Lachowice wygrywają i jadą dalej

Za nami cztery finały powiatowe w halową piłkę nożną szkół podstawowych. Ostatnim mistrzem zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Lachowicach, którzy w czwartek 26. października okazali się bezkonkurencyjni podczas zawodów w hali w Zawoi. I to oni będą reprezentowali nasz powiat podczas półfinału wojewódzkiego w Nowym Targu (15.11.2023).

To trzeci triumf reprezentantów gminy Stryszawa w halową piłkę nożną w tym roku – wcześniej w kategorii dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci wygrały również uczennice z Lachowic, a w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej mistrzyniami powiatu zostały dziewczyny ze stryszawskiej jedynki.

W czwartek 26. października w hali Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Zapałowicza w Zawoi Centrum zagrały zespoły z: Szkoły Podstawowej nr I im. Adama Mickiewicza w Lachowicach, Szkoły Podstawowej nr I im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej i gospodarze, czyli uczniowie z zawojskiej jedynki.

W pierwszym turniejowym spotkaniu (każdy mecz trwał 2×10 minut) spotkali się późniejszy mistrz i wicemistrz powiatu na rok szkolny 2023/2024, czyli Lachowice z Zawoją. Po pierwszych fragmentach spotkania, gdy obie drużyny miały wyśmienite szanse na otwarcie rezultatu, po podaniu od Szymona Jończyka do bramki Lachowic trafił Kacper Sałaciak. Następnie bliski doprowadzenia do wyrównania był kapitan Lachowic, Alan Bałos, lecz piłka po jego uderzeniu trafiła w słupek. Jeszcze przed przerwą do wyrównania doprowadził jednak Marcin Buczek finalizując ładną, zespołową akcję.

Druga połowa zaczęła się wyśmienicie dla Lachowic – składną akcję celnym uderzeniem zakończył Radosław Kaczmarczyk. Następnie dwa indywidualne błędy zawojan kosztowały ich utratą dwóch goli – najpierw na listę strzelców wpisał się uderzeniem głową Jakub Wiewióra, a potem miał miejsce jeden z dwóch na tym turnieju goli samobójczych. Zawojanom pozostał tylko zdobyty gol numer dwa po rzucie rożnym autorstwa Eryka Giertugi.

Do przerwy drugiego spotkania pomiędzy Bystrą Podhalańską i Suchą Beskidzką prowadzili uczniowie z gminy Bystra-Sidzina. Mocny strzał z rzutu wolnego Gabriela Moćki przełamał ręce bramkarza ze stolicy powiatu suskiego.

W drugiej połowie, suszanie odwrócili losy rywalizacji. Uderzenie zza linii połowy Szymona Klimasary trafiło w poprzeczkę, następnie w golkipera z Bystrej i był remis. Gola na wagę wygranej dla Suchej zdobył płaskim uderzeniem Hubert Smolik.

Aż dziewięć bramek zostało zdobytych w turniejowym meczu numer trzy pomiędzy Lachowicami i Suchą Beskidzką. To było zdecydowanie spotkanie numer jeden tych zawodów. Mecz zaczął się idealnie dla suszan, bo po trafieniach Klimasary i Smolika prowadzili 2:0. Tymczasem po strzale Buczka piłkę na poprzeczkę sparował Antony Stachoń, a z bliskiej odległości do bramki suszan trafił Kaczmarczyk. Na 2:2 po skutecznie wykonanym rzucie karnym trafił Bałos. Jeszcze przed gwizdkiem sędziego na przerwę, kontra Lachowic zakończyła się golem autorstwa Wiewióry.

W drugiej połowie emocji dalej było co nie miara. Po dwójkowej akcji Klimasary z Dawidem Kubasiakiem, do wyrównania doprowadził ten drugi. Następnie piłka po strzale Szymona Kuczka odbiła się od jednego z zawodników i zmyliła bramkarza z Lachowic (4:3). W tym momencie kto wie, czy piłkę meczową nie miała Sucha Beskidzka – stuprocentowej okazji po podaniu od Kubasiaka nie wykorzystał Klimasara.

Do remisu doprowadził Bałos wykorzystując podanie od Kaczmarczyka. Gola pieczętującego wygraną Lachowic zdobył Wiewióra. Po dwóch meczach, Lachowice miały zatem komplet sześciu punktów.

Druga połowa spotkania Zawoi z Bystrą przesądziła o wygranej gospodarzy turnieju. W pierwszej odsłonie na prowadzenie zawojan wyprowadził Sałaciak, a do wyrównania uderzeniem z rzutu wolnego doprowadził Moćko. Drugi gol w tym meczu Sałaciaka to strzał, po którym piłka obiła się jeszcze od słupka i znalazła się w bramce Bystrej. Gol numer cztery to trafienie Jończyka po rzucie rożnym.

W ostatniej serii gier, Lachowice wysoko pokonały Bystrą 7:2 i zapewniły sobie końcowy triumf. Nawet gdyby w tym meczu podwinęłaby im się noga, to i tak byliby mistrzami. Już do przerwy Lachowice prowadziły 4:0 (dwa gole zdobył Kaczmarczyk, po jednym Bałos i Piotr Pikusa). W drugiej odsłonie mistrzowie powiatu ani myśleli zwalniać tempa. Hat-tricki skompletowali Radosław Kaczmarczyk i Alan Bałos. Bystra zdobyła dwa honorowe gole autorstwa Mateusza Matyasika.

Mecz numer sześć decydował o tym, która szkoła zajmie drugie miejsce w zawodach. Rywalizację tą wygrali zawojanie, którzy zwyciężyli 5:1. Do przerwy dwa gole zdobył Eryk Giertuga, a trzeciego dołożył jeszcze Szymon Jończyk.

Po przerwie po podaniu od Giertugi do bramki Suchej trafił Kacper Sałaciak. Honorowy gol dla Suchej to trafienie Szymona Klimasary. Ostatniego gola na turnieju w Zawoi zdobył Jończyk, który wykorzystał sytuację sam na sam ze Stachoniem.

Na zakończenie zawodów nagrodzono także indywidualnie statuetkami poszczególnych zawodników. Szklaną statuetkę króla strzelców otrzymał Alan Bałos z Lachowic, a wyróżnienia MVP drużyny trafiły do: Radosława Kaczmarczyka (SP Lachowice), Eryka Giertugi (SP1 Zawoja), Szymona Klimasary (SP1 Sucha Beskidzka) i Gabriela Moćki (SP Bystra Podhalańska).

SP Lachowice tym samym awansowały do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w środę 15. listopada w Nowym Targu.

HALOWA PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 2023/2024 – 26.10.2023 – ZAWOJA