Wójs na medal, złoty medal / kadra powiatu ze srebrem!

Pierwszy finał wojewódzki szkolnych zawodów 2016/2017  odbył się w poniedziałek 26 września na Zarabiu w Myślenicach. Jak co roku, wzięła w nim udział solidna reprezentacja powiatu suskiego.

Mistrzem wojewódzkim w kategorii Licealiady został Krystian Wójs (ZS Witos Sucha Beskidzka). Rok temu był piąty, dwa lata temu – drugi – teraz okazał się najlepszy, a za rywali miał m.in. medalistów mistrzostw Polski. – Po starcie znajdowałem się w czołówce, a po drugim okrążeniu (trasa 3×2000 m) wyszedłem na prowadzenie. Trasa była płaska, więc nie dało się na takim dystansie za bardzo rywalom odjechać – mówi Krystian Wójs.

Krystian to wychowanek UKS Zawojak Zawoja, a obecnie zawodnik Sokoła Kęty. Występem w Myślenicach zakończył tegoroczny sezon. – W MTB w Pucharze Polski zająłem piąte miejsce. W trzech ostatnich wyścigach nie startowałem, bo zacząłem jeździć na szosie. Od przyszłego sezonu będę już w wyższej kategorii – Orlik U-23 i postanowiłem że będę jeździł tylko szosie. Tam są większe możliwości niż w MTB – dodaje Wójs.

W przyszłym roku Krystian zamierza jednak wystąpić w kolejnym finale powiatowym, pewnie i wojewódzkim, w MTB. – Ten rok zakończył się dla mnie super. W przyszłym roku będę dalej uczniem Witosa i za rok także powalczę o złoto dla szkoły  – dodaje Krystian Wójs.

Bardzo dobrze spisali się w Myślenicach także inni reprezentanci powiatu suskiego. Tuż za podium, w swoich kategoriach oczywiście, uplasowały się: Julia Janik (SP Skawica) i Małgorzata Ponicka (ZS Dańkowski). – Rok temu Julka też była czwarta i można było przypuszczać, że znajdzie się na podium. Nie dała jednak rady, bo jej rywalki górowały siłą fizyczną i doświadczeniem. Gdyby w zawodach brały udział zawodniczki, które na co dzień nie jeżdżą w klubie, to Julka miałaby złoty medal – powiedział Krzysztof Kudzia, nauczyciel w-f ze Skawicy.

Na szóstym miejscu zawody ukończyła Gabriela Kolobius (G2 Zawoja). Ósme miejsce dla Natalii Leśniak (SP Skawica) i Kingi Wrzodek (LO Sucha Beskidzka), dziewiąte dla Aleksandry Zając (SP Skawica) oraz Patrycji Kuś (G1 Zawoja). Na 11 miejscu znalazła się Paulina Ceremuga, miejsce niżej Martyna Marek ( obie SP Skawica).

O dużym pechu może mówić Łukasz Orędarz (G Maków Podhalański), który jechał w czołowej szóstce, lecz złapał gumę i tym samym przedwcześnie zakończył swój udział w zawodach. Do Myślenic z powodu choroby nie pojechała Paulina Pawowicz (G2 Zawoja) – rok temu 11 zawodniczka zawodów wojewódzkich. Szkoda, bo w tym roku była bezkonkurencyjna w finale powiatowym i mogłaby spokojnie powalczyć o miejsce w czołówce stawki w swojej kategorii. W zawodach nie wziął udział także Szymon Drobny (ZS Kołłątaj Jordanów), wicemistrz powiatu, który przygotowuje się do mistrzostw Polski dwójkami na czas.

Podczas zawodów liczona była także klasyfikacja dla powiatów (za miejsca indywidualne 1-12). Czołowe miejsca poszczególnych zawodników  pozwoliły powiatowi suskiemu zająć drugie miejsce! Wygrał powiat tatrzański.