Faworyt z Łętowni nie zawiódł

Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju opiekun drużyny ze Szkoły Podstawowej w Łętowni, Artur Jałocha mówił, że przyjechał ze swoimi podopiecznymi po zwycięstwo. A po wygranej w pierwszym meczu z zawodnikami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie był coraz bliżej realizacji zamierzonego planu. Ostatecznie z kompletem trzech zwycięstw to właśnie SP z Łętowni wygrała finał powiatowy w mini-piłkę siatkową szkół podstawowych i w nagrodę zagra w finale rejonowym (6.03.2013 – także hala Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej).

W środę do hali ZS im Jana Pawła II zjechali chłopcy z czterech szkół w powiecie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej daleko nie mieli. Stawkę finalistów uzupełnili siatkarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie i Szkoły Podstawowej w Sidzinie. Po losowaniu już w pierwszym meczu stanęły naprzeciwko siebie zespoły z Łętowni i Budzowa. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break, w którym górą byli zawodnicy z Łętowni. – Niedobrze dla nas, że już pierwszy mecz graliśmy z Budzowem, który był najlepszą, po nas, drużyną w turnieju. Tak, to był najtrudniejszy mecz i chociaż wygraliśmy po tie-breaku, to spotkanie było cały czas pod kontrolą – tłumaczy Artur Jałocha.

Taktyka Artura Jałochy na zawody w mini-piłkę siatkową była prosta. Dopiero w drugim secie na plac gry wychodzi podstawowa czwórka, która potem ewentualnie już „rozgrzana” gra w tie-breaku (na podstawie regulaminu, w pierwszym secie gra 4 zawodników plus jeden rezerwowy, w drugim secie gra pozostała czwórka + rezerwowy. W ewentualnym tie-breaku gra dowolna czwórka spośród dziesiątki zawodników z dowolnymi zmianami – przyp. M.K.) I jak pokazały środowe zawody – wygrywa. – Łatwiej jest wejść chłopakom w tie-breaka, jak już są w rytmie – mówi Artur Jałocha i dodaje: – Na turnieju w Suchej czwórka, która wychodziła na mecze jako pierwsza, nie pokazała nawet połowy swoich możliwości. Jeżeli grają w sali w Łętowni czy na treningach, to wyglądają zdecydowanie lepiej. Z kolei druga czwórka, ta nasza można powiedzieć – kluczowa, to zespół, na który bardzo liczę. Oni o tym wiedzą, że ich zadaniem jest wygrywać, naprawiać wszystkie błędy, które popełniła pierwsza czwórka.

Miasto i gmina Jordanów mają duże tradycje, jeżeli chodzi o siatkówkę. W przeszłości bardzo dobrze prezentowaliśmy się na poziomie powiatu, rejonu, a nawet województwa. Przyznam szczerze, że w gminie, gdzie jest sześć bardzo dobrych siatkarsko szkół, grało nam się trudniej niż w finale powiatowym. W gminie było trudniej niż na tym finale powiatowym.

Kapitan drużyny z Łętowni, Mateusz Słonina został uznany MVP turnieju. To druga statuetka dla niego w ostatnim czasie, bo wystąpił także w barwach… Gimnazjum w Łętowni podczas turnieju o Puchar Dyrektora ZSO w Suchej Beskidzkiej i tam otrzymał tytuł MVP spośród drużyny. – Po cichu liczyłem na takie wyróżnienie, ale jak widziałem rozgrzewkę innych drużyn, to już taki pewny tego nie byłem. Oczywiście bardzo się cieszę z tej statuetki, chociaż uważam, że mojemu koledze z zespołu Piotrkowi Pankowi też się należała. Sam turniej oceniam bardzo wysoko. Byłem w finałach powiatowych rok temu i dwa lata temu i tegoroczny stał na najwyższym poziomie – powiedział Mateusz Słonina.

– Nie można mówić, że przyjeżdżamy na rejony i nie chcemy zwyciężyć (śmiech). Bardzo nam na tym zależy i tego nie ukrywamy. To jest jednak siatkówka, czyli gra błędów. Jak nie będziemy popełniać błędów, to będzie dobrze. Jak zaczniemy je popełniać w polu czy z zagrywki, to może być nieciekawie. Wszystkiego dowiemy się w marcu – mówi opiekun drużyny SP z Łętowni, Artur Jałocha.

Warto dodać, że Starostwo Powiatowe, jako organizator współzawodnictwa sportowego szkół w powiecie suskim, oprócz pucharów dla najlepszej drużyny i statuetki dla MVP, ufundowało drobny poczęstunek i zapas wody mineralnej dla wszystkich uczestników finałów.

WYNIKI FINAŁU POWIATOWEGO W MINI-SIATKÓWKĘ CHŁOPCÓW:

SP1 Sucha B.   – SP Sidzina 2:0 (25:15; 25:15)

SP Łętownia – SP1 Budzów 2:1 (9:25; 25:13; 15:9)

SP1 Sucha B. – SP1 Budzów 2:0 (25:11; 25:15)

SP Łętownia – SP Sidzina 2:1 (27:25; 25:6; 15:7)

SP1 Budzów – SP Sidzina 2:0 (25:17; 25:19)

SP Łętownia – SP1 Sucha B. 2:0 (25:16; 25:13)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. SP Łętownia