Dziewczynki z Lachowic najlepsze w halową piłkę nożną

Od finału powiatowego w halową piłkę nożną zaczęła się seria gier w tą dyscyplinę uczniów szkół podstawowych w naszym powiecie w ramach współzawodnictwa sportowego szkół. Zawody, które odbyły się środę 18 października w Zembrzycach, zakończyły się triumfem uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Lachowicach. Kolejne zawody, także w kategorii Igrzysk Dzieci, lecz dla chłopców, odbędą się w piątek w Stryszawie

Cztery drużyny zagrały w turnieju w halową piłkę nożną o prymat w powiecie suskim w kategorii Igrzysk Dzieci (roczniki 2011 i młodsze) i awans do zawodów wojewódzkich (22.11.2023, Nowy Sącz). Dwie z nich musiały wcześniej pomyślnie przejść eliminacje (SP Zembrzyce, SP Juszczyn).

Z kompletem punktów turniej wygrały uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Lachowicach. To drugi z rzędu triumf uczennic z gminy Stryszawa w halową piłkę nożną. W poprzednim roku turniej wygrały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Stryszawie.

W pierwszym spotkaniu (zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym, 2×8 minut) ich przeciwniczkami były uczennice ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej. Do przerwy zawodniczki z Lachowic prowadziły 1:0 po golu zdobytym przez Maję Kubasiak (asystę notuje Joanna Łapińska). Prowadzenie drużyny z Lachowic mogło być wyższe, ale dogodnych okazji nie wykorzystały Łapińska (dobra interwencja bramkarki z Bystrej) oraz Maja Juryta (trafiła w słupek). Po przerwie świetnej okazji na doprowadzenie do wyrównania nie wykorzystała Oliwia Kulesza. To się zemściło, bo gola pieczętującego wygraną 2:0 uczennic z Lachowic zdobyła Patrycja Wierzbicka (drugą asystę zanotowała Łapińska).

W turniejowym meczu numer dwa pomiędzy drużynami ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Juszczynie i Szkołą Podstawową im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Zembrzycach padł tylko jeden gol. Zdobyła go Zofia Gąstała z Juszczyna. Jej pierwsze uderzenie obroniła Zofia Kuligowska, ale wobec dobitki była już bezradna.

Mecz numer trzy pomiędzy Zembrzycami i Bystrą Podhalańską dobrze zaczął się dla zawodniczek z Bystrej. Indywidualną akcję przeprowadziła Monika Migas i Bystra prowadziła 1:0. Do przerwy był remis, a błąd bramkarki z Bystrej wykorzystała Gabriela Polak. W drugiej połowie Polak mocnym uderzeniem, który przełamał rękawicę bramkarki rywalek, zapewniła Zembrzycom wygraną 2:1.

Jeden gol zadecydował o losach spotkania numer cztery pomiędzy Lachowicami i Juszczynem. Zdobyła go z bliska Maja Juryta.

W spotkaniu numer pięć wynik otworzyła Monika Migas, która zdecydowała się na zaskakujący strzał zza połowy boiska. Okazał się on skuteczny. Do przerwy był remis po trafieniu Kornelii Grzechynki. W drugiej połowie mocnym, celnym uderzeniem z rzutu wolnego popisała się Migas i to Bystra wygrała 2:1.

Ostatni szósty mecz miał zadecydować o mistrzostwie powiatu. Lachowicom wystarczał remis, Zembrzyce musiały wygrać. Po podaniu od Mai Juryty, gola pieczętującego mistrzostwo powiatu dla Lachowic zdobyła Patrycja Wierzbicka. Dosłownie kilka chwil wcześniej jedna z zawodniczek z Zembrzyc trafiła w słupek! Taka przewrotna była piłka.

Mistrzostwo zatem powędrowało do zawodniczek z Lachowic, ale nie oznaczało to końca emocji w tym turnieju. Niewiadomą pozostawała sprawa miejsca drugiego, bo zarówno Juszczyn, Bystra Podhalańska, jak i Zembrzyce, miały po jednej wygranej. Bystra miała najsłabszy bilans bramkowy z tej trójki, ale Juszczyn i Zembrzyce już miały taki sam. Jedyną możliwością, żeby poznać wicemistrza, było rozegranie serii rzutów karnych. Te lepiej wykonywały uczennice z Juszczyna i wygrały w karnych 2:1 (a rozstrzygnięcie padło dopiero w szóstej serii!).

Na zakończenie zawodów wręczono także indywidualne wyróżnienia ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Statuetkę królowej strzelczyń otrzymała Monika Migas (Bystra Podhalańska), a statuetki MVP Drużyny trafiły do: Anny Bargiel (SP Lachowice),  Zofii Gąstały (SP Juszczyn), Gabrieli Polak (SP Zembrzyce) oraz Moniki Migas (SP Bystra P.).

Uczennice z Lachowic awansowały do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 22 listopada w Nowym Sączu.

HALOWA PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT – IGRZYSKA DZIECI 2023/2024 – 18.10.2023 – ZEMBRZYCE

1. SP Lachowice    – SP Bystra P.                           2 : 0   (1 : 0 )

2. SP Juszczyn      – SP Zembrzyce                        1 : 0   (0 : 0 )

3. SP Bystra P.      – SP Zembrzyce                        1 : 2   (0 : 1 )

4. SP Lachowice    – SP Juszczyn                            1 : 0   (0 : 0 )

5. SP Bystra P.      – SP Juszczyn                            2 : 1   (1 : 1 )

6. SP Zembrzyce   – SP Lachowice                         0 : 1   (0 : 0 )

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Lachowicach

2. Szkoła  Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Juszczynie

3. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Zembrzycach

4. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej.