Chłopcy z G1 w Stryszawie ponownie wicemistrzami województwa!

Drugi finał powiatowy w konkurencjach lekkoatletycznych w ramach gimnazjady odbył się w piątek 17. maja na stadionie MKS Babia Góra Sucha Beskidzka. Drugi, bo pierwszy finał na jesieni był w ramach Szkolnej Ligi LA – indywidualnie . W piątek 17. maja do Suchej Beskidzkiej przyjechali mistrzowie gmin, aby rywalizować drużynowo o tytuł mistrza powiatu i przepustkę do zawodów wojewódzkich (21.05. Kraków). Oczywiście, na zawody do Krakowa pojechali zwycięzcy w kategorii dziewcząt i chłopców – uprzedzę trochę fakty i podam, że były to drużyny, odpowiednio, z Gimnazjum w Budzowie oraz Gimnazjum nr 1 w Stryszawie.

Na zawodach w Suchej Beskidzkiej zaledwie jedną setną sekundy zabrakło Natalii Żmudzie (G Budzów) do wyrównania rekordu powiatowego w gimnazjadzie młodzieży szkolnej na 100 metrów dziewcząt. Natalia przybiegła na metę z czasem 13,61 – aktualny rekord 13,60 został ustalony w roku szkolnym 2003/2004 przez Katarzyną Trzop (G1 Stryszawa). Na trzecie miejsce z czasem 46,67 s. w klasyfikacji rekordu gimnazjady na 300 metrów wskoczyła Arleta Wągiel (G1 Stryszawa) – tutaj pierwsze miejsce należy do Małgorzaty Pochopień (także G1 Stryszawa), który został ustalony na zawodach powiatowych w roku szkolnym 2011/2012 i wynosi 41,11 s. Wśród chłopców drugi w historii gimnazjady rzut oszczepem miał Radosław Drabina (G Budzów) – jego odległość to 42,72 metry, a trzecie miejsce, na chwilę obecną. wywalczył Karol Światłoń (G Budzów). Do 47 metrów, które w roku szkolnym 2008/2009 osiągnął Artur Kachnic (G Budzów) jeszcze im trochę jednak zabrakło.

Suma najlepszych dwunastu (lub mniej) wyników osiągniętych przez zawodników i zawodniczki w poszczególnych konkurencjach w przeliczeniu na punkty wg tabel punktowych lekkoatletycznych dała klasyfikację końcową. Wyniki finału powiatowego można znaleźć tutaj – galeria zdjęć poniżej 🙂

W finale wojewódzkim, który został przeprowadzony 21. maja na obiektach AWF w Krakowie, nasz powiat reprezentowały wspomniane gimnazja z Budzowa (dziewczęta) i Stryszawy (chłopcy). Podopieczne Wiesława Trzopa zajęły ostatecznie szóste miejsce, a chłopcy ze Gimnazjum nr 1 w Stryszawie pod wodzą Rafała Kukli uplasowali się na drugim miejscu! Ci ostatni powtórzyli tym samym wynik sprzed roku, gdy także byli wicemistrzami województwa małopolskiego! Teraz o zajęciu drugiego miejsca zadecydowały małe punkty – tuż za G1 Stryszawa (1379 pkt.) znalazła się ZSG2 z Kęt (1375 pkt.) oraz G w Łapanowie. (1370 pkt.).

– Szkoda tych 44 punktów, bo wtedy oznaczałoby to podium i trzecie miejsce. Dziewczynki nie miały jednak z jednej strony swojego dnia, a z drugiej aż osiem z całej reprezentacji naszej szkoły to były uczennice klas pierwszych. Na pewno sama otoczka zawodów, tak duży obiekt, mogły je trochę stremować. Bardzo fajnie wypadła nasza sztafeta 4×100 metrów, która zajęła trzecie miejsce. Szkoda trochę odległości Patrycji Bargieł w pchnięciu kulą 3 kg, bo o jeden metr mogła rzucić dalej. Dziewczynki zgłaszały mi, że kula wydaje im się cięższa od tej z zawodów powiatowych lub gdy trenujemy w Budzowie, no ale… – powiedział Wiesław Trzop.

Indywidualnie w pierwszej dziesiątce w województwie starty zakończyły: Natalia Żmuda (4. miejsce w biegu na 100 m. – czas: 14,3 s.), Natalia Kachnic (8. miejsce w biegu na 300 m. – czas: 48,29 s.), Katarzyna Zyglińska (9. miejsce w biegu na 300 m. – czas: 48,52 s.), Sztafeta 4×100 m w składzie: Sylwia Biela, Katarzyna Zyglińska, Marcelina Polak i Natalia Żmuda (3. miejsce – czas: 56,9 s.), Magdalena Kot (5. miejsce w biegu na 600 m. – czas: 1:55,19 s.), Maria Goryl (8. miejsce w biegu na 600 m. – czas: 1:57,02 s.), Patrycja Bargieł (6. miejsce pchnięcie kulą 3 kg – odległość: 8,34 m.) i Gabriela Mirocha (6. miejsce w skoku w dal – odległość: 4,05 m.).

Wynik sprzed roku, czyli drugie miejsce w województwie, obroniło Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. – Chłopcy zrobili dokładnie to, co mieli zrobić. Gdyby zbliżyli się do swoich życiowych rekordów, wówczas mogliby osiągnąć 1600 punktów, ale to i tak byłoby za mało do szkoły sportowej, która wygrała zawody (Gimnazjum nr 47 w Krakowie)  – mówi Rafał Kukla i dodaje: – Zabrakło niektórym chłopakom obycia z takimi imprezami. Drugi czy trzeci raz widzieli taki obiekt i widać było, że trema ich zjadła. Po zawodach byłem bardzo zadowolony zwłaszcza z wyników na 300 metrów – Bartosz Sarlej zajął czwarte miejsce, a uczeń z pierwszej klasy – Damian Wajdzik był dwunasty. Dobrze wypadli chłopcy w sztafecie 4×100 metrów, pierwsze miejsce zajął Mateusz Janik w rzucie oszczepem. Szkoda niektórych słabszych startów, bo wtedy mielibyśmy sto punktów więcej i pewne drugie miejsce. A tak była nerwówka, bo różnice w punktacji między drugą i czwartą drużyną były minimalne.

A kto z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie zakończył indywidualnie starty podczas finału wojewódzkiego w pierwszej dziesiątce? Dominik Mika (7. miejsce w biegu na 100 m. – czas: 12,39 s.), Bartosz Sarlej (4. miejsce w biegu na 300 m. – czas: 39,47 s.), Sztafeta 4×100 m w składzie: Bartosz Sarlej, Michał Pietrusa, Dominik Mika i Bartłomiej Iciek (3. miejsce – czas 47,44 s.), Krzysztof Sikora (4. miejsce w rzucie dyskiem o masie 1 kg – odległość: 35,85 m.), Maciej Kachel (6. miejsce w rzucie dyskiem o masie 1 kg – odległość: 33, 6 m.), Adrian Moćko (7. miejsce w rzucie dyskiem o masie 1 kg – odległość: 32,24 m.), Kamil Pochopień (10. miejsce w pchnięciu kulą 5 kg – odległość: 9,97 m.) i Mateusz Janik (1. miejsce w rzucie oszczepem 0,6 kg – odległość: 38,07 m.).

WYNIKI Z ZAWODÓW WOJEWÓDZKICH – KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

WYNIKI Z ZAWODÓW WOJEWÓDZKICH – KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

GALERIA ZDJĘĆ Z FINAŁU POWIATOWEGO – 17.05.2013 – SUCHA BESKIDZKA:

[pix_gal id=105]

[pix_gal id=106]