Brawa, brawa dla finalistek! Mistrzynie z Suchej Beskidzkiej!

Braki techniczne nadrabiane niesamowitą walką i ofiarnością, piękne gole i równie piękne momentami parady bramkarek (nieprzypadkowo dwie zawodniczki otrzymały statuetki MVP drużyny występując właśnie na tej pozycji) – można by wymieniać i wymieniać kolejne przymioty, które charakteryzowały finał powiatowy w piłkę ręczną dziewcząt szkół gimnazjalnych, który odbył się w piątek 7 kwietnia w Suchej Beskidzkiej.

Z jednej strony dyplomy, puchar za pierwsze miejsce i awans do półfinału wojewódzkiego (27.04.2017, Sułkowice), a z drugiej okazja też do wywalczenia indywidualnych laurek – statuetek dla królowej strzelczyń oraz MVP drużyny. – Mogłabym statuetkę MVP przekazać 3-4 dziewczynom, bo zagrały fenomenalne zawody – powiedziała po zawodach Barbara Zyzańska, opiekunka mistrzyń powiatu w piłkę ręczną na rok szkolny 2016/2017.

W pierwszym półfinałowym spotkaniu gimnazjalistki z Toporzyska zmierzyły się z koleżankami ze Stryszawy. Bardzo szybko, bo już w 13 sekundzie wynik otworzyła Krystyna Miklusiak i Stryszawa prowadziła 1:0. Po trzech minutach gry (czas spotkania 2×10 minut) do wyrównania doprowadziła najskuteczniejsza zawodniczka z Toporzyska Karolina Talip – i był remis 1:1. Do końca pierwszej połowy gole zdobywały już tylko stryszawianki – najpierw sytuację sam na sam z bramkarką z Toporzyska wykorzystała Wiktoria Świerkosz, a wynik na 3:1 ustaliła Miklusiak dobijając piłkę po wcześniejszej obronie przez bramkarkę z Toporzyska.

Po przerwie zawodniczki z obu drużyn nieco opadły z sił, przez co wiele goli zostało zdobytych po kontratakach. Stryszawianki kontrolowały jednak przebieg meczu i nawet jak uczennice z gimnazjum w Toporzysku zbliżyły się na dwa gole (5:7), to szybko zdobyły gola na 8:5. Spotkanie kończy się wygraną Stryszawy 8:6.

Drugie półfinałowe starcie to mecz gospodyń z zawodniczkami z Zembrzyc. Zaczęło się od trafienia Izabeli Gąstały, która szybko wyprowadziła kontrę z własnej połowy i pokonała Agnieszkę Ogarek. Do remisu doprowadziła mocnym strzałem Angelika Sobaniak – piłka jeszcze odbiła się od nogi bramkarki z Suchej Beskidzkiej i zatrzymała się dopiero w siatce bramki rywalek. Przed szansą na zdobycie drugiego gola niebawem stanęła Gąstała – tym razem górą była Ogarek, ale wobec dobitki Aleksandry Maciejowskiej była już bezradna. Za chwilę zrobiło się 3:1 po świetnej trójkowej akcji z udziałem: Martyny KonderakKatarzyny Wójcik oraz Karoliny Kawy. Ta ostatnia, ustawiona na kole, wpisała się na listę strzelczyń. – Kilka dni wcześniej Karolina była ustawiona jako rozgrywająca. Na treningach zobaczyłam jednak, że Karolina szuka gry, piłki, wychodzi na pozycję, a do tego idealnie zgrała się z Kasią Wójcik, stąd decyzja, żeby była ustawiona jako kołowa – wyjaśnia Zyzańska.

Do przerwy było w tym spotkaniu 4:2, a po przerwie do bramki trafiały tylko suszanki. – Naszą najsilniejszą bronią jest szybki atak – przyznała opiekunka suskich gimnazjalistek. Ostatecznie mecz kończy się wynikiem 8:2.

W spotkaniu o miejsce trzecie, pomiędzy Zembrzycami i Toporzyskiem, wynik spotkania do końca była sprawą otwartą. Zawodniczki z Toporzyska w pierwszej połowie potrafiły wypracować sobie nawet trzy bramkową przewagę (4:1), ale koleżanki z Zembrzyc ani myślały odpuszczać. Po przerwie zrobiło się bardzo emocjonująco, bo Toporzysko prowadziło tylko 5:4. Ostatecznie jednym golem, ale zwyciężają jednak zawodniczki z Toporzyska. Co ciekawe, obie te drużyny spotkały się kilka dni wcześniej w turnieju półfinałowym w Zawoi (31.03.2017) i tam Toporzysko również zwyciężyło jedną bramką (2:1).

Tylko przez kilka minut pierwszej połowy wyrównany był mecz finałowy pomiędzy Suchą Beskidzką i Stryszawą. Zaczęło się od trafień Konderak i Wójcik (2:0), na które odpowiedziała Świerkosz. Kiedy na 3:2 bramkę zdobyła Patrycja Gołuszka ze Stryszawy, Zyzańska poprosiła o minutową przerwę. Podziałało. Na 4:2 wyprowadziła suszanki na prowadzenie Konderak, a potem… poszło. 7:2 do przerwy, a cały mecz kończy się wynikiem 18:6. – Jestem bardzo szczęśliwa i zadowolona z postawy dziewczyn. Dziękuję im za ich trud, wysiłek i determinację bo na pewno dały z siebie wszystko. Treningi odbywały się nawet w weekendy! Po pierwszej połowie finałowego spotkania byłam spokojna o końcowy wynik. Cieszy mnie bardzo to, że dziewczyny grały do końca, nie zwalniały nawet na chwilę i stąd taki wysoki wynik – powiedziała Barbara Zyzańska.

Podczas dekoracji nagrodzono także indywidualnie poszczególne zawodniczki. Królową strzelczyń została Karolina Kawa (G Sucha Beskidzka), a MVP drużyny zostały okrzyknięto: Agnieszkę Ogarek (Zembrzyce), Patrycję Chorąży(Toporzysko), Klaudię Janik (Stryszawa) oraz Katarzynę Wójcik (Sucha Beskidzka).

PIŁKA RĘCZNA DZIEWCZĄT – FINAŁ POWIATOWY – GIMNAZJADA 2016/2017 – 07.04.2017 – SUCHA BESKIDZKA