcie zawodnika z ZSG z Suchej Beskidzkiej – Krzysztofa Janoszka 😉

WYNIKI:

ZSK Jordanów – ZS Sidzina 2:0 (15:4; 15:4)

Gmina Maków P. – ZSG Sucha B. 0:2 (13:15; 5:15)

ZS Sidzina – ZS Zawoja Wilczna 0:2 (12:15; 13:15)

ZSK Jordanów – Gmina Maków P. 2:1 (13:15; 15:10; 15:9)

ZSG Sucha B. – ZS Zawoja Wilczna 2:1 (12:15; 15:9; 16:14)

ZS Sidzina – Gmina Maków P. 1:2 (9:15; 15:13; 7:15)

ZSK Jordanów – ZSG Sucha B. 1:2 (18:16; 10:15; 11:15)

Gmina Maków P. – ZS Zawoja Wilczna 2:0 (15:10; 15:7)

ZS Sidzina – ZSG Sucha B. 1:2 (13:15; 19:17; 10:15)

ZSK Jordanów – ZS Zawoja Wilczna 2:0 (15:7; 15:12)