Poznaliśmy pierwszych mistrzów!

Trochę słońca, trochę deszczu (zwłaszcza podczas dekoracji), ale udało się. W czwartek 19. września w Jordanowie na terenach przy ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego przeprowadzono pierwszy w tym roku szkolnym finał powiatowy – do rywalizacji przystąpili zawodnicy i zawodniczki w kolarstwie górskim we wszystkich kategoriach. Zawody, i jednocześnie cały sportowy rok szkolny dzieci i młodzieży szkolnej w naszym powiecie uroczyście otworzył starosta suski Tadeusz Gancarz. – Cieszę się, że tak duża ilość zawodników i zawodniczek bierze udział w naszych zawodach. Życzę Wam wszystkim powodzenia w tych oraz kolejnych zawodach powiatowych, jak również w wojewódzkich – powiedział. Chwilę później przystąpiono do sportowej rywalizacji.

Pierwsze na trasę ruszyły dziewczynki ze szkół podstawowych, które miały do pokonania jedno okrążenie trasy. Najszybciej trasę w czasie 8 minut i 37 sekund pokonała Wiktoria Garncarz (SP Wysoka). W poprzednim roku Wiktoria była trzecia w finale powiatowym, ale w tym roku szkolnym wygrała z przewagą blisko dwudziestu sekund nad drugą Pauliną Pawowicz (ZSP Zawoja M.). Podium uzupełniła Marta Mołek (SP2 Zawoja). O jedno okrążenie więcej mieli do pokonania chłopcy ze szkół podstawowych – tutaj najszybciej na metę dotarł Łukasz Orędarz (SP1 Maków Podhalański). Jego czas to 13 minut i 46 s. Siedem sekund później finiszował Michał Mruk (ZSP Zawoja M.). Brązowy medal finału powiatowego w kolarstwie górskim powędrował do Łukasza Basiury (SP5 Zawoja Gołynia).

Dwa okrążenia to dystans, jaki do pokonania miały dziewczęta w kategorii gimnazjów. Najszybciej (13 minut) tą trasę pokonała ubiegłoroczna wicemistrzyni w tej kategorii – Alicja Garncarz (G Wysoka). Druga na metę dotarła Sylwia Gorycka (G Sucha Beskidzka), która pojawiła się na mecie dziewiętnaście sekund później po Alicji. Podobnie jak w roku szkolnym 2012/2013, trzecie miejsce zdobyła Małgorzata Ponicka (G Wysoka). Jej czas podczas czwartkowych zawodów to 14 minut i 35 sekund.

Pierwsze miejsce wśród chłopców w kategorii gimnazjów rozstrzygnęli między sobą uczniowie G2 Zawoja i G Białka. Warto zaznaczyć, że w tej kategorii wiekowej były do przejechania trzy okrążenia wokół terenów przy ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego. Ostatecznie na metę z dziesięciosekundową przewagą nad Szymonem Drobnym (G Białka) jako pierwszy dotarł Jakub Jąkała (G2 Zawoja). Czas ubiegłorocznego wicemistrza powiatu w gimnazjadzie w czwartek w Jordanowie to 15 minut i 46 sekund. Trzecie miejsce w tym roku zgarnął, a w zasadzie wyjeździł Krystian Wójs (G2 Zawoja) – 17 minut i 29 sekund.

Także trzy okrążenia musiały przejechać dziewczyny ze szkół średnich. Debiutująca w tej kategorii Patrycja Kulka (w poprzednim roku w barwach G Wysoka wywalczyła pierwsze miejsce w gimnazjadzie) pokonała tą trasę w czasie 18 minut i 42 sekund. – Byłam na tej trasie raz czy dwa razy przed zawodami, ale na co dzień, to jeżdżę u siebie w Wysokiej – powiedziała mistrzyni powiatu w kategorii licealiady. Całe podium w tej kategorii zajęły uczennice z ZSD w Jordanowie. Drugie miejsce zajęła Maria Ponicka (strata 8 sekund), a trzecie Klaudia Kulka (20 minut 58 sekund).

– Robimy jedną rundkę honorową, a potem się ścigamy? – takie hasło padło przed startem ostatniej kategorii wiekowej w czwartkowych zawodach. I chociaż początkowo zawodnicy na to przystali, to już kilka sekund po starcie było wiadomo, że z tych zapowiedzi nic nie wyjdzie. Chłopcy ze szkół średnich od początku narzucili wysokie tempo, a kto de facto na co dzień nie trenuje w żadnym klubie, po prostu nie miał szans liczyć się w walce o czołowe lokaty. Po 19 minutach i 24 sekundach na mecie pojawił się Wojciech Maciążka (ZSG Sucha Beskidzka), który o dwadzieścia sekund wyprzedził swojego brata Mateusza Maciążkę (także ZSG Sucha Beskidzka). – Pierwsze okrążenie jechaliśmy wszyscy w miarę równo. Potem jednak postanowiłem za wszelką cenę wygrać, żeby brat na mecie nie miał takiej szczęśliwej miny i ostatnie okrążenie pojechałem na maksa – powiedział ze śmiechem Wojciech Maciążka. Na podium znalazł się jeszcze Kamil Bury (ZS Zawoja), który dotarł na metę po dwudziestu minutach i dziewięciu sekundach.

Pod koniec imprezy zaczął już padać deszcz, co… tylko przyśpieszyło rozdawanie dyplomów oraz medali. Najlepsze trójki w każdej kategorii otrzymały medale, a dyplomy powędrowały do najlepszych ósemek, a wręczali je Zbigniew Kołat – dyrektor ZS im. bł ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie i ja :).

Starostwo Powiatowe ufundowało poczęstunek oraz zapas wody mineralnej dla wszystkich uczestników zawodów w każdej kategorii. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie trasy oraz jej zabezpieczenie, prowadzenie biura zawodów panu Markowie Tupcie oraz uczniom i uczennicom ZSD w Jordanowie!

Zawody w Jordanowie były jednocześnie kwalifikacjami do zawodów wojewódzkich. W czwartek 26. września w Myślenicach nasz powiat będzie reprezentowała ósemka najlepszych zawodników i zawodniczek w każdej kategorii. W poprzednim roku na podium stawali: Szymon Jąkała (I miejsce), Jakub Jąkała (III miejsce) – w gimnazjadzie, oraz Marka Żuromskiego (I miejsce) – licealiada, a w czołowej dziesiątce mieliśmy także: Wiktorię Garncarz  (IV miejsce), Martę Sikorę (V miejsce), Sabinę Basiurę (VII miejsce), Kamila Polaka (VII miejsce) w igrzyskach, Patrycję Kulkę (V miejsce), Alicję Garncarz (VI miejsce), Anetę Wątlikiewicz (IX miejsce), Konrada Saletnika (IV miejsce), Mateusza Mazura (VI miejsce), Szymona Drobnego (X miejsce) – gimnazjada, Justynę Latawiec (IV miejsce), Marię Ponicką (VI miejsce), Klaudię Kulkę (VII miejsce), Katarzynę Hajdę (X miejsce), Kamila Burego (V miejsce) i Marcina Czecha (VIII miejsce) – licealiada. Na zawody w Myślenicach także wysyłamy mocną ekipę, więc także możemy spodziewać się bardzo dobrych rezultatów. Ale nie zapeszajmy – to jest przecież sport!

WYNIKI:

SZKOŁY PODSTAWOWE – KOLARSTWO GÓRSKIE – 19.09.2013

GIMNAZJADA – KOLARSTWO GÓRSKIE – 19.09.2013

LICEALIADA – KOLARSTWO GÓRSKIE – 19.09.2013

[pix_gal id=131]

[pix_gal id=132]

[pix_gal id=133]

Skip to content