Ostatni sprawdzian przed finałem wojewódzkim

Finałem powiatowym w ramach gimnazjady skompletowaliśmy hatricka w zawodach w krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej  roku szkolnym 2013/2014. Po licealiadzie (15.01.2014), igrzyskach (22.01.2014) w czwartek 23. stycznia do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści. Za niecały miesiąc – dokładnie 20. lutego – najlepsza czwórka z finału powiatowego w konkurencjach indywidualnych oraz dwie sztafety dokładnie w pływalni przystąpi do rywalizacji z najlepszymi pływakami w województwie małopolskim.

Zawody uroczyście otworzyli starosta suski Tadeusz Gancarz i dyrektor krytej pływalni Olgierd Kierski. To był jednocześnie ostatni finał powiatowy przed zimowymi feriami. Dla zawodniczek i zawodników, którzy uzyskiwali awans do finału wojewódzkiego, był to także dodatkowy trening w miejscu, gdzie przyjdzie im już niebawem zmierzyć z najlepszymi pływakami z województwa małopolskiego. Właśnie w Suchej Beskidzkiej 20. lutego odbędzie się tegoroczny finał wojewódzki w pływaniu w ramach gimnazjady (w ramach licealiady – 13. marca także w krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej tak a propos).

W sumie można się już przyzwyczajać, że po kolejnych finałach powiatowych następują zmiany wśród wyników w pływaniu w historii finałów powiatowych. Nie inaczej było po czwartkowych zawodach. Mistrzyni powiatu w stylu dowolnym na rok szkolny 2013/2014 Kinga Bachorczyk (G1 Stryszawa) przynajmniej do przyszłego roku będzie właścicielką drugiego najlepszego czasu (38,46s.) w historii gimnazjady. Tymczasem w stylu motylkowym triumfowała Marta Sikora (G Juszczyn). W poprzednim roku szkolnym Marta była mistrzynią województwa w stylu klasycznym w ramach szkół podstawowych. Tymczasem tegoroczny wynik 32,86 s. wystarczył do sięgnięcia po pierwsze miejsce w finale powiatowym i również pierwszego w historii gimnazjady w motylku.

Wśród chłopców z wynikiem 32,85 s. w stylu motylkowym triumfował Mikołaj Ogarek (G Sucha Beskidzka). Jednocześnie był to najlepszy w historii gimnazjdy w naszym powiecie wynik w tym stylu. Po czwartkowych zawodach jeszcze jeden zawodnik znalazł się na pudle w historii gimnazjady – był to mistrz powiatu suskiego na 50 m. stylem dowolnym Marcin Zawojski (G1 Zawoja), którego wynik 30,17 s. to jak na razie trzeci najlepszy czas w tym stylu w dotychczasowych finałach powiatowych.

Podobnie jak w szkołach podstawowych i średnich, także w finale powiatowym rywalizowano w sztafetach 8×50 m. Podwójny triumf zanotowały drużyny (żeńska i męska) z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej. Do zawodów wojewódzkich awansowały także dwie sztafety z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie.