Chłopcy z LO Sucha Beskidzka mistrzami powiatu w koszykówkę

Po pięciu latach przerwy tytuł szkolnego mistrza powiatu suskiego szkół średnich wrócił do Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej.

Finał powiatowy w koszykówkę odbył się w czwartek 15 grudnia w hali LO. Oprócz gospodarzy wzięły w nim udział cztery inne zespoły. Swoje reprezentacje wystawiły: Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Beskidzkie Centrum Edukacji i Sportu w Zawoi oraz Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie.

Pięć zespołów, stąd decyzja mogła być tylko jedna – zawody odbyły się w najsprawiedliwszy z możliwych sposobów, czyli systemem „każdy z każdym”. Do rozegrania było 10 spotka, stąd każdy mecz trwał 12 minut.

Po dwóch pierwszych spotkaniach po jednym zwycięstwie na koncie mieli uczniowie z LO oraz Goetla. Bez wątpienia najciekawszym starciem był turniejowy mecz numer trzy , w którym zmierzył się właśnie te dwie szkoły.

Zaczął celnym rzutem za trzy Bartosz Majcherczyk, następnie dwa punkty dorzucił Jan Marek, jeden rzut osobisty wykorzystał Piotr Sacha i chłopcy z LO prowadzili 6:0. Uczniowie z Goetla zaczęli mozolnie odrabiać straty, a i LO już tak nie „szalało”. W pewnym momencie wynik brzmiał 11:11 (dla Goetla trafili za dwa punkty Karol Kaczmarczyk, Filip Szmalcel, Kamil Sikora za trzy punkty oraz Mikołaj Grabowski dwukrotnie za dwa punkty). Do końca spotkania trafiała już tylko jedna drużyna, a nawet jeden tylko zawodnik. Kapitan LO, Piotr Sacha najpierw popisał się celnym uderzeniem za trzy punkty, a później wykorzystał jeszcze dwa rzuty osobiste.

Po kolejnym spotkaniu NLO MS Zawoja z jordanowskim Kołłątajem wydawało się, że karty w turnieju zostały rozdane i nikt nie będzie w stanie zagrozić suskiemu LO, które w tym momencie miało na „rozkładzie” jazdy Goetla i Witosa. Zawojanie wygrali 6:0 (wszystkie punkty zdobył Tomasz Gacek).

Tymczasem w piątym spotkaniu Kołłątaj pokonał LO! Początek meczu był co prawda zgodny z oczekiwaniami, bo LO prowadziło 3:0. Tymczasem celnym uderzeniem za trzy popisał się Mikołaj Strzelczyk i był remis. LO odskoczyło co prawda ponownie na trzy punkty (6:3), lecz w tym momencie dwie „bpmby” odpalił Kołłątaj. Za dwa punkty trafił Dominik Baliczek, następnie trójkę ustrzelił Karol Gwiazdoń. LO nie rezygnowało i doprowadziło do wyrównania (8:8). Ostatnie słowo należało do Kołłątaja, a konkretnie do Strzelczyka, który wykorzystał rzut osobisty. Jordanowski Kołłątaj wygrał zatem 9:8 ku uciesze wiwatującym na trybunach uczniach z Goetla.

Chłopcy z Goetla w kolejnym meczu wygrali z Witosem 19:4. Rzadko się zdarza, żeby w naszych szkolnych zawodach dochodziło do pojedynków braci stojących po przeciwnych stronach barykady, ale tak było w tym meczu. Więcej powodów do radości miał Kamil Sikora z Goetla – nie dość, że jego drużyna wygrała, to jeszcze trafił on dwukrotnie za trzy punkty i tym samym zdobył więcej punktów od swojego brata, Dawida (dwa punkty).

Mecz numer siedem to pojedynek Witosa z Kołłątajem. Chłopcy z Jordanowa prowadzili 4:0 i 6:3, ale ostatecznie musieli uznać wyższość drużyny z Suchej Beskidzkiej.

Srogi rewanż za porażkę z Kołłątajem wzięli chłopcy z LO w swoim czwartym, ostatnim turniejowym meczem. Ich rywalem byli uczniowie z NLO MS Zawoja. Gospodarze wygrali 19:2, a prawie połowę tych punktów rzutami za trzy zdobyli: Jakub Targosz (6 pkt) i Piotr Sacha (trzy). Na uwagę zasługują dwa punkty zdobyte przez… Chińczyka Ka Po Wonga

Po meczu numer dziewięć poznaliśmy króla strzelców turnieju. Został nim Dawid Sikora z Witosa, który w tym spotkaniu zdobył wszystkie czternaście punktów dla swojej drużyny (3 razy trafił też za trzy punkty). Zawojanie nie odpuszczali, dwukrotnie prowadzili (4:3, 7:6), doprowadzili do remisu 11:11, lecz „trójka Sikory” załatwiła sprawę. Międzynarodowo zrobiło się w poprzednim spotkaniu, gdy trafił do kosza chiński zawodnik w barwach LO. W meczu Witosa z NLO MS Zawoja również zrobiło się międzynarodowo, za sprawą trafienia Brazylijczyka Gabriela Carvalho. Drużyna z Zawoi to zresztą mieszanka uczniów z Polski, Brazylii i Ukrainy.

Ostatni mecz w zawodach to pojedynek Goetla z Kołłątajem. Wicemistrzowie powiatu pewnie i wysoko zwyciężyli 18:1. Sześć punktów zdobył Maciej Sikora, po cztery Filip Szmalcel i Mateusz Kowalcze, po dwa Karol Kaczmarczyk i Bartłomiej Najder. Honorowe trafienie dla Kołłątaja zaliczył Bartłomiej Rączka.

KOSZYKÓWKA CHŁOPCÓW – LICEALIADA 2022/2023 – 15.12.2022 – SUCHA BESKIDZKA

WYNIKI:

1. NLO SMS BCEiS Zawoja – ZS Goetla Sucha Beskidzka 9:24

2. LO Sucha Beskidzka – ZS Witosa Sucha Beskidzka 15:7

3. LO Sucha Beskidzka – ZS Goetla Sucha Beskidzka 16:11

4. ZS Kołłątaja Jordanów – NLO SMS BCEiS Zawoja  0:6

5. LO Sucha Beskidzka – ZS Kołłątaja Jordanów 8:9

6. ZS Witosa Sucha Beskidzka – ZS Goetla Sucha Beskidzka 4:19

7. ZS Kołłątaja Jordanów – ZS Witosa Sucha Beskidzka 6:7

8. NLO SMS BCEiS Zawoja – LO Sucha Beskidzka 2:19

9. ZS Witosa Sucha Beskidzka – NLO SMS BCEiS Zawoja 14:11

10. ZS Goetla Sucha Beskidzka – ZS Kołłątaja Jordanów 18:1

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA:

KRÓL STRZELCÓW: Dawid Sikora (ZS Witosa Sucha Beskidzka).

MVP DRUŻYNY:  Piotr Sacha (ZS Goetla Sucha Beskidzka), Karol Kaczmarczyk (ZS Goetla Sucha Beskidzka), Krzysztof Sanietrzyk (ZS Witosa Sucha Beskidzka), Tomasz Gacek (NLO SMS BCEiS Zawoja), Dominik Baliczek (ZS Kołłątaja Jordanów).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej  – awans do półfinału wojewódzkiego (12.01.2023, Nowy Targ)

2. Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej

3. Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej

4. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Beskidzkie Centrum Edukacji i Sportu w Zawoi

5. Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie