Wygrały dla Kamili! / SP1 Budzów z pucharem i awansem do rejonu

To były wyjątkowe zawody z kilku powodów. Najważniejszy to oczywiście taki, że po raz pierwszy w historii naszego powiatu do rywalizacji w ramach Igrzysk przystąpiły drużyny dziewcząt ze szkół podstawowych. Uprzedzając trochę fakty – z kompletem punktów triumfował zespół z SP1 Budzów , drugie miejsce dla SP Łętownia, trzecie dla SP Skawica, a czwarte dla SP1 Maków Podhalański. Wyjątkowy po raz drugi, bo takiej atmosfery dawno nie miał żaden finał powiatowy (nie żeby podczas innych było coś źle czy coś w tym stylu, o nie).

Bardzo dobrze obrazuje to scenka, którą można zobaczyć na jednym ze zdjęć – zawodniczki z SP Łętownia wychodzą z szatni, a na parkiecie są już dziewczyny z SP1 Maków Podhalański. Te drugie podchodzą do dziewcząt z Łętowni i zaczynają rozmawiać – skąd jesteście, jak gracie i wszystkie się sobie przedstawiają i podają sobie ręce. Wraz z nauczycielami też się w tym momencie uśmiechnęliśmy. A najlepiej o wyjątkowości tego turnieju chyba świadczy obrazek  po końcowym gwizdku sędziego ostatniego turniejowego spotkania SP1 Budzów z SP Łętownia (decydował o pierwszym miejscu!). W kółeczku zaczęły się cieszyć z mistrzostwa powiatu zawodniczki z SP1 Budzów, ale szybko uznały, że do tego kółeczka powinny dołączyć też… dziewczyny z SP Łętownia. To są chyba takie chwile, które trudno opisać słowami. Widać je na jednym ze zdjęć.

Zawody uroczyście otworzyliśmy wraz z panią Łucją Czarniak – wicedyrektorem ZS w Makowie Podhalańskim. Dziewczyny doskonale wiedziały, że oprócz pucharu za pierwsze miejsce grają o indywidualne laurki – dla Królowej Strzelczyń, Najlepszej Bramkarki i Najbardziej Wartościowej Zawodniczki – MVP. Uprzedzając po raz drugi fakty – wszystkie statuetki pojechały do SP1 Budzów.

W inauguracyjnym spotkaniu SP1 Maków Podhalański zmierzył się z SP1 Budzów. Pierwszy strzał na bramkę oddała Gabriela Pieczara (także Królowa Strzelczyń z pięcioma trafieniami i MVP!). „Dziesiątka” (w pełnym znaczeniu tego określenia, bo była na boisku po prostu wszędzie!) SP1 Budzów trafiła w boczną siatkę, ale chwilę później już się nie pomyliła i wpisała się do annałów sportu szkolnego w naszym powiecie. Bardzo dobrze Gabriela rozumiała się z Kamilą Mirochą – raz po raz stwarzając zagrożenie pod bramką rywalek. Niestety, po jednej z akcji Kamila z bliskiej odległości chciała skierować piłkę do bramki, lecz zamiast gola jeszcze niefortunnie upadła i odniosła poważną kontuzję. – Gramy dla Kamili – zgodnie uznały pozostałe zawodniczki z SP1 Budzów. Do przerwy udało się im jeszcze podwyższyć prowadzenie na 2:0 – ponownie na listę strzelców wpisała się Pieczara. W drugiej połowie po dośrodkowaniu Marii Głuc Gabriela Pieczara zmieniła tor lotu piłki i skompletowała hat-tricka.

Wyrównany przebieg miało drugie spotkanie – SP Łętownia i SP Skawica. Do przerwy (grano 2×8 minut) obie drużyny stworzyły kilka okazji do wpisania się na listę strzelców. Po stronie Łętowni szansę miała Ewelina Stec, z kolei w barwach SP Skawica dwukrotnie nieznacznie pomyliła się Klaudia Bogunia. Warto wspomnieć o bardzo dobrych paradach w tych sytuacjach bramkarek z SP w Skawicy – Aleksandry Żmudy i z SP w Łętowni – Wiktorii Worwy. W pierwszych ośmiu minutach najlepszą okazje do otwarcia wyniku po rzucie rożnym miał Sara Kaczmarczyk (SP Skawica), lecz nie trafiła czysto w piłkę. O wyniki tej batalii zadecydował jeden strzał – w drugiej połowie na uderzenie z dystansu zdecydowała się Stec z Łętowni i podopieczne Artura Jałochy mogły fetować zwycięstwo.

Po pierwszej serii gier rozpoczęto drugą spotkaniem SP1 Maków Podhalański z SP Łętownią. Przez całe szesnaście minut optyczną przewagę miały podopieczne Macieja Melzera z SP1 Maków Podhalański, częściej przebywały w okolicy pola bramkowego łętowianek, lecz niewiele wynikało z tego zagrożenia. W sumie pierwsza groźna akcja dziewczyn z SP Łętownia przyniosła im gola – bardzo szczęśliwego, bo po strzale w kierunku bramki makowianek jedna z zawodniczek gospodarzy niefortunnie skierowała piłkę do własnej bramki. W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. W końcówce łętowianki mogły podwyższyć nawet prowadzenie – sytuację sam na sam z Kingą Panek wybroniła Marta Melzer.

W czwartym spotkaniu bardzo szybko, bo już w pierwszej połowie, dwa gole autorstwa Klaudii Boguni dały SP Skawica prowadzenie z SP1 Maków Podhalański. W drugiej połowie trener drużyny z SP Skawica Krzysztof Kudzia oszczędzał najskuteczniejszą swoją zawodniczkę – właśnie Bogunię – przed kolejnym meczem z SP1 Budzów. Bez swojej kapitan, dziewczyny z SP Skawicy dowiozły jednak dwubramkowe prowadzenie.

Piąty mecz pomiędzy SP1 Budzów i SP Skawica zaczął się od szansy dla Gabrieli Pieczary, lecz na posterunku była Aleksandra Żmuda. W odpowiedzi – zakotłowało się pod bramką budzowianek, lecz skutecznie blokowana była (i to dwukrotnie) Julia Sikończyk. Jeszcze przed przerwą swoją szansę miały budzowianki – uderzenie Olgi Ficek zatrzymała Żmuda. I kiedy wydawało się, że do przerwy będzie remis, po wznowieniu gry z autu (czyniono to nogą) do własnej bramki trafiła jedna z zawodniczek ze Skawicy. W drugiej połowie gole nie padły.

Ostatnie, szóste spotkanie miało zadecydować o mistrzostwie powiatu na rok szkolny 2014/2015 i awansie do zawodów rejonowych (5. listopada godz. 12 hala Gorce Nowy Targ). Mecz ustawiła zdobyta bramka na samym początku – piłka po mocnym uderzeniu Gabrieli Pieczary zatrzepotała w siatce. W drugiej połowie Pieczara podwyższyła jeszcze prowadzenie.

O wspólnej fecie było, o tym do kogo trafiły statuetki tez prawie było. Prawie, bo najlepszą bramkarką uznano Julię Burligę z SP1 Budzów.

Gratulujemy zwycięstwa SP1 Budzów w tych zawodach, życzymy powodzenia na zawodach  rejonowych, a Kamili Mirosze życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i do sportu!

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej zapewniło wszystkim drużynom zapas wody mineralnej oraz poczęstunek!