Chłopcy z SP1 Stryszawy najlepsi w koszykówkę 3×3

Za nami pierwszy turniej w koszykówkę 3×3 w roku szkolnym 2023/2024. Wygrali go uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr I im. Tadeusza Kościuszki, którzy tym samym wywalczyli awans do półfinału wojewódzkiego (10.11.2023, Nowy Targ)

W tym roku szkolnym do rywalizacji w kategorii chłopców w Igrzyskach Dzieci (rocznik 2011 i młodszy) zgłosiło się siedem gmin. W celu usprawnienia zawodów, drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rozstawione były gminy, których reprezentanci rok temu zajęli miejsce pierwsze (SP Skawica, gmina Zawoja) i drugie (SP Białka, gmina Maków Podhalański). Reszta drużyn została do tych grup dolosowana.

W celu usprawnienia przeprowadzenia zawodów, turnieje półfinałowe rozgrywane były równocześnie w dwóch halach: w Szkole Podstawowej nr I im. Jana Pawła II oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansowały do fazy pucharowej (dwa półfinały, następnie spotkania o miejsce pierwsze i trzecie).

O ile w grupie B, gdzie zagrały drużyny ze Szkoły Podstawowej nr I im. Tadeusza Kościuszki w Stryszawie, Szkoły Podstawowej nr I im. Henryka Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim, Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Zembrzycach i Szkoły Podstawowej nr II im. Adama Mickiewicza w Budzowie, bardzo łatwo było wskazać dwie najlepsze drużyny – z kompletem trzech wygranych, grupę wygrała Stryszawa, drugie miejsce zajął Maków Podhalański, a dalsze Zembrzyce i Budzów, o tyle w grupie A po trzech spotkaniach każda z drużyn, reprezentacje Szkoły Podstawowej nr I im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, Szkołę Podstawową nr I im. Hugona Zapałowicza w Zawoi Centrum i Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej, miała na koncie po jednym zwycięstwie i porażce. Ostatecznie o końcowej klasyfikacji decydował stosunek zdobytych do straconych koszy.

4. SP2 Budzów

W fazie pucharowej (1A-2B i 1B-2A) Stryszawa zagrała z Zawoją, a Sucha Beskidzka podejmowała Maków Podhalański.

W pierwszym meczu Stryszawa pokonała Zawoję 6:1. Co prawda przy stanie 2:0, Zawoja zdobyła kontaktowy punkt, ale później do kosza trafiali już tylko stryszawianie. Skutecznością w tym spotkaniu błysnął Wojciech Wcisło, autor pięciu punktów. Tu warto dodać, że Wcisło totalnie wyeliminował najskuteczniejszego zawodnika Zawoi Kacpra Żywczaka i stąd Stryszawa miała ułatwione zadanie.

Dogrywka wyłoniła drugiego finalistę. Okazali się nim uczniowie suskiej jedynki. W regulaminowym czasie (mecz trwał 8 minut) było 1:1. W dogrywce należało zdobyć dwa punkty. I właśnie tyle zdobył Kacper Janikowski z SP1 Sucha Beskidzka. To był najskuteczniejszy zawodnik drużyny z Suchej Beskidzkiej. Po stronie Makowa, dwa punkty zdobył Franciszek Urbański.

W finale Stryszawa zagrała z Suchą Beskidzką, a w spotkaniu o miejsce trzecie Zawoja zmierzyła się z Makowem Podhalańskim.

Cztery punkty zdobyte przez Kacpra Żywczaka zapewniły zawojanom wygraną 4:0 i najniższe miejsce na powiatowym podium w koszykówce 3×3.

Finałowy mecz pokazał, że w turnieju triumfowała najbardziej zgrana drużyna. I nie chodziło tylko o to, że na listę strzelców wpisało się trzech różnych zawodników z SP1 Stryszawa (Patryk Fluder, Wojciech Wcisło oraz Konrad Mikołajek), chociaż to też.

Na zakończenie zawodów rozdano pamiątkowe dyplomy oraz puchar dla mistrzowskiej drużyny ze Stryszawy. Czterech uczniów odebrało także ufundowane przez suskie starostwo statuetki MVP Drużyny. Otrzymali je: Patryk Fluder (SP1 Stryszawa), Franciszek Łękawa (SP1 Sucha Beskidzka), Kacper Żywczak (SP1 Zawoja) oraz Szymon Harańczyk (SP1 Maków Podhalański).