W Makowie Podhalańskim rozmawiali o bezpieczeństwie nad wodą i nie tylko

Autor: MK  /   Lipiec 13, 2022  /   Aktualności, Sport w Powiecie  /  

Dużym zainteresowaniem cieszyła się druga profilaktycznej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która tym razem zawitała do Makowa Podhalańskiego.

Policjanci, strażacy, goprowcy, wojsko, oraz Straż Ochrony Kolei, przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo Sucha, Sanepidu pojawili się w niedzielę na stadionie Halniaka i chętnie udzielali informacji i wskazówek, jak zachowywać się, nie tylko na wodą, i na co zwracać szczególną uwagę podczas przerwy wakacyjnej.

Wspólnie organizowane akcje mają na celu propagowanie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych podczas trwania wakacji.

W trakcie spotkania, na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce wszelkiego rodzaju wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń  w górach, w terenach leśnych, szlakach górskich, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dla uczestników przygotowano różnego rodzaju konkursy, tj. pytania, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji, w trakcie których dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przewodnik”, promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Podczas imprezy promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli w trakcie spotkania dowiedzieć się w jaki sposób przy jej pomocy można zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku dzieci. Zainteresowanym przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Wszystkie obecne na spotkaniu dzieci wraz  z rodzicami miały możliwość obejrzenia pojazdów uprzywilejowanych Policji oraz Straży Pożarnej, a także pojazdu  ratowników GOPR. Nie zabrakło też pojazdu specjalistycznego Straży Ochrony Kolei, którego wnętrze mógł zobaczyć każdy uczestnik pikniku. Wojskowi obok swojego stoiska prezentowali nie tylko pojazdy ale też specjalistyczne wyposażenie, w tym broń strzelecką.  Młodzi uczestnicy spotkania mieli też okazje wspiąć się na szczyt rozłożonej ścianki wspinaczkowej pod okiem goprowców. W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagały maskotki przedstawiające smoki. Pierwszy dobrze znany dzieciom z terenu powiatu suskiego był Policek z KPP Sucha Beskidzka, a drugim była Polisia z KWP Kraków. Biorące udział w akcji dzieci chętnie korzystały z wszystkich zapewnionych atrakcji i z zainteresowaniem oraz uwagą słuchały prelekcji prowadzonych przy każdym  z przygotowanych stoisk. Wszystko dobyło się w muzycznej atmosferze, o którą zadbał specjalny duet do którego muzyki mogły zatańczyć wszystkie dzieci. 

Kolejna akcja profilaktyczna odbędzie się w najbliższą niedzielę  17.07.2022 r. w godzinach 14:00-18:00 na terenie  kompleksu rekreacyjnego w Zawoi Czatoża, na którą serdecznie zapraszamy.