(AKTUALIZACJA) Koszykówka 3X3 – kto, gdzie i z kim?

W listopadzie odbędą się finały powiatowe w koszykówce 3×3 w ramach Igrzysk Dzieci (2009 i młodsi) oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej (2007-2008). Ich areną będzie hala SP1 w Suchej Beskidzkiej.

Zainteresowanie tą dyscypliną jest o wiele większe niż w roku 2019/2020, gdy debiutowała ona w naszym kalendarzu. Tym razem po siedem gmin wyraziło chęć startu w zawodach w ramach Igrzysk Dzieci, a sześć w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

Jak będą przebiegać zawody? Oczywiście mają wpływ na to czasy, w których od półtora roku przyszło nam żyć. Wszyscy reprezentanci gmin przyjadą na finały powiatowe (niektórych będą czekały jeszcze rozgrywki w gminach – powodzenia dla wszystkich 🙂 i tam zagrają grupowe turnieje półfinałowe.

Skład grup został wylosowany przez wicestarostę Zbigniewa Hutniczaka. Kluczem do takiego, a nie innego składu grup były dwie rzeczy – rozstawieni byli mistrzowie (grupa A) i wicemistrzowie (grupa B) z roku szkolnego 2019/2020. Drużyny z miejsc 3 i 4 ze wspomnianego, premierowego dla koszykówki 3×3 w naszym powiecie roku szkolnego, zostały dolosowane do grup A i B. Potem już nie było rozstawień – wszyscy zgłoszeni uzupełnili skład grup A i B zgodnie z losowaniem.

W ID są dwie grupy – jedna czterozespołowa, druga trzy zespołowa. Najpierw na zawody przyjadą szkoły z grup czterozespołowych, które na dwóch boiskach zagrają systemem każdy z każdym. Dwie najlepsze drużyny awansują do finału, pozostałe dwie pojadą do domu. Następnie odbędą się spotkania grupowe z trzema zespołami. Tam z kolei jedna ze szkół pożegna się z turniejem, dwie awansują do fazy finałowej.

A tam już będzie z górki – 1A kontra 2B na jednym boisku, 1B kontra 2A i mecze o miejsca – finał oraz spotkania o miejsce trzecie.

AKTUALIZACJA 22.10.2021: W czwartek tuż przed godziną 12 otrzymałem maila od kierownika rejonu z zapowiedzią zawodów rejonowych w koszykówkę 3×3. Już sam tytuł maila wprawił w osłupienie, ale najlepsze dopiero miało nadejść…

Zanim jednak o tym, to jeszcze takie info, że w poniedziałek 18. października otrzymałem maila, w którym przypomniano o zawodach rejonowych (oczywiście tam nic nie było o koszykówce 3×3) i podana była także… błędna data zawodów rejonowych w halową piłkę nożną. Zamienione zostały daty ID z IMS z komentarzem – to nie pomyłka. Jednak po moim telefonie okazało się, że to jednak pomyłka 😉

Wracając do koszykówki 3×3 to okazało się, że w ostatniej chwili rejony, czy jak kto woli – półfinały wojewódzkie, zostały dodane do kalendarza. Nie było o nich mowy w oficjalnej książeczce na rok szkolny 2021/22, nie było mowy w projekcie kalendarza na cały rok, który został dostarczony, ani w tym kalendarzu jeszcze raz przesłanym w miniony poniedziałek.

Po kilku telefonach okazało się, że jednak to prawda. Od razu zacząłem kontaktować się z koordynatorami sportu w gminach, bo wiedziałem, że niektórych czekają jeszcze m.in. eliminacje gminne właśnie.

A potem, to już była próba skoordynowania nowych terminów, sędziów, których efekt widać poniżej. Aha – rejon w Igrzyskach Dzieci jest w Nowym Targu 9. listopada (w tym samym dniu – chłopcy od 11, dziewczęta od 13), rejon w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej ma się odbyć między 15, a 19. listopada w powiecie myślenickim.

Poniżej nowe daty finałów powiatowych (PS. Skład grup aktualizuję, jeżeli ktoś się wycofał).

Koszykówka ID Chłopców / wtorek 02.11.2021, hala SP1 Sucha Beskidzka
Grupa A: Sucha B., Zawoja
Grupa B: Bystra-Sidzina, Stryszawa, Maków P.

Koszykówka ID Dziewcząt / środa  03.11.2021, hala SP1 Sucha Beskidzka
Grupa A: Zawoja, Stryszawa,
Grupa B: Sucha B, Bystra-Sidzina, Maków P.

Analogicznie będą wyglądały finały powiatowe w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Tam co prawda będzie nieco szybciej – bo spotkania w ramach grup A i B odbędą się równocześnie, a następnie dalsza część zawodów będzie analogiczna jak w rozgrywkach ID:

Koszykówka IMS Dziewcząt / wtorek  09.11.2021, hala SP1 Sucha Beskidzka / start godz. 10 (proszę przyjechać na godzinę 9:45)
System każdy z każdym:  Zawoja, Bystra-Sidzina, Maków P., Sucha B., Stryszawa.

Koszykówka IMS Chłopców / poniedziałek, 08.11.2021, hala SP1 Sucha Beskidzka / start godz, 9:30 (proszę przyjechać na godzinę 9:15)
Grupa A: Sucha B., Bystra-Sidzina, Zembrzyce
Grupa B: Maków P., Stryszawa, Zawoja