Zawody sportowe – są, będą, nie ma, nie będzie?

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami i zaczynają pojawiać się pytania, bo chodzimy do szkoły, fajnie (oby jak najdłużej :D), ale co z zawodami szkolnymi

Coraz więcej otrzymuję telefonów w tej sprawie od nauczycieli czy dyrektorów (za wszystkie dziękuję 🙂 ), pojawiają się i zapytania przez FB od uczniów (za które również oczywiście dziękuję 😉 ) i na wszystkie krócej lub dłużej, ale tak samo odpowiadam. Dokładnie tak, jak przeczytacie poniżej. Jeżeli ktoś potrzebuje bardziej szczegółowych informacji, oczywiście może się mnie śmiało o coś dopytać. A na razie….

W piątek 4 września w Krakowie odbędzie się spotkanie zarządu Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego. To będzie kluczowe spotkanie na temat tego, jak będzie wyglądał sportowy rok szkolny 2020/2021 na poziomie półfinałów i finałów wojewódzkich, co będzie też rzutowało na zawody na poziomie gminnym i powiatowym.

Z kolei w przyszłym  tygodniu w Suchej Beskidzkiej zorganizujemy, jak co roku zresztą, spotkanie z zarządem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, gminnymi koordynatorami sportu (a każda gmina w naszym powiecie takiego posiada) oraz reprezentantami szkół średnich. Na tym spotkaniu będziemy chcieli ustalić kierunki działania, czyli to, co będzie możliwe do realizacji (a co będzie trzeba zmodyfikować) zdając sobie sprawę, że pewnego pięknego dnia wszystko może szlag trafić czyli wrócimy do sytuacji, która miała miejsce od marca (oby nie wróciła, wiadomo). W poprzednim tygodniu wysłałem do koordynatorów wiadomość, żeby swoje sugestie, przemyślenia na takim spotkaniu przedstawili.

W ramach naszych możliwości, będziemy chcieli zawody przeprowadzać. Które, gdzie – to się okaże i czuję, że może to ulegać modyfikacji. Pewne jest to, że wszystkie szkoły otrzymały rekomendacje przeprowadzania lekcji w-f na świeżym powietrzu – w 1 półroczu zostaje do wykorzystania wrzesień i kawałek października i tak jak w poprzednich latach w tym czasie odbywały się finały powiatowe w kolarstwie górskim, biegach przełajowych i lidze lekkoatletycznej. I mam nadzieję, że dojdą one do skutku. Może coś jeszcze, ale szczegóły podam do publicznej wiadomości po spotkaniu z koordynatorami.

Jeżeli ktoś śledzi nasz fanpage to tam znalazł i inne informacje dotyczące nowego roku, jedną nowość, ale to na razie plany (rok temu też najpierw tam pojawiła się informacja o koszykówce 3×3, którą jakie wiecie udało się wprowadzić do kalendarza powiatowych rozgrywek).

Widać jednak, w jakim kierunku będziemy chcieli pójść – a jest to kierunek z jednej strony elementów rywalizacji, z drugiej zabawy, upowszechniania aktywności fizycznej i jej popularyzowanie w warunkach i z ograniczeniami, które obecnie mamy.

Dzieci, w dużej części, pozbawione przez ostatnie pół roku zorganizowanych form ruchu na pewno bardzo ich potrzebują nie licząc tych, które są zapisane do klubów sportowych (piłkarskich, kolarskich, lekkoatletycznych) czy innych szkółek działających w naszym powiecie. Tam zajęcia, treningi trwają nawet i od połowy maja przecież . I super!

Padło też pytanie o Nagrody Powiatu Suskiego. Te oczywiście zostaną wręczone (nie po to zbierałem Wasze wnioski 😉 ), ale wiadomo, że w innej formie już nie na takim podsumowaniu jak wcześniej – innymi słowy trafią do Was bezpośrednio do szkoły (wcześniej dogramy datę), będzie również możliwość odebrania ich bezpośrednio w Starostwie. Poinformuję o tym w stosownym czasie.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ten rok z perspektywy sportu szkolnego będzie inny niż znane z przeszłości. Ale  jeżeli już mamy czymś zarażać, to niech to będzie optymizm, że wszystko będzie ok.

Do zobaczenia 🙂