Trzydzieści dziewięć zespołów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z całej Małopolski przyjedzie w niedzielę na stadion w Suchej Beskidzkiej, żeby wziąć udział w Młodzieżowych Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych.
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej jest jednym ze współorganizatorów zawodów i ufundowało puchary dla drużyn..
Będziemy oczywiście trzymać kciuki za jak najlepszy występ naszych reprezentantów: MDP Jordanów i MDP Marcówka w kategorii dziewcząt oraz MDP Jordanów i MDP Osielec Górny w kategorii chłopców.
Zwycięskie drużyny uzyskają prawo startu w zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w 24. sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas ostatnich zawodów ogólnopolskich, reprezentanci naszego województwa spisali się „na medal”. Drużyna żeńska z OSP Przytkowice i męska również z tej samej OSP znalazły się na podium – dziewczyny z Przytkowic wygrały, chłopcy z Przytkowic zajęli miejsce trzecie. Do zawodów ogólnopolskich awansują bowiem także najlepsze trzy drużyny z poprzednich zawodów ogólnopolskich – w przypadku wygranej drużyn z Przytkowic, prawo startu w Kalwarii Zebrzydowskiej będą miały drużyny, które zajmą drugie miejsce.
Uczestnicy zawodów będą musieli się zmierzyć dokładnie z takimi samymi zadaniami., jak podczas powiatowych zawodów w Bystrej Podhalańskiej.
Przebieg zawodów jest następujący: na stracie ćwiczenia bojowego staje drużyna zawodników składająca się z dowódcy i 8 zawodników. Po zapoznaniu się z torem i przygotowaniu sprzętu, drużyna staje na swoim miejscu w dwuszeregu. Dowódca drużyny melduje gotowość do zawodów, a po sygnale dowódcy drużyny rozpoczyna się konkurencja. Zawodnicy 2-5 przekonują przeszkody pierwszego odcinka, a następnie przejmują hydronetki i napełniają tarcze nalewowe wodą. Po zakończeniu zadania, dowódca wraca na miejsce ustawienia drużyny. Następnie zawodnicy nr 6-9 zajmują się rozwijaniem węży gaśniczych przez przeszkody toru. Po zakończeniu układania węży, wszyscy zawodnicy wykonują odpowiednie węzły zgodnie z ilustracjami. Po zakończeniu ćwiczenia drużyna ustawia się w dwuszeregu, a dowódca podnosi rękę sygnalizując wykonanie zadania sędziemu toru.
Bieg sztafetowy składa się z dziewięciu odcinków. Na pierwszym odcinku zawodnik nr 1 rozpoczyna bieg i pokonuje 2-metrową ścianę drabiniastą. Następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 2. Drugi odcinek polega na pokonaniu dystansu bez przeszkód przez zawodnika nr 2 i przekazaniu prądownicy zawodnikowi nr 3. Na trzecim odcinku zawodnik nr 3 przenosi węża i kładzie go na płycie, a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 4. Czwarty odcinek to pokonywanie dystansu bez przeszkód przez zawodnika nr 4 i przekazanie prądownicy zawodnikowi nr 5. Zawodnik nr 5 musi przejść pod poprzeczką bez jej strącania i przekazać prądownicę zawodnikowi nr 6. Na szóstym odcinku zawodnik nr 6 przeskakuje nad płotkiem i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 7. Zawodnik nr 7 przenosi gaśnicę i ustawia ją na płycie, a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 8. Na ósmym odcinku zawodnik nr 8 pokonuje dystans bez przeszkód i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 9. Na ostatnim odcinku zawodnik nr 9 łączy węże, rozdzielacz i prądownicę w dowolny sposób, trzymając linię gaśniczą za prądownicę lub wąż, i przekracza linię mety. Zawodnicy muszą pozostać w swoim torze przez cały bieg, nie wychodząc poza jego granice.