Dziewczyny z G2 Zawoja grają (jadą też) dalej!

Można było mieć obawy, czy będzie wystarczająca ilość chętnych do udziału w rozgrywkach dziewcząt szkół gimnazjalnych w halową piłkę nożną. Już to, że niektóre gminy przeprowadzały eliminacje gminne, potem w meczach międzygminnych najlepsze drużyny z danej gminy rywalizowały o przepustkę do finału powiatowego pokazało, że obawy były bezpodstawne. Ba, jeszcze w tym samym dniu, kiedy był rozgrywany finał, w Suchej Beskidzkiej grały zawodniczki z G Sucha Beskidzka i G1 Stryszawa o prawo gry w turnieju w Makowie Podhalańskim. Każdy chciał przyjechać 23. października do hali w Makowie Podhalańskim.

– Wczoraj pisaliśmy historię w igrzyskach, dzisiaj w gimnazjadzie. Będziecie mogły powiedzieć to dziś swoim znajomym czy w domach, że grałyście w pierwszym finale w halową piłkę nożną dziewcząt szkół gimnazjalnych, za kilkanaście lat powiecie to swoim dzieciom, a jeszcze później wnukom – między innymi takimi słowami przywitaliśmy cztery najlepsze drużyny, które przyjechały w czwartek 23. października do Makowa Podhalańskiego. Stawką zawodów był awans do zawodów rejonowych – 4. listopada, Nowy Targ, ale też indywidualne statuetki dla Najlepszej Bramkarki, Najbardziej Wartościowej Zawodniczki – MVP i Królowej Strzelczyń. Mecze trwały 2×10 minut.

„Prosto z busa” do pierwszego meczu z G Tarnawa Dolna przystąpiły zawodniczki z G1 Stryszawa. Już po kilku kontaktach z piłką widać było, że piłka nie przeszkadza Oliwii Skowron (G1 Stryszawa) w grze, oj nie przeszkadza. Kapitan G1 Stryszawa po bardzo ładnej, indywidualnej akcji wywalczyła na początku spotkania rzut rożny. Ona też jako pierwsza wpisała się na listę strzelczyń – po wrzutce z autu Karoliny Sali z bliska skierowała piłkę do siatki. Tarnawianki odpowiedziały przed przerwą – do siatki trafiła Magdalena Gibas. W drugiej połowie zawodniczki z G Tarnawa Dolna zadały decydujący cios – jak na kapitan zespołu przystało uczyniła to Angelika Sitarz. Zawodniczki ze Stryszawy w końcówce mogły doprowadzić do wyrównania – po akcji Sali i Skowron ta druga nie zdołała jednak pokonać stojącą w bramce tarnawianek Katarzynę Dzidek.

Zawrotne tempo narzuciły od początku spotkania dziewczyny z G2 Zawoja i G Maków Podhalański w kolejnym spotkaniu. Akcje przenosiły się bardzo szybko pod jedną i drugą bramkę. Po jednym ze wznowień gry z autu piłka zatrzepotała w siatce makowianek, ale skoro nikt jej wcześniej nie dotknął, gol nie został uznany. Tymczasem bramkę do szatni zdobyły zawojanki – na listę strzelczyń wpisała się (nie pierwszy raz w tym turnieju) Sabina Basiura. Po zmianie stron obie drużyny stworzyły po jednej dogodnej okazji – po akcji Basiury z Anetą Wątlikiewicz z G2 Zawoja, i strzale tej drugiej, obronną ręką z tej sytuacji wyszła Lidia Wolczko. W odpowiedzi na strzał z dystansu zdecydowała się Kinga Kaczmarczyk, ale na posterunku była Magdalena Denis.

W trzecim spotkaniu G2 Zawoja z G1 Stryszawa strzał czubkiem buta Anety Wątlikiewicz wyprowadził zawojanki na prowadzenie. Potem dwie stuprocentowe okazje nie wykorzystała Sabina Basiura. O tym, że te niewykorzystane okazje lubią się mścić przekonały się na własnej skórze zawojanki – najpierw z rzutu karnego (powtórzonego) do bramki trafiła Oliwia Skowron, a w samej końcówce po meczu po jednej z nielicznych kontr stryszawianek wynik spotkania na 2:1 ustaliła Skowron. – Parę siwych włosów po tym meczu mi przybyło, ale taki jest urok pracy nauczyciela w-f – podsumował humorystycznie to spotkanie opiekun G2 Zawoja Janusz Rusin.

Optyczną przewagę od pierwszych minut spotkania ze stryszawiankami miały zawodniczki z G1 Maków Podhalański. Dopingowane mocno, a może lepsze określenie – głośno, zza linii końcowej przez trenera Macieja Melzera zawodniczki raz po raz starały się znaleźć wyrwę w mądrze broniącej się zespole ze Stryszawy. To, co nie udało się Klaudii Smyrak, powiodło się Kindze Kaczmarczyk – wybrana na MVP  turnieju zawodniczka z Makowa na raty pokonała bramkarkę ze Stryszawy. Najpierw jej strzał wybroniła Aleksandra Giertuga, ale wobec dobitki głową Kingi byłą już bezradna. W drugiej połowie ładnym strzałem z prawej nogi na 2:0 wynik podwyższyła ponownie Kinga Kaczmarczyk. Radość z dwubramkowego prowadzenia nie trwała w szeregach gospodyń turnieju długo – kontaktowego gola zdobyła Oliwia Skowron. Na więcej już nie starczyło stryszawiankom czasu, a i makowianki trzeba uczciwie oddać – umiejętnie broniły dostępu do swojej bramki.

Dwa gole Kingi Kaczmarczyk zapewniły makowiankom zwycięstwo w piątym turniejowym spotkaniu, w którym ich rywalkami były dziewczyny z Tarnawy Dolnej.

Przed ostatnim turniejowym meczem, w którym G2 Zawoja zagrała z G Tarnawa Dolna, losy tytułu mistrza powiatu były otwarte. Dziewczynom z G2 Zawoja do triumfu potrzebne było zwycięstwo, z kolei makowianki musiały liczyć na Tarnawę Dolną i to, że ta drużyna urwie zawojankom punkty. Trzy bramki do przerwy, trzy po nie pozostawiły złudzeń, która drużyna zwycięży w tej rywalizacji. Na listę strzelczyń wpisały się: Aneta Wątlikiewicz, Sabina Basiura i Wiktoria Surzyn. Po przerwie do bramki trafiła co prawda Angelika Sitarz z Tarnawy Dolnej, i wykonała przy okazji efektowny samolocik, ale potem gole strzelały już tylko zawojanki. Skończyło się na 6:1 – hattrick skompletowała Aneta Wątlikiewicz, z kolei po stronie Sabiny Basiury liczba goli w tym meczu stanęła na liczbie dwa.

Podczas dekoracji nagrodziliśmy wraz z dyrektorem ZS w Makowie Podhalańskiem panem Arturem Piórkowskim wszystkie zespoły dyplomami (z przejęcia chyba jedna z drużyn zapomniała go wziąć przy wyjeździe:)) oraz indywidualnie poszczególne zawodniczki. Królową Strzelczyń została Aneta Wątlikiewicz (G2 Zawoja), chociaż dwie inne zawodniczki: Oliwia Skowron (G1 Stryszawa) i Kinga Kaczmarczyk (G Maków Podhalański) także zdobyły taką samą liczbę goli (cztery). Nie chcieliśmy statuetki ciąć, więc przyznaliśmy ją zawodniczce z drużyny, która zajęła najwyższe miejsce w turnieju (dobrze, że nie było takiej sytuacji, że najwięcej goli zdobyły dziewczyny z tej samej drużyny). Statuetka dla MVP powędrowała do Kingi Kaczmarczyk, a za najlepszą bramkarkę uznano Magdalenę Denis (G2 Zawoja). A puchar za pierwsze miejsce, i promocja do zawodów rejonowych (5. Listopada Nowy Targ) dla G2 Zawoja!

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej zapewniło zapas wody mineralnej dla wszystkich drużyn oraz poczęstunek.