SP2 Stryszawa mistrzem powiatu / powodzenia na rejonie!

Standardową drogę do finału powiatowego w halową piłkę nożną chłopców musiały przejść drużyny, które ostatecznie we wtorek 28. października pojawiły się w hali ZS im. J. Pawła II w Suchej Beskidzkiej. Standardową, czyli najpierw eliminacje gminne, potem międzygminne. SP2 Stryszawa, SP1 Maków Podhalański, SP Bystra i SP1 Zawoja – tak prezentował się skład na te zawody. Kolejność jest nieprzypadkowa, bo tak wygląda też klasyfikacja po tym turnieju. Ale po kolei.

To, że oprócz pucharu za pierwsze miejsce do zgarnięcia będą indywidualne statuetki (MVP, Król Strzelców, Najlepszy Bramkarz), zawodnicy doskonale wiedzieli jeszcze przed zawodami. W końcu nie po raz pierwszy przyszło im rywalizować o mistrzostwo powiatu w konkurencjach drużynowych (niekoniecznie w piłce nożnej).

W pierwszym spotkaniu wysokie zwycięstwo odnieśli późniejsi triumfatorzy z SP2 Stryszawa.  Rozmiary zwycięstwa z SP Bystrą (5:1) są jednak mylące – gdyby nie fantastyczne zachowanie w bramce Kamila Wajdzika (jak najbardziej zasłużony Najlepszy Bramkarz zawodów) wynik mógłby być różny. Pierwsza groźna akcja to strzał Jakuba Pietrusy (SP2 Stryszawa – tak w ogóle, to MVP zawodów), lecz jego uderzenie broni Dawid Wróbel. Potem dwie okazje sam na sam nie wykorzystuje Igor Kulka – świetnie interweniuje Wajdzik. Pierwszy gol w turnieju to zasługa Pietrusy – w 3. minucie najpierw w poprzeczkę trafia Robert Habowski, ale chwilę później wynik otwiera kapitan SP2 Stryszawa. 180 sekund później kolejny pojedynek z Wajdzikiem przegrywa Kulka. Dwa gole do szatni stryszawian rozstrzygnęły losy tej rywalizacji – w 7. minucie na 2:0 podwyższył Szymon Pochopień, a minutę później (asysta Pochopnia) drogę do bramki znalazł Jakub Wągiel.

Druga połowa mogła się rozpocząć znakomicie dla zawodników z Bystrej – mogła, gdyby po podaniu od Miłosza Suwaja do bramki trafił Jakub Kaczmarczyk (uprzedzamy znowu fakty – Król Strzelców tego finału). Nie minęło kilka minut, a było już 5:0. Czwartego gola zdobył na raty Habowski (pierwszy strzał obronił Wróbel, przy dobitce był już bezradny), a piątego dołożył Pochopień. Po przeciwnej stronie parkietu jak w transie bronił Wajdzik – sam na sam okazji z bramkarzem stryszawian nie wykorzystał Kaczmarczyk. – Wszystko wyciąga… – zrezygnowany komentował opiekun bystrzan Artur Stopiak. SP Bystra dopięła jednak swego – po rzucie rożnym gola zdobył Przemysław Lipa. – Szkoda, że tak późno – dodał Artur Stopiak.

Taktyka makowian na mecz z SP2 Zawoja była prosta – jak najszybciej wyjść na prowadzenie i kontrolować przebieg wydarzeń na boisku. I sprawdziła się w stu procentach. W 1. minucie gola zdobył Mateusz Kania, a w kolejnej akcji (3. minuta) na listę strzelców wpisał się Tomasz Kryjak. Potem do głosu doszli piłkarze z Zawoi – bliscy powodzenia był Nikodem Fujak i Antoni Bogdan, lecz albo nie trafiali w bramkę, albo bardzo dobrze bronił Arkadiusz Stopa. W drugiej połowie, podobnie jak przed przerwą, do bramki trafiali Kania i Kryjak i wygrana SP1 Maków Podhalański stała się faktem.

W trzecim meczu przez długi czas pachniało niespodzianką – SP1 Zawoja po golu Antoniego Bogdana prowadziła z SP2 Stryszawa 1:0. I to prowadzenie mogła jeszcze w pierwszych dziesięciu minutach podwyższyć – Fujak i ponownie Bogdan nie potrafili zaskoczyć Wajdzika. W drugiej połowie zawojanie ani myśleli bronić jednobramkowe prowadzenia. Świetne interwencje Wajdzika sprawiły, że do bramki nie trafili Bogdan (dwukrotnie) i Dawid Szarlej. Gol dla stryszawian ostatecznie padł, ale chyba w najmniej oczekiwanym momencie. Po strzale, dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pochopnia i niefortunnej interwencji bramkarza SP1 Zawoja. Stryszawianie poszli za ciosem – znowu stały fragment gry, znowu strzela Pochopień. Tym razem do siatki trafia Pietrusa, który najprzytomniej zachował się w podbramkowym zamieszaniu, które wynikło właśnie po wspomnianym uderzeniu Szymona Pochopnia.

Doskonale znali stawkę czwartego meczu zawodnicy SP1 Maków Podhalański i SP2 Stryszawa. Jedyne do tej pory niepokonane drużyny w turnieju stanęły naprzeciwko siebie. W 7. minucie nieporozumienie bramkarza i obrońcy Makowa wykorzystuje Jakub Pietrusa. Stracony gol sprawił, że nie mieli już wiele do stracenia zawodnicy z Makowa. – Zaraz będą bramy – starał się uspokoić swoich podopiecznych Maciej Melzer. A ci raz po raz stwarzali zagrożenie pod bramką SP2 Stryszawa, lecz albo na przeszkodzie stawała poprzeczka (jak przy strzale Szymona Polańskiego), albo… Kamil Wajdzik. Po przerwie dwukrotnie „ukłuł” Jakub Wągiel i zrobiło się 3:0. Makowian stać było tylko na honorowego gola autorstwa Tomasza Kryjaka.

Po tym meczu poznaliśmy nowego mistrza powiatu – została nim drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie i wiadomo było, kto opuści Suchą Beskidzką z okazałym (może to subiektywne odczucie, ale jednak) pucharem. Złoty gol Dawida Mężczyzny (SP1 Maków P.) zapewnił drużynie z Makowa Podhalańskiego jednobramkowe zwycięstwo z SP Bystra. W tym meczu dogodne sytuacje były po obu  stronach – może i sprawiedliwszy byłby remis, ale liczy się przecież to, co jest w sieci. SP1 Maków Podhalański został tym samym wicemistrzem powiatu na rok szkolny 2014/2015.

O tym, kto zajmie miejsca III i IV zadecydowało szóste, ostatnie turniejowe spotkanie. Jak się później okazało – zadecydowało też o statuetce dla króla strzelców. Został nim Jakub Kaczmarczyk, który w spotkaniu z SP1 Zawoja (9:1) aż pięciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Po zdobyciu trzech goli Kuba doznał drobnego stłuczenia kolana, ale wiedząc, że jest na dobrej drodze do triumfu w klasyfikacji strzelców, zakasał rękawy i pozostał na boisku. I udokumentował swój występ kolejnymi dwoma trafieniami.

Drużynie z SP2 Stryszawa życzymy powodzenia w zawodach rejonowych!!!

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej ufundowało puchar oraz statuetki i zapewniło wszystkim drużynom zapas wody mineralnej i poczęstunek.