Deszcz im nie straszny – biegali i tak!

Nie tylko z przeciwnikami musieli zmagać się finaliści powiatowych indywidualnych biegów przełajowych szkół średnich, które odbyły się w środę 17. kwietnia na stadionie MKS Babia Góra Sucha Beskidzka. Jak przyznawali nauczyciele – dla wielu uczniów i uczennic były to jedne z pierwszych zajęć na świeżym powietrzu w tym roku (pamiętając, jak długo trzymała zima w tym roku, z pewnością jest to prawdą). Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu prawie… rekordowej frekwencji podczas tego typu zawodów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Tylko w roku szkolnym 2003/2004 do zawodów przystąpiło więcej uczestników (wówczas było to 98 zawodników i zawodniczek, w tegorocznych zawodach wystartowało 88 uczestników – przyp. red.).

Biegi były jednocześnie eliminacjami do finału wojewódzkiego, który 15. maja odbędzie się w Nowym Targu. Do tych zawodów awansowała najlepsza ósemka w każdej kategorii wiekowej biegów. Panie miały do przebiegnięcia dystans o długości 1000 metrów, panowie o pół kilometra dłuższy.

Pisałem na początku, że nie tylko z przeciwnikami musieli rywalizować zawodnicy. Z każdą minutą pogoda w środowe przedpołudnie (zawody rozpoczęły się o godz. 11) stawała się coraz bardziej niepewna (chociaż prognozy pogody na jednych z najpopularniejszych portalach o tej tematyce wykluczały jakiekolwiek opady w środę w Suchej Beskidzkiej!!!), aż wreszcie solidnie lunęło. O pechu mogą mówić najstarsi uczestnicy zawodów – czyli zarówno Panie, jak i Panowie, z roczników 1993-1994. Oczywiście wszyscy przebiegli trasę do końćc, a jak widać na załączonej galerii zdjęć  dystans pokonywali niejednokrotnie (zdarzały się wyjątki – wiadomo) z uśmiechem na ustach.

W pierwszej kategorii (roczniki 1996) spotkaliśmy kilku uczestników z zeszłorocznych biegów indywidualnych, lecz jeszcze w kategorii gimnazjów. Złoty medal z rąk starosty suskiego Tadeusza Gancarza, który pojawił się na ceremonii dekoracji (z powodu deszczu przenieśliśmy ją do budynku klubowego Babiej Góry) odebrała Marta Kozina (3:25,12) , która o ponad 13 sekund okazała się szybsza od drugiej na mecie Karoliny Jopek (3:38,87) (obie ZSO Sucha Beskidzka). Obie zawodniczki jeszcze w poprzednim roku były w pierwszej czwórce w biegach w kategorii gimnazjów. Najszybciej dystans wśród chłopców (rocznik 1996) pokonał Łukasz Pindelski z czasem 5:03,59 (ZSG Sucha Beskidzka, w poprzednim roku w barwach Gimnazjum nr 1 w Stryszawie czwarty w finale powiatowym).

Jeszcze bez dodatkowego utrudnienia (czytaj-deszczu) trasę pokonali uczniowie i uczennice z klas drugich (rocznik 1995). W poprzednim roku w kategorii klas pierwszych bezkonkurencyjne były Anna Kołata i Dagmara Burliga (obie ZSO Sucha Beskidzka) i zajęły, odpowiednio, pierwsze i drugie miejsce. Nie inaczej było w tym roku – kolejność dwóch pierwszych miejsc została zachowana (Anna przebiegła dystans w czasie 3:25,46, a Dagmara – 3:27,18). W tym roku do tej dwójki dołączyła Katarzyna Polak, która do drugiej na mecie Dagmary Burligi straciła niewiele ponad 1,5 sekundy. W czwartym kolejnym biegu najszybszy okazał się Adam Pochopień (ZSG Sucha Beskidzka), którego wyższość musiał uznać najszybszy w poprzednim roku w biegu rocznika 1995 – Jakub Klauzner (ZSO Sucha Beskidzka). Od tego momentu nad stadionem w Suchej Beskidzkiej zaczęło mocniej padać, a dziewczyny, które miały przebiec dystans, niejednokrotnie patrzyły błagalnym wzrokiem to w górę ku niebu, to na sędziów, aby ci… pomogli w jakikolwiek sposób. Krótka decyzja i oznajmienie – biegniemy! nie spowodowały uśmiechu na twarzach zawodniczek, co najwyżej ironiczne spojrzenia. Trasę najszybciej pokonała Alina Papushina (rok temu także najszybsza w kategorii dziewcząt rocznik 1994), która zdecydowanie wyprzedziła swoje dwie koleżanki z ZSO w Suchej Beskidzkiej: Martynę Burligę i Natalię Krzeszowiak. Czas złotej medalistki to 3:38,93, a pozostałych zawodniczek na podium to: 3:51,46 i 3:52,46. W ostatnim biegu zaprezentowali się Panowie z roczników 1993 i 1994. Najszybszy na trasie okazał się Robert Listwan (5:39,26) z ZSO w Suchej Beskidzkiej, a podium uzupełnili dwaj uczniowie z ZSG w Suchej Beskidzkiej: Krzysztof Pilch i Bartłomiej Pilarczyk.

Po zakończeniu zawodów uroczysta dekoracja odbyła się w budynku klubowym Babiej Góry. Pamiątkowe medale i dyplomy wręczał starosta suski Tadeusz Gancarz.

Starostwo Powiatowe zapewniło zawodnikom i zawodniczkom poczęstunek na czas zawodów oraz zapas wody mineralnej (kto wziął, to wziął 🙂 )

Zobacz: WYNIKI

Zobacz galerię zdjęć na beskidzka24.pl  i relację na stronie losucha.sport.pl