Dariusz Ordzowiały: Ryby nie brały

Po raz drugi Powiat Suski wsparł w przygotowaniach do Mistrzostw Świata Juniorów w wędkarstwie muchowym ucznia ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej, Dariusza Ordzowiałego. W tym roku Darkowi i jego kolegom z kadry nie udało się stanąć na drużynowym podium – Polska wylądowała tuż za nim…

Jeszcze przed ostatnią turą XV Mistrzostw Świata w wędkarstwie muchowym, reprezentacja Polski juniorów zajmowała miejsce na podium. Ostatecznie uplasowała się tuż za nim. Zawody, w których brał udział pochodzący z Osielca, Dariusz Ordzowiały odbyły się w dniach 8-14 w hiszpańskiej Santiago de Composteli (Galicja).

Podczas przygotowań do MŚ, reprezentacja Polski trenowała głównie na doskonale sobie znanych wodach w naszym kraju. – Byliśmy w Bieszczadach, łowiliśmy też w Dunajcu. Jeden dzień spędziliśmy w Skawicy. W Hiszpanii pojawiliśmy się na tydzień przed zawodami. Codziennie trenowaliśmy i to nie tylko w rzekach, ale też i w oceanie – wylicza Dariusz Ordzowiały.

Podczas ceremonii otwarcia, na Polaków czekała miła niespodzianka. – Spotkaliśmy wtedy wielu naszych rodaków, którzy życzyli nam powodzenia i mówili, że będą za nas trzymać kciuki. Było to bardzo miłe – dodaje.

Mistrzami świata zostali Francuzi. Polaków z podium zepchnęła reprezentacja USA, która w ostatniej turze awansowała z czwartego na miejsce drugie. – Złoty medal dla Francuzów nie był niespodzianką. Doskonale znali tamtejsze wody, na których długo trenowali. Największe zaskoczenie to oczywiście awans rzutem na taśmę USA do strefy medalowej – mówi Dariusz Ordzowiały.

– Niedosyt? Zawody odbywały się w trudnych warunkach, do tego było mało ryb. A jak już się pojawiły, to były małe (śmiech). Rzeki były płytkie i wolne, bardziej wtedy decyduje technika. Patrząc na to wszystko, to byliśmy i tak zadowoleni. Wiadomo, że mogło być lepiej, chociaż mam nadzieję, że w kolejnych latach wrócimy na podium (za rok MŚ odbędą się w Słowenii)- dodał.

Po raz kolejny przygotowania Darka do zawodów wsparł Powiat Suski. Tak samo było rok temu podczas zawodów w USA. Wcześniej z pomocy Powiatu Suskiego skorzystał również Dawid Bartoszek. – Dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc – powiedział Darek, który podczas zawodów promował powiat suski i m.in. miał przypięty jego herb na kamizelce w trakcie łowienia.

W klasyfikacji indywidualnej, Darek po pierwszej turze zajmował miejsce pierwsze. Potem było już gorzej – 19, 24, 31 i ostatecznie został sklasyfikowany na 38. miejscu. – Indywidualnie oceniam swój start jako bardzo słaby. Początek był niezły, ale potem nie dopisywało mi też szczęście podczas losowania. Na jednym ze stanowisk przez 5 tur nikt nie złowił żadnej ryby! Tylko w pierwszej turze miałem stanowisko, gdzie wygrałem sektor – mówi.

Co czeka w najbliższym czasie Darka? – Głównie treningi, a za miesiąc ostatnie zawody z cyklu Grand Prix Polski. W czterech poprzednich zawsze stawałem na podium. Teraz chcę to powtórzyć i wygrać w całym cyklu – zapowiada Dariusz Ordzowiały.

WYNIKI – MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW MŁODSZYCH W WĘDKARSTWIE MUCHOWYM – 8-14.08.2016 – GALICIA