Sportowy rok szkolny 2020/2021, czyli carpe diem!

Za nami pierwszy finał powiatowy w nowej rzeczywistości. 77 uczniów z 10 szkół pojawiło  się w środę w Zawoi i wzięło udział w zawodach w kolarstwie górskim MTB. To był pierwszy finał powiatowy w Polsce od momentu wybuchu pandemii koronawirusa (więcej TUTAJ). Jedno słowo, bo relacja z zawodów jest już na stronie – DZIĘKUJĘ!!! A co przed nami?

W poniedziałek 14. września spotkaliśmy się z zarządem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, koordynatorami sportu w gminach, aby podjąć decyzję w sprawie sportowego roku szkolnego 2020/2021. A będzie to wyglądać tak.

Carpe diemczyli chwytaj dzień. Nie zamierzamy wybiegać w przyszłość, a skupiać się na zawodach, które są zaplanowane w najbliższym czasie i wierzymy, że jesteśmy w stanie je przeprowadzić z odpowiednimi obostrzeniami i na nieco zmienionych zasadach.

W związku ze zmniejszoną ilością zawodów oraz brakiem równych szans udziału w nich, nie będzie prowadzona punktacja szkół. Jeden z opiekunów podsumował to dwoma słowami „czysty sport” .  Oczywiście po tych zawodach istnieje dalsza ścieżka – są półfinały, finały wojewódzkie (przynajmniej w planach, bo jak wszędzie – także i u nas powiecie, wszystko jest dynamiczne ).

Ważna, jeżeli nie kluczowa, przy wyborze zawodów do przeprowadzenia, była też rekomendacja rozgrywania zawodów na świeżym powietrzu i zgodnie z nią rozkład jazdy na najbliższy czas przedstawia się następująco:

Sztafetowe Biegi Przełajowe – Igrzyska Dzieci / wtorek 22.09.2020, stadion MCSiR w Suchej Beskidzkiej, godz. 10

Sztafetowe Biegi Przełajowe – Igrzyska Młodzieży Szkolnej / czwartek 24.09.2020, stadion MCSiR w Suchej Beskidzkiej, godz. 10

Sztafetowe Biegi Przełajowe – Licealiada / czwartek 24.09.2020, stadion MCSiR w Suchej Beskidzkiej, godz. 12

W poprzednich latach powyższe zawody były rozgrywane jednego dnia. Teraz zostały „rozbite” na dwa dni, żeby uniknąć mieszania się poszczególnych grup, a biegi w Licealiadzie zostaną przeprowadzone godzinę, jak nie dłużej, po czwartkowych zawodach w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolne.  Regulaminy dotyczące zawodów w sztafetach są już dostępne na naszej stronie.

W tygodniu 40 zaplanowane są zawody w ramach Lig Lekkoatletycznych.

Indywidualna Liga LA/Drużynowa Liga LA – I rzut – Licealiada / środa 30.09.2020, stadion MCSiR w Suchej Beskidzkiej, godz. 10

Indywidualna Liga LA – Igrzyska Młodzieży Szkolnej / piątek 02.10.2020, stadion MCSiR w Suchej Beskidzkiej

Jedynym sportem drużynowym, który zamierzamy w tym roku przeprowadzić są rozgrywki w halowa piłkę nożną w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna zostały przeniesione na 2021 rok!). Halowa piłka nożna jest tylko z nazwy, bo rozgrywana będzie na … orliku. Taką decyzję podjęto w Krakowie na posiedzeniu Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, co miało też związek z rekomendacją przeprowadzania zawodów na świeżym powietrzu. Zmianą w porównaniu do poprzednich lat będzie brak półfinałów powiatowych w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – zostaną rozlosowane pary półfinałowe (rozstawione 4 drużyny, które w poprzednim roku zagrały w finale powiatowym) na zasadzie jednego meczu (jak teraz w Lidze Europy czy w Lidze Mistrzów UEFA). Ewentualne finały powiatowe (zależne od ilości zgłoszeń) odbędą się w październiku w Lachowicach.

Zawodami zaplanowanymi na rok 2020, jeżeli chodzi o półfinały (ID i IMS) i finały wojewódzkie (ID, IMS, L) jest koszykówka 3×3. W przypadku, gdy chęć startu w zawodach kolejnego szczebla wyrazi jedna szkoła w danej kategorii, będzie mogła jechać na takie zawody. Jeżeli zgłosi taką chęć dwie lub więcej szkół w danej kategorii (ID, IMS, L z podziałem na dziewczęta i chłopcy), wówczas zostanie przeprowadzony mini-turniej, który wyłoni reprezentanta naszego powiatu na takie zawody. Szkoła, która wyrazi chęć udziału w takich zawodach, musi brać pod uwagę, że taki mini-turniej może odbyć się właśnie w jej gmachu/hali.

Mimo czasu jaki mamy, pojawia się i nowość w kalendarzu zawodów. Chodzi o zawody strzeleckie na strzelnicy LOK w Suchej Beskidzkiej jesienią w zależności od zainteresowania szkół w danych kategoriach wiekowych oraz zawody hybrydowe w Małym Mistrzu. Więcej informacji w październiku 🙂

I na koniec informacja już związana nie z zawodami, ale z Nagrodami Powiatu Suskiego dla uczniów za miniony rok szkolny oraz z podsumowaniem sportowego roku szkolnego 2019/2020… Nagrody zostaną wręczone uczniom w ich szkołach (datę i godzinę ustalimy), albo będą gotowe do odbioru w Starostwie w Suchej (datę i godzinę również ustalimy). Będzie to w drugiej połowie października.

Podsumowania, takiego uroczystego jak w poprzednich latach, z oczywistych względów nie będzie, ale puchary za miejsca 1-3 w danych kategoriach i dyplomy, podziękowania dla koordynatorów czy włodarzy obiektów, na których przeprowadziliśmy zawody powiatowe 2019/2020, wspólnie z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym, dostarczymy 😉

Kolejne decyzje (albo powyższe będą modyfikowane, oby nie) dotyczące sportu szkolnego będą podejmowane na bieżąco.