Liga LA rozstrzygnięta! Dwa puchary dla G1 Stryszawa!

Rywalizacja gimnazjalistów ze Stryszawy i Budzowa to wisienka na torcie podczas finału powiatowego w ramach Szkolnej Drużynowej Ligi Lekkoatletycznej. Nie inaczej było we wtorek 24. maja w Stryszawie.

Zawody rozpoczęły się we wtorek o godz. 9 na terenach k. Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. Tam przeprowadzono konkurencje skoku w dal i pchnięcia kulą. Następnie cztery reprezentacje szkół (w zawodach wzięli udział w kategorii dziewcząt i chłopców zawodnicy z: Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, Gimnazjum w Budzowie, Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej i Gimnazjum w Skawicy) przenieśli się na obiekt LKS Jałowiec Stryszawa, gdzie zostały rozegrane konkurencje biegowe (100 m, 300 m, 600 m w kategorii dziewcząt i 1000 m w kategorii chłopców, sztafeta 4×100 m) oraz techniczne (rzut dyskiem, rzut oszczepem).

Mistrzami powiatu zostali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. Zarówno w konkurencji dziewcząt, jak i chłopców, zawodnicy z tej szkoły triumfowali i będą reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim, który odbędzie się 8. czerwca na AWF w Krakowie. Prawo startu w zawodach w Krakowie wywalczyły także powiatowe wicemistrzynie – dziewczyny z Gimnazjum w Budzowie (warunkiem było uzyskanie wyniku powyżej 1000 pkt – zawodniczki z Budzowa znacznie przewyższyły tę liczbę) i prawdopodobnie chłopcy z tej samej miejscowości (dokładne wyniki zostaną podane w poniedziałek – do awansu potrzebne było złamanie bariery 1100 pkt, a nieoficjalnie budzowianie zdobyli tych punktów 1102.)

W trakcie finału powiatowego wielu zawodników popisało się kapitalnymi rezultatami, dającymi im aktualnie miejsca w czołówkach rankingów finałów powiatowych w poszczególnych konkurencjach. W historii finałów powiatowych w gimnazjadzie wszystkie trzy pierwsze miejsca w biegu na 100 m należą do Magdaleny Zachury z Budzowa. Podczas wtorkowego finału jej wynik 13,51 dał jej trzecią w historii lokatę (na razie najlepszy wynik Zachura wywalczyła jesienią podczas zawodów w Suchej Beskidzkiej – 13,18).

Zdecydowanie w trakcie tych zawodów byliśmy świadkami najszybszego w historii powiatowej gimnazjady biegu na 300 m – Emilia Sala (G Budzów) z czasem 43,66 jest aktualnie rekordzistką na tym dystansie w gimnazjadzie,Aleksandra Skowron (G1 Stryszawa) – historyczną wicemistrzynią, a Patrycja Kubasiak (G1 Stryszawa) – zajmuje w tym ekskluzywnym gronie miejsce trzecie.

Za rzut dyskiem na odległość 26,50 i rzut oszczepem na dystans 29,20, powiatową mistrzynią wszech czasów jest aktualnie w tych trzech konkurencjach Krystyna Miklusiak (G1 Stryszawa). Ta sama zawodniczka za pchnięcie kuli 5 kg na odległość 10,05 zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji finałów powiatów. Powiatową wicemistrzynią wszech czasów w rzucie oszczepem od wtorku jest także Renata Daniel (G Budzów).

Na zakończenie nauki w gimnazjum rekord w skoku w dal wyśrubowała Magdalena Zachura (G Budzów). Do wtorkowych zawodów żadnej uczennicy w tej kategorii nie udało się przeskoczyć granicę pięciu metrów. Magda skoczyła tymczasem na odległość 5,21.

Rekordowo było w kategorii dziewcząt w tym dniu w Stryszawie, rekordowo było też u chłopców. Damian Grygiel iSzymon Rusin (obaj G1 Stryszawa) to aktualnie dwaj najlepsi biegacze w historii finałów powiatowych w gimnazjadzie na 300 m.

Historycznym wicemistrzem w biegu na 1000 m jest Sebastian Kramarz (G Skawica).

Niesamowita była także rywalizacja w konkursie skoku w dal 24. maja w Stryszawie – Krzysztof Łoś (G Sucha Beskidzka) złamał barierę sześciu metrów, do tej pory nieosiągalną w tych zawodach dla gimnazjalistów. Skoczył na odległość 6,51 (dotychczasowy rekord należący także do Łosia, wynosił 5,69). Na drugim miejscu wszech czasów znajduje się Bartłomiej Leśniak (G1 Stryszawa) – wylądował na 5,95 metrze. Bardzo dobrze, na 5,69 skoczył także kolejny uczeń z G1 Stryszawa, Kamil Wajdzik.

Powiatowym wicemistrzem wszech czasów od wtorkowych zawodów w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą jest Maciej Majcherczyk (G1 Stryszawa).

Zawody w Stryszawie były także eliminacjami do finału wojewódzkiego w sztafecie 4×100 m. Finał ten odbędzie się również 8. czerwca w Krakowie. W kategorii chłopców bezsprzecznie triumfowali zawodnicy ze Stryszawy. Spore emocje wzbudził za to bieg dziewcząt – wygrały go zawodniczki z Budzowa, chociaż pojawił się protest odnośnie wbiegnięcia przez jedną z zawodniczek z Budzowa przy zmianie na tor rywalek. Kiedy wydawało się, że zawodniczki z Budzowa zostaną zdyskwalifikowane, dziewczęta ze Stryszawy popisały się fantastycznym gestem fair-play i uznały, że mimo wszystko to właśnie koleżanki z Budzowa powinny jechać dalej!

Finałem powiatowym w Drużynowej Lidze LA zakończone zostały tegoroczne szkolne zmagania lekkoatletyczne w powiecie. W drugim półroczu wszystkie finały zostały przeprowadzone w Stryszawie dzięki uprzejmości wójta gminy Stryszawa, Rafała Laska i prezesa LKS Jałowiec Stryszawa, Kazimierza Kłapyty. Po zakończeniu wtorkowych zawodów medale i dyplomy dla zawodników z trzech pierwszych miejsc w każdej z konkurencji wręczał przedstawiciel stryszawskiej gminy, Marek Barzycki.

CHŁOPCY:

Bieg na 100 m: