Dziewczyny ze Skawicy najskuteczniejsze, więc i zwycięskie

Drużyna dziewcząt z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skawicy wygrała finał powiatowy w mini-koszykówkę dziewcząt i to ona będzie reprezentowała nasz powiat podczas półfinału wojewódzkiego (08.03.2019, Nowy Targ).

W finale powiatowym, który odbył się we wtorek 29 stycznia w hali SP1 w Suchej Beskidzkiej, wystartowały mistrzynie gmin: Zawoja (ZSP Skawica), Sucha Beskidzka (SP1 Sucha Beskidzka), Jordanów (SP Toporzysko) oraz Stryszawa (SP2 Stryszawa).

Turniej toczył się na zasadzie gry każdy z każdym (4 kwarty po 4 minuty).

Po pierwszej serii spotkań, w której przekonywujące zwycięstwa odniosły drużyny ze Skawicy oraz Suchej Beskidzkiej, mecz numer trzy pomiędzy tymi zespołami śmiało można było nazwać spotkaniem o wszystko. I faktycznie – zwycięzca tego pojedynku sięgnął po tytuł mistrzowski. Po trzech kwartach prowadziły suszanki 5:0, a zawodniczki ze Skawicy w tym czasie pudłowały na potęgę (w meczu z Toporzyskiem wygrały 22:7, więc droga do kosza nie była im w ogóle „obca”). Czwarta kwarta pod względem dramaturgii, ale i wagi samego meczu, będzie jeszcze długo, długo wspominana. Zawodniczki ze Skawicy szybko złapały kontakt niwelując przewagę suszanek do 1 punktu (4:5). Potem klasyczny cios za cios (7:6) i kiedy Amelia Kulig z Suchej Beskidzkiej trafia na 8:6, a do końca spotkania zostaje kilkanaście sekund, wydaje się, że losy spotkania są przesądzone. Zawodniczki ze Skawicy jednak nie rezygnowały i dopięły swego – wyniku 8:8 oznaczał trzyminutową dogrywkę. Zaczęła się ona szczęśliwie dla suszanek (1:8), ale zakończyła szczęśliwie dla uczennic ze Skawicy (12:10).

Mecz numer cztery pomiędzy Toporzyskiem oraz Stryszawą wyłonił z kolei drużyny numer trzy i cztery w tym finale powiatowym. Lepszą skutecznością popisały się zawodniczki z Toporzyska i to one ostatecznie znalazły się na najniższym stopniu podium.

Na zakończenie zawodów nagrodzono pamiątkowymi dyplomami, a w przypadku drużyny ze Skawicy również pucharem, nie tylko drużynowe reprezentacje szkół, ale też i indywidualnie zawodniczki. Z dorobkiem 28 punktów królową strzelczyń została Julia Warmuz (ZSP Skawica). Był to pasjonujący korespondencyjny pojedynek z Amelią Kulig (SP1 Sucha B.), która zgromadziła na swoim koncie 27 punktów.

Statuetki MVP drużyny otrzymały: Daria Hyciek (SP Toporzysko), Justyna Fluder (SP2 Stryszawa), Amelia Kulig (SP1 Sucha Beskidzka), Klaudia Szafraniec (ZSP Skawica).

– Wiedziałem przed zawodami, że mam dobrą drużynę, którą stać na wygraną. Kiedy w meczu z Suchą Beskidzką dziewczyny przez trzy kwarty nie potrafiły trafić do kosza, nie wykorzystując kilku rzutów osobistych, zacząłem się niecierpliwić. Na szczęście moje podopieczne potrafiły udowodnić swoją wyższość i wygrały, chociaż nerwówka spowodowana dogrywką w tym meczu udzielała się każdemu – powiedział Krzysztof Kudzia, nauczyciel w-f w ZSP Skawica.