Przypadku nie było – triumf LO

Po raz pierwszy od pięciu lat w finale powiatowym w siatkówce dziewcząt w ramach licealiady wystartowały drużyny ze wszystkich (oprócz ZS Goetla, który niestety od roku szkolnego 2006/2007 nie wystawia drużyny żeńskiej w tych zawodach) szkół w naszym powiecie! Na parkiecie Zespołu Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej po raz czwarty z rzędu triumfowały zawodniczki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej.

Przed rozpoczęciem finałowego turnieju drużyny zostały podzielone na podstawie losowania na dwie grupy. W grupie A znalazły się: ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie, ZS z Zawoi Wilcznej o ZS im. św. J. Kantego w Makowie Podhalańskim. Do grupy śmierci, bo tak chwilę po losowaniu nazwali opiekunowie drużyn grupę B, trafiły: ZSO w Suchej Beskidzkiej, ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej i ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego. Po uroczystym otwarciu zawodów przez starostę suskiego Tadeusza Gancarza można było przystąpić do rywalizacji. Jak się później okazało, już w grupach spotkały się zespoły, które spotkały się w meczu o trzecie miejsce i wielkim finale. „Pierwszy finał” pomiędzy ZSO i ZS Witosa przebiegał pod dyktando podopiecznych Łukasza Miklusiaka. W finale „papierowe faworytki” musiały się trochę namęczyć – zwłaszcza w pierwszym secie. – Drużyna z Witosa była godnym rywalem, zarówno w fazie grupowej, jak i potem w finale – powiedział trener zwycięskiej drużyny i dodał: – O ile pierwszy mecz nie był może aż tak ważny, o tyle w drugim, zwłaszcza w pierwszym secie, pojawiła się nerwowość.

Kurtuazyjnie o swoim rywalu wypowiadał się także opiekun drugiej na rok szkolny 2012/2013 drużyny w siatkówce dziewcząt – Jacek Kudzia: – Puchar trafił w godne ręce. Podkreślałem to wcześniej i będę dalej podkreślał – LO ma na papierze większy potencjał, jeżeli popatrzymy na młodzież, która do tej szkoły przychodzi. Cieszy mnie jednak, że jeżeli popatrzymy na ten rok i na rywalizację zwłaszcza dziewcząt czy to w koszykówkę, czy teraz w siatkówkę (a został jeszcze finał powiatowy w piłkę ręczną 14. marca także w hali w Goetlu – przyp. red.), to mniejszymi czy większymi krokami, ale sprawiamy, że rywalizacja nie jest tak jednostronna, jak można by sądzić – przyznał opiekun srebrnej drużyny z Witosa.

W finałowym pojedynku niezwykle zacięty był pierwszy set, w którym dopiero w końcówce szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylił zespół z ZSO. – Waga tego spotkania spowodowała dużą zaciętość w obu drużynach – zgodnie przyznali opiekunowie obu drużyn.

Mecze pomiędzy dwoma szkołami z Suchej Beskidzkiej bez wątpienia były ozdobą czwartkowych zawodów. Widać było wypracowane podczas SKS-ów zgranie, zrozumienie, a niekiedy nawet tak ofiarną walkę (tak walczące do końca dziewczyny mimo nieuchronnego spotkania z wcale nie miękkim przecież parkietem 🙂 ) chciałoby się zawsze oglądać. – Nie powiem, że to była ta dwunastka dziewcząt, która cały czas regularnie uczęszczała na SKS-y, ale na sześć do dziesięciu zawodniczek można było zawsze liczyć. Dziewczyny razem trenowały, coraz lepiej rozumiały i widać było podczas meczów, że to wszystko nie było zrobione z marszu, ale w odpowiedniej skali staraliśmy się ten zespół przygotować. Jestem zadowolony z tego turnieju i wyniku, który osiągnęliśmy. Wierzę, że dziewczyny również – podsumował Jacek Kudzia.

Mamy duży potencjał wśród uczniów, bo o niego zabiegamy. Na SKS-ach pojawia się nawet trzydzieści osób – przyznał opiekun mistrzyń powiatu w siatkówkę, Łukasz Miklusiak i dodał: – Chcemy, żeby usportowiona młodzież trafiała do naszej szkoły i ta sztuka się nam udaje. Oczywiście, że to nie wystarcza do wygrywania zawodów, bo trzeba jeszcze takie diamenty oszlifować. To są dziewczyny z różnych miejscowości, gmin, które wcześniej się mogły znać tylko z przeciwnej strony siatki (śmiech). Wyniki naszej szkoły nie są i tak pracą wykonaną w jednym roku, ale w poprzednich. Pełnię tylko zastępstwo za Martę Chaję-Kubas, która jest na urlopie macierzyńskim i w ostatnich latach to ona była opiekunką drużyn, które wygrywały finały powiatowe. Można podziękować także ościennym gminom, które dbają o siatkówkę w gimnazjach. Mam tutaj na myśli przede wszystkim gminę Budzów, ale także gminę Zawoja, bo kilka dziewczyn z tamtych rejonów grało u nas naprawdę dobrze. Nasza szkoła także dba o siatkówkę – 5 i 6. lutego organizujemy w szkole turniej dla szkół gimnazjalnych, po którym mamy nadzieję pozyskać kilka takich diamentów do oszlifowania.

Właśnie jednym z takich diamentów w talii ZSO w Suchej Beskidzkiej jest Martyna Burliga, która została uznana za MVP turnieju. – Byłam zaskoczona takim wyborem. Obstawiałam, że wygra Ania Lurka – powiedziała zawodniczka z ZSO, która od kilku lat trenuje siatkówkę w LKS Bieńkówka. – Zaczęłam grać w pierwszej klasie gimnazjum. Najpierw pod okiem pana Wiesława Trzopa, a potem u pana Piotra Kwaka. Siatkówka to bez wątpienia mój ulubiony sport – dodała.

Wygrana w turnieju powiatowym oznacza dla drużyny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej awans na zawody rejonowe (15. marzec, Myślenice – przyp. red.). – Pojadę na rejony już po raz trzeci. Poziom tych zawodów jest wysoki, a gwarantują to m.in. zawodniczki grające na co dzień w Dalinie Myślenice. Rywalizujemy z nimi także w lidze. Może w końcu je ogramy? – nie traci nadziei tegoroczna maturzystka.

WYNIKI LICEALIADA 2012/2013 – Piłka siatkowa dziewcząt:

GRUPA A:

ZSK Jordanów – ZSJK Maków Podhalański 2:0

ZSJK Maków Podhalański – ZS Zawoja 2:0

ZS Zawoja – ZSK Jordanów 0:2

GRUPA B:

ZSD Jordanów – ZSO Sucha Beskidzka 0:2

ZSO Sucha Beskidzka – ZSW Sucha Beskidzka 2:0

ZSW Sucha Beskidzka – ZSD Jordanów 2:0

PÓŁFINAŁY:

ZSK Jordanów – ZSW Sucha Beskidzka 0:2

ZSO Sucha Beskidzka – ZSJK Maków Podhalański 2:0

MECZ O III MIEJSCE

ZSK Jordanów – ZSJK Maków Podhalański 2:0

Składy:

ZSK: Janik, Panek, Gwiazdonik, Jachniak, Paszkowska, Radke, Zielińska, Folwarska.

ZSJK: Koźlik, Szczepaniak, Wójcik, Dąbrowska, Kania, Bargiel, Pająk, Piasecka, Pasternak, Bachul, Pieczara.

FINAŁ:

ZSO Sucha Beskidzka – ZSW Sucha Beskidzka 2:0

Składy:

ZSO: Lurka, M. Burliga, Kois, Zachura, D. Burliga, Pająk, Kościelniak, Jopek, Ratajska, Pieróg, Kuc, Gospodarczyk,  Gibas, Sroka, Matuszek.

ZSW: Ciuś, Malina, Chorąży, Stelmachowicz, Kaczor, Mikołajek, Rusin, Gierat, Ćwiklińska, Bińkowska, Oleksa.

ZOBACZ JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ I RELACJĘ VIDEO NA POWIATSUSKI24.PL

GALERIA ZDJĘĆ:

[pix_gal id=24]

Skip to content