Po prostu – dały z siebie wszystko!

Kilka guzów, upadków, jeden skręcony staw skokowy (Pani Małgorzato – życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!), ale też efektowne gole i parady bramkarek – finał powiatowy w piłkę ręczną dziewcząt szkół średnich przeszedł do historii. Niespodzianki nie było, bo po raz szósty z rzędu sięgnęły po ten tytuł zawodniczki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej.


W finale początkowo miała wziąć udział rekordowa ilość sześciu szkół, ale ostatecznie we wtorek 19. marca w hali ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej stawiły się cztery drużyny. Dwie z Suchej Beskidzkiej – ZSO i ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej oraz ZS im. św. J. Kantego w Makowie Podhalańskim i ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie. Przynajmniej wybór rozgrywania turnieju stał się prostszy – system każdy z każdym, najlepsza drużyna zgarnia puchar i uzyskuje prawo startu w zawodach rejonowych (9. kwiecień, Dobczyce). Wzorem poprzednich finałów powiatowych w grach zespołowych zawodniczki walczyły jeszcze o indywidualne laury, czyli statuetki dla MVP turnieju i najlepszej bramkarki turnieju.

Zawody uroczyście otworzyli Starosta Suski Tadeusz Gancarz i Dyrektor ZS im. W. Goetla Ewa Kawończyk.

– Byliśmy pewni swoich umiejętności, chociaż zawsze przy okazji finału powiatowego pojawia się niewiadoma. Zawodniczki nie są ograne w turniejach, nie grają w rozgrywkach ligowych. Mogą przez cały rok trenować, ale o stawkę grają w sumie tylko w finale powiatowym – powiedział po zakończeniu turnieju Andrzej Stanaszek, opiekun drużyny ZSO.

O triumfie, kolejnym zresztą, szczypiornistek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przesądziła jego zdaniem uważna gra w obronie. – Mieliśmy z tym problemy w przeszłości. Podczas tego finału dziewczyny grały jednak w tyłach bardzo pewnie i uważnie. Na pewno do poprawy jest za to nasza skuteczność – dodaje.

W turnieju tylko trzy zawodniczki, które notabene były motorem napędowym niemal każdej akcji suskiej drużyny, z ZSO trafiały do bramki rywalek. Jedna z nich – Angelika Ratajska została wybrana MVP turnieju (a pozostałe dwie zawodniczki to Dagmara Burliga i Martyna Burliga; Cała trójka łącznie rzuciła 25 goli – przyp. red.). – Bardzo się ucieszyłam, gdy to moje nazwisko zostało wyczytane podczas wręczania tej statuetki. Byłam pewna, ze dostanie ją Martyna Burliga – powiedziała Angelika Ratajska.

W pierwszym meczu w turnieju Witos nie miał problemów z pokonaniem Kantego. Już do przerwy podopieczne duetu Paweł AdamekJacek Kudzia prowadziły 5:0. Chociaż, gdyby lepiej ustawiony celownik miała Inga Polak, i w bramce Witosa nie stała Marzena Oleksa (wyszła z turnieju ze statuetkę dla najlepszej bramkarki – przyp. red.) to wynik mógł być sprawą otwartą. Po dwa gole dla Witosa zdobyły: Małgorzata Ciuś, Monika Janiczak i Justyna Chorąży, a jedno trafienie dołożyły: Marzena Malina i Kinga Głuszek. Podopieczne Jacka Wieczorka stać było tylko na honorowe trafienie autorstwa Klaudii Dąbrowskiej.

Siłę tria Burliga-Burliga-Ratajska jako pierwsze mogły na własnej skórze odczuć zawodniczki z Dańkowskiego. Trzeba jednak przyznać, że zawodniczki z Jordanowa dzielnie się trzymały (zwłaszcza w pierwszej połowie). – W tamtym roku grałyśmy w podobnym składzie i myślę, że stąd to zgranie i pewność przy szybkich podaniach  i akcjach – mówi Angelika Ratajska, bo fakt – w drugiej połowie zawodniczki z ZSO sukcesywnie powiększały przewagę i dopiero przy stanie 8:3 pozwoliły sobie na chwilę dekoncentracji, czego wynikiem był czwarty, ostatni gol dla Dańkowskiego w tym spotkaniu.

Dwie najlepsze drużyny turnieju – ZSO i Witos zmierzyły się już w trzecim spotkaniu. – Strzelajcie dołem – najpierw prosili, potem już bardziej żądali trenerzy z Witosa, ale wiadomo – w ferworze walki nie wszystkie uwagi z ławki rezerwowych docierają. Tymczasem podopieczne Andrzeja Stanaszka kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku i w pewnym momencie w pierwszej połowie prowadziły już 4:1. Sytuacja odwróciła się dopiero w końcówce meczu, gdy zadowolone z prowadzenia 7:3 zawodniczki ZSO straciły dwa gole. Na więcej zawodniczkom z Witosa nie starczyło już czasu. – Witos grał na wysokim poziomie, ale wchodząc na boisko w Goetlu nie interesowało nas żadne inne miejsce niż pierwsze – przyznała szczerze Angelika Ratajska. Niestety, miło tego spotkania nie będzie wspominała Małgorzata Ciuś, która skręciła staw skokowy i zakończyła tym samym udział w turnieju. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i udanego startu w przyszłym roku!

W meczu z Dańkowskim przełamała się wreszcie liderka z Kantego – Inga Polak. Na jej trafienia odpowiedziały jednak Patrycja Możdżeń (dwukrotnie), Magdalena Czyszczoń i Marta Wójtowicz (obie po jednym trafieniu) i ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego miał na koncie pierwsze punkty za zwycięstwo. W ogóle – gdyby przyznawać statuetkę, puchar czy coś innego dla drużyny, która w najbardziej efektowny sposób cieszyła się po wygranej, to bez wątpienia powinna powędrować do Jordanowa. A słowa w stylu: „Wygrałyśmy mecz, to prawda, wygrałyśmy mecz!!!” jeszcze na długo z pewnością pozostaną im w pamięci.

Ostatnie dwa spotkania miały zdecydowane faworytki i nawet przez chwile nie pachniało sensacją. Witos pewnie pokonał Dańkowskiego 7:2 po trafieniach Chorąży (trzy gole), Maliny (dwa trafienia), Aleksandry Kani i Barbary Świtek (obie po jednym golu). W drużynie z Jordanowa do siatki trafiały: Możdżeń i Natalia Łukaszka. W ostatnim meczu ZSO wysoko wygrał z Kantym 10:0, a strzeleckim łupem podzieliły się siostry Burligi (łącznie zdobyły siedem goli) i Ratajska (trzy trafienia). – Walczę do samego końca, nigdy się nie poddaję i myślę, że każdy zawodnik powinien, nawet wygrany mecz, doprowadzić do samego końca choćby ostatkami sił. I nie ważne, czy mówimy o rywalizacji dziewcząt czy chłopców. Osobiście nie uważam, że dziewczyny grają delikatniej – przyznała Angelika Ratajska.

– Rok temu niewiele brakowało, a awansowalibyśmy do województwa. Do turnieju w Dobczycach pozostało jeszcze trochę czasu, więc będziemy chcieli się jak najlepiej przygotować. Przede wszystkim musimy popracować nad skutecznością, która w finale powiatowym powinna być lepsza – mówi Andrzej Stanaszek.

Na zakończeniu zawodów pojawił się wicestarosta Jan Woźny, który wręczał pamiątkowe dyplomy, puchar dla ZSO i, jak widać na zdjęciach w galerii, także statuetki dla MVP turnieju (Angelika Ratajska) i najlepszej bramkarki (Marzena Oleksa). Starostwo Powiatowe zapewniło także drobny poczęstunek i zapas wody mineralnej dla wszystkich zawodniczek!

WYNIKI:

 ZS Maków P. – ZS Witosa Sucha B.    1: 8  (0 : 5)

Składy (w nawiasie liczba zdobytych goli):

ZSJK: Klaudia Dąbrowska (1), Natalia Pilch, Ewa Bargiel, Marianna Kania, Edyta Gwizdowska, Paulina Pająk, Magdalena Piasecka, Patrycja Bachul, Magdalena Jończyk, Inga Polak, Anna Koczur, Gabriela Polańska, Klaudia Gasek.

ZSW: Justyna Chorąży (2), Małgorzata Ciuś (2), Monika Janiczak (2), Marzena Malina (1), Kinga Głuszek (1), Karolina Stopka, Anna Bińkowska, Sylwia Gierat, Joanna Tarczoń, Maria Kosek, Barbara Świtek, Marzena Oleksa.

ZSD Jordanów  – ZSO Sucha B.      4: 8    (3 : 5)

ZSD: Joanna Wojdyła (2), Patrycja Możdżeń (1), Magdal
ena Czyszczoń (1), Marta Wójtowicz, Natalia Łukaszka, Patrycja Grapa, Kinga Orawiec, Paulina Wójtowicz, Beata Maciura, Monika Furman.

ZSO: Angelika Ratajska (4), Dagmara Burliga (3), Martyna Burliga (1),Alina Papushina, Maria Syc, Marta Marszałek, Joanna Chorzępa, Magdalena Chorzępa, Martyna Pieróg, Patrycja Polak, Klaudia Kojs, Joanna Kozieł, Karolina Jopek.

 ZS Witosa Sucha B.  – ZSO Sucha B.       5: 7    (2 : 4)        

ZSW: Kinga Głuszek (2), Aleksandra Kania (2), Marzena Malina (1), Małgorzata Ciuś, Karolina Stopka, Monika Janiczak, Anna Bińkowska, Justyna Chorąży, Sylwia Gierat, Joanna Tarczoń, Maria Kosek, Barbara Świtek, Marzena Oleksa.

ZSO: Martyna Burliga (4), Angelika Ratajska (2), Dagmara Burliga (1), Alina Papushina, Maria Syc, Marta Marszałek, Joanna Chorzępa, Magdalena Chorzępa, Martyna Pieróg, Patrycja Polak, Klaudia Kojs, Joanna Kozieł, Karolina Jopek.

ZS Maków P.     – ZSD Jordanów         2: 4    (2 : 2)

ZSJK: Inga Polak (2), Natalia Pilch, Klaudia Dąbrowska, Ewa Bargiel, Marianna Kania, Edyta Gwizdowska, Paulina Pająk, Patrycja Bachul, Magdalena Jończyk, Gabriela Polańska, Anna Koczur, Klaudia Gasek.

ZSD: Patrycja Możdżeń (2), Magdalena Czyszczoń (1), Marta Wójtowicz (1), Natalia Łukaszka, Patrycja Grapa, Kinga Orawiec, Joanna Wojdyła, Paulina Wójtowicz, Beata Maciura, Monika Furman.

ZS Witosa Sucha B.  – ZSD Jordanów      7: 2    (4 : 1)

ZSW: Justyna Chorąży (3), Marzena Malina (2), Barbara Świtek (1), Aleksandra Kania (1), Karolina Stopka, Monika Janiczak, Anna Bińkowska, Sylwia Gierat, Kinga Głuszek, Joanna Tarczoń, Maria Kosek, Marzena Oleksa.

ZSD: Patrycja Możdżeń (1), Natalia Łukaszka (1), Magdalena Czyszczoń, Marta Wójtowicz, Patrycja Grapa, Kinga Orawiec, Joanna Wojdyła, Paulina Wójtowicz, Beata Maciura, Monika Furman.

ZSO Sucha B.    – ZS Maków P.           10: 0    (5 : 0)

ZSO: Dagmara Burliga (4), Martyna Burliga (3), Angelika Ratajska (3), Alina Papushina, Maria Syc, Marta Marszałek, Magdalena Chorzępa, Martyna Pieróg, Patrycja Polak, Klaudia Kojs, Joanna Kozieł, Karolina Jopek, Magdalena Chorzępa.

ZSJK: Klaudia Gasek, Anna Koczur, Gabriela Polańska, Inga Polak, Magdalena Jończyk, Patrycja Bachul, Magdalena Piasecka, Paulina Pająk, Edyta Gwizdowska, Marianna Kania, Ewa Bargiel, Klaudia Dąbrowska, Natalia Pilch.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. ZSO Sucha B.

2. ZS Witosa Sucha B.

3. ZSD Jordanów

4. ZS Maków P.

ZOBACZ TAKŻE: Angelika Ratajska: Nie gramy delikatniej od chłopaków!

GALERIA ZDJĘĆ:

[pix_gal id=66]

[pix_gal id=67]

[pix_gal id=68]

[pix_gal id=69]

Skip to content