Szachowe zmagania – mistrzostwo dla Krzeszowa, jedynki z Zawoi i jordanowskiego Kołłątaja

Jedenaście drużyn wystąpiło w dzisiejszym finale powiatowym w szachy drużynowe, które odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej.

Najliczniej obsadzoną kategorią były Igrzyska Dzieci (2011-2013), w której wystąpiło pięć zespołów: Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Władysława Bożka w Krzeszowie, Szkoła Podstawowa im. Karola Szymanowskiego w Osielcu, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Zembrzycach, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Makowie Podhalańskim i Szkoła Podstawowa im. Zenona Klemensiwicza w Skawicy.

Po trzy drużyny wystąpiły w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej (2009-2010): Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza w Zawoi Centrum, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, Szkoła Podstawowa im. Karola Szymanowskiego w Osielcu oraz w Licealiadzie( szkoły średnie): Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie, Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej i Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Nieparzysta liczba szkół w każdej z kategorii powodowała, że jedna drużyna musiała pauzować. Nie oznaczało to jednak rozbratu z szachownicami, bo na specjalnie przygotowanych stołach można było grać spotkania albo „wewnątrz szkolne”, albo sparingowe.

Finał powiatowy w kategorii Igrzysk Dzieci rozgrywał się systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund (10 minut na zawodnika), a w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady na zasadzie „mecz i rewanż”.

Na zakończenie zawodów wręczono pamiątkowe dyplomy wszystkim drużynom, a mistrzowie powiatu: Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Władysława Bożka w Krzeszowie w kategorii Igrzysk Dzieci, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Zapałowicza w Zawoi Centrum w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie w kategorii Licealiady otrzymali także puchary – przepustki do zawodów wojewódzkich, które w grudniu odbędą się w Myślenicach.

Dyplomy oraz puchary wręczali: Tadeusz Kowalczyk – sędzia główny zawodów, Maciej Krzysków – przedstawiciel Starostwa Powiatowego odpowiedzialny za sport szkolny oraz Anna Sala – dyrektor LO Sucha Beskidzka.

Szczegółowe wyniki turniejów można znaleźć w poniższych linkach:

IGRZYSKA DZIECI / IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ / LICEALIADA