Pierwszy z trzech finałów / Ola Luberda mistrzynią województwa!

Za nami pierwszy finał wojewódzki w narciarstwie alpejskim. W środę 13.03. w Kluszkowcach o prymat w województwie rywalizowali narciarze i narciarki ze szkół średnich z całego województwa (w najbliższą środę 20. marca także w Kluszkowcach czeka nas finał wojewódzki szkół podstawowych, dzień później – gimnazjów). Mistrzynią województwa została Aleksandra Luberda (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej), która wyprzedziła drugą na mecie Annę Wróbel (I LO Nowy Sącz) o 0,9 sekundy! Wśród chłopców najwyżej z naszego powiatu na czwartym miejscu został sklasyfikowany Michał Basiura. O jedną pozycję niżej znalazł się Krzysztof Zięba (obaj ZSO Sucha Beskidzka). Po zakończeniu zawodów została podliczona także punktacja powiatów (punktowali zawodnicy z miejsc 1-12). I tak w kategorii dziewcząt powiat suski zajął trzecie miejsce, a wśród chłopców – zajęliśmy drugie miejsce.

Stok w Kluszkowcach to dla większości zawodników, którzy stanowili reprezentację powiatu suskiego na zawody wojewódzkie (awans do tych zawodów wywalczyła najlepsza ósemka zawodów powiatowych – przyp. red.), miejsce bardzo dobrze znane. Na stoku Czorsztyn-Ski odbywają się zawody w ramach Ligi Dzieci i Młodzieży Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego, w których startują zawodnicy sekcji narciarskiej MKS Babia Góra Sucha Beskidzka. Zawodnikami klubu są m.in. Ola Luberda, Alicja Stanaszek, Krzysztof Zięba czy Michał Basiura.  – Trudno zliczyć, ile razy wcześniej tutaj startowaliśmy. Mimo że cały czas mówimy o tym samym stoku i tej samej trasie, to na tych zawodach mieliśmy zdecydowanie najgorsze warunki z dotychczasowych – powiedział Krzysztof Zięba.

Pierwsze w środowe przedpołudnie do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Ola Luberda z czasem 42,16 s. wywalczyła tytuł mistrzyni województwa, a obsada zawodów była naprawdę bardzo silna. – Z wieloma zawodnikami znamy się z rywalizacji w lidze. W Kluszkowcach startowali także narciarze, którzy startują w międzynarodowych zawodach FIS, w Pucharze Polski także – stwierdził Krzysztof Zięba.

Niewiele brakowało, a o czołowe miejsca mogła rywalizować także Alicja Stanaszek. Niestety – zawodniczka z ZSO w Suchej Beskidzkiej zakończyła start dokładnie w tym samym miejscu, które okazało się pechowe dla wielu innych zawodników i zawodniczek w środę w Kluszkowcach. – Nie tylko ja wypadłam w tym fragmencie trasy. Szkoda, że nie udało się dojechać do mety. Rok temu także nie ukończyłam tutaj zawodów wojewódzkich. Byłam jeszcze podczas tych zawodów w trakcie choroby… -żałowała Alicja Stanaszek. Warto jednak dodać, że trzy dni później – w sobotę 16. marca także w Kluszkowcach w ramach Ogólnopolskiego Finału Lig Alpejskich, Alicja zajęła pierwsze miejsce! ( W zawodach startowały także zawodniczki, które w finale wojewódzkim zajęły drugie i trzecie miejsce. Ola Luberda nie startowała – przyp. M.K.).  Do Kluszkowców oprócz Oli Luberdy i Ali Stanaszek, pojechały także Magdalena Kubasiak, Patrycja Kościelniak, Adrianna Bubiak, Justyna Polak (wszystkie z ZSO w Suchej Beskidzkiej) i Aneta Piela (ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej). Dziewczęta dojechały do mety na dalszych lokatach, ale patrząc na to, ilu doświadczonych zawodników i zawodniczek nie ukończyło zawodów i wyleciało z trasy, należą się im i tak duże brawa. – Walczyłam o dotarcie do mety i udało się – powiedziała ze śmiechem Adrianna Bubiak.

W pierwszej dziesiątce chłopców spokojnie mogliśmy mieć czterech zawodników z naszego powiatu. Ostatecznie znalazło się w niej dwóch – Michał Basiura i Krzyszof Zięba (obaj ZSO Sucha Beskidzkia), bo Adrian Brożek (ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej) i Igor Biedrawa (ZSO Sucha Beskidzka) wypadli z trasy dokładnie w tym samym miejscu, co Alicja Stanaszek. Oprócz nich w Kluszkowcach wystartowali także: Marcin Migas (ZSW Sucha Beskidzka), Michał Marek (ZSG Sucha Beskidzka) i Nikodem Mazur (ZSO Sucha Beskidzka). – Miałem kiepsko ustawione wiązania. Bardziej nadawały się do jazdy po oślej łączce. Warunki do jazdy były naprawdę trudne. Narta się odpięła, stało się i fajrant – powiedział Igor Biedrawa.

Do końca w walce o miejsce na podium liczyli się Zięba i Basiura, ale ostatecznie znaleźli się tuż za nim. – Mówi się, że czwarte miejsce jest najgorsze dla sportowca. Solidnie przygotowałem się do zawodów. Odpowiedni trening przyniósł efekty. Jestem jednak bardzo zadowolony z czwartego miejsca, niewiele zabrakło do podium (słownie 0,23 sekundy!) – powiedział Michał Basiura.

– Nie ma co ukrywać – było ciężko. Na trasie były straszne dziury. Wszyscy sądziliśmy, że stok będzie twardszy. Pogoda jednak zawiodła – przyznał Krzysztof Zięba.

Z zawodów wróciliśmy także z pamiątkowymi pucharami za zajęcie drugiego (klasyfikacja chłopców) i trzeciego miejsca (klasyfikacja dziewcząt) w klasyfikacji powiatów. – Konkurencja była naprawdę duża, ale wszyscy daliśmy radę. W zawodach startowali nie tylko znani nam z rywalizacji w lidze zawodnicy, ale także uczestnicy Pucharu Polski czy międzynarodowych zawodów FIS. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że mogliśmy pojechać jeszcze lepiej, ale i tak daliśmy radę – dodał Krzysztof Zięba.

Starostwo Powiatowe zapewniło reprezentacji powiatu przejazd na zawody w Kluszkowcach oraz przejazdy na stoku w Kluszkowcach.

ZOBACZ KOMPLET WYNIKÓWkategoria dziewczęta i chłopcy

ZOBACZ KOMPLET WYNIKÓWKlasyfikacja powiatów