Powiat Suski wspiera Romka Ficka podczas 170-kilometrowego biegu w ramach Ultra-Trail du Mont-Blanc

W czwartek 26. sierpnia o godzinie 18 na 170-kilometrową trasę w ramach Ultra-Trail du Mont-Blanc wyruszy Roman Ficek. Biegacza ze Skawicy będzie w tym jednym z najbardziej prestiżowych zawodów ultra wspierać Powiat Suski.

To drugi projekt pochodzącego ze Skawicy Ficka, w którym współpracuje z nim Powiat Suski. Pierwszy miał miejsce w 2020 roku i dotyczył próby pobicia rekordu Głównego Szlaku Beskidzkiego bez wsparcia. Próby zakończonej pełnym sukcesem. Trasę liczącą blisko 520 kilometrów, Ficek pokonał dokładnie w ciągu 107 godzin i 25 minut. Tym samym poprawił wcześniejszy rekord Rafała Bielawy o półtorej godziny.

Teraz poprzeczka pójdzie zdecydowanie wyżej, bo w zawodach w Alpach wystartuje światowa czołówka ultrabiegaczy.

– Gdybym nie był przekonany, że jestem z nimi w stanie powalczyć, to nie zapisałbym się na ten bieg. Nie interesują mnie lokaty 20-30, ale te najwyższe. Dwa-trzy lata temu nie śmiałbym nawet myśleć o tych zawodach, ale teraz uważam, że jestem w stanie stanąć do rywalizacji z najlepszymi – mówi Ficek, którego bardzo często można spotkać u podnóża, lub na szczycie, Babiej Góry. – Od początku mojej przygody z biegami wysokogórskimi, czyli od siedmiu lat, to cały czas biegam po Babiej Górze. Nie trzeba trenować na wysokości dwóch, trzech czy czterech tysiąca metrów, żeby przygotować się do takich zawodów. Pokazał to mój start w Dolomitach, gdzie wygrałem w przeważającej większości z włoskimi zawodnikami, którzy tam żyją i trenują na co dzień – dodał.

W poniedziałek Ficek pojawił się w suskim starostwie.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę liczyć na wsparcie powiatu suskiego. Jestem mieszkańcem Skawicy, żyję i trenuję w powiecie suskim i taka współpraca jest dla mnie niezwykle ważna. Jestem bardzo zadowolony, że po raz kolejny w drodze do realizacji swoich marzeń mogą liczyć na wsparcie powiatu suskiego. Podczas zawodów we Francji będę promował nasz powiat – dodał Ficek.

Logo Powiatu Suskiego będzie obecne na koszulce startowej Ficka podczas zawodów Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Roman Ficek, oprócz wspomnianego ustanowienia rekordu pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego, ma na swoim koncie również inne niesamowite osiągnięcia. W tym roku w ciągu 24 godzin dziewięciokrotnie zdobył Rysy, a rok wcześniej przebiegł Łuk Karpat (trasę 2000 km pokonał w 39 dni i 11 godzin). Także w 2019 roku jako drugi zawodnik w historii ukończył Ultramaraton 6xBabia Góra (103km, 7800m przewyższenia) w 15 godzin i 8 minut.

W 2018 roku zdobył 55 szczytów zaliczanych doTatrzańskich Dwutysięczników – zajęło mu to 127 godzin.

W 2017 roku pobił zimowy rekord w zdobyciu Korony Gór Polski – w przeciągu 83 godzin zdobył 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich.

[pix_gal id=640]