Wrócili z Limanowej z brązowymi medalami

Sześć drużyn z Małopolski wzięło udział w finale wojewódzkim w piłkę nożną. Rejon nowotarski reprezentowali chłopcy z SP1 Sucha Beskidzka. Jaki był to finał? Niesamowicie wyrównany, o czym najlepiej świadczy dyskusja opiekunów przed ostatnią fazą spotkań (mecze rozgrywano na dwóch boiskach równoległe, tak jak nasze finały w Lachowicach), a koniec końców machnięcie ręką i krótki komentarz: „Tu wszystko jest możliwe”.

Zanim jednak o decydujących spotkaniach, uczniowie z SP1 Sucha Beskidzka musieli przejść fazę grupową. W pierwszym spotkaniu czekał ich mecz z PSP2 Brzesko. Podopieczni Tomasza Kuliga bardzo szybko objęli w nim prowadzenie – Antoni Kulig podał do Szymona Klimasary, a ten przerzucił piłkę nad bramkarzem z Brzeska i trafił do bramki. W drugiej połowie (grano 2×10 minut) prowadzenie dla suszan mogli podwyższyć Jan Stradomski i Michał Bober, lecz nie wykorzystali dwóch sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali.

Mecz otwarcia zatem dla SP1 Sucha Beskidzka. Zdecydowanie trudniejszy mecz był ten drugi turniejowy z SP64 Kraków. Uczniowie ze stolicy małopolski byli świeżsi (był to ich mecz numer jeden) i było to widać zwłaszcza w pierwszej połowie. To właśnie oni prowadzili 1:0. Chłopcy z SP1 Sucha Beskidzka ruszyli do odrabiania strat i udało im się to, z nawiązką, w drugiej połowie. Remis 1:1 to podanie od Kuliga i skuteczny lob Jakuba Świerkosza nad bramkarzem rywali. W ostatnich minutach Świerkosz podszedł do rzutu wolnego – strzał, rykoszet, gol i z kompletem punktów SP1 Sucha Beskidzka melduje się wśród najlepszej czwórki zawodów (do spółki z SP64 Kraków, przy czym mecz z krakowianami został przepisany do fazy pucharowej – SP1 Sucha Beskidzka miała zatem na starcie trzy punkty).

W pierwszym meczu drugiej fazy turnieju SP1 Sucha Beskidzka zagrała z przedstawicielem powiatu limanowskiego, ZSP Łącko. Był to najbardziej otwarty ze spotkań, gdyż żadna z drużyn nie myślała za bardzo o defensywie. Łącko wyszło szybko na prowadzenie, ale trójkowa akcja Bobera-Kuliga-Jakuba Bodzka zakończyła się celnym trafieniem tego ostatniego. Do końca pierwszej połowy trafiali już tylko uczniowie z Łącka – chociaż gol na 3:1 to był ogromny prezent suskiej drużyny. Po przerwie uczniom z suskiej jedynki udało się doprowadzić do remisu (kontaktowy gol to zespołowa akcja trio Kulig-Bober-Świerkosz i gol grającego z numerem 35 na koszulce Świerkosza; bramka numer trzy dla suszan również była autorstwa Świerkosza), a przy większym szczęściu mogli ten mecz zakończyć nawet dwubramkowym prowadzeniem – Świerkosz uderzył nad bramkarzem, ale piłkę z linii bramkowej wybił jeden z zawodników z Łącko, a strzał Kuliga na rzut rożny wybił bramkarz.

Przed ostatnią serią spotkań sytuacja wyglądała następująco: SP1 Sucha Beskidzka miała 4 punkty, SP64 Kraków i SP8 Oświęcim po 3 punkty, a ZSP Łącko punktów jeden. Suszanie żeby nie kalkulować, musieli swój mecz z SP8 Oświęcim wygrać. Tymczasem przytrafił im się zdecydowanie najsłabszy w turnieju mecz (zarówno w ofensywie, jak i w defensywie parafrazując jednego z trenerów) i pierwsza porażka w zawodach stała się faktem. W tym meczu nic nie grało do przerwy (0:4), jak i w drugiej połowie (0:3). Ostatecznie uczniowie z SP1 Sucha Beskidzka zajęli trzecie miejsce w finale wojewódzkim.

Na zakończenie zawodów, prowadzonych naprawdę w fajnej, życzliwej atmosferze, pamiątkowe dyplomy, puchary i medale wręczał członek zarządu Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, pan Feliks Piwowar.

PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW – IGRZYSKA DZIECI 2020/2021 – FINAŁ WOJEWÓDZKI – 21.06.2021 – LIMANOWA