Tytuł obroniony, czyli ten szósty raz z rzędu! SP1 Sucha Beskidzka

Trzy – tylko tyle spotkań rozegrali zawodnicy z Suchej Beskidzkiej w drodze po szóste z rzędu mistrzostwo powiatu w koszykówkę w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Inna sprawa, że w tych trzech spotkaniach sięgnęli po pewne, w pełni zasłużone wysokie zwycięstwa. Skład suskiej drużyny na przestrzeni lat się oczywiście zmienia się, ale niezmienne jest to, że za każdym razem wygrywają turniej rejonowy (konfrontacja z mistrzami powiatów: myślenickiego, tatrzańskiego i nowotarskiego), awansują do finału wojewódzkiego, a ich opiekunem jest Piotr Staszak

Dwa turnieje półfinałowe jeszcze w grudniu i zawody finałowe, które 10 stycznia odbyły się w hali SP1 Sucha Beskidzka – tak wyglądały zmagania w koszykówkę chłopców w ramach IMS w roku szkolnym 2018/2019. W turnieju półfinałowym w Zawoi wygrała drużyna SP Bystra Podhalańska, a drugie miejsce zajęli uczniowie z SP1 Zawoja. Z kolei w Suchej Beskidzkiej nazwa finalistów była znana jeszcze przed rozpoczęciem spotkania SP1 Sucha Beskidzka – SP1 Budzów. Niewiadomą było tylko, która drużyna wyjdzie do finału z pierwszego, a która z drugiego miejsca.

Ostatecznie zanim nastąpiły spotkanie o miejsce trzecie oraz pierwsze, los skojarzył (zwycięzca półfinału A/B zagrał z drugą drużyną w półfinale B/A) dwie pary półfinałowe.

Turniej finałowy z czterema najlepszymi w tym roku szkolnymi drużynami w koszykówkę odbył się 10 stycznia w hali SP1 w Suchej Beskidzkiej.

Spotkania SP Bystra Podhalańska – SP1 Budzów oraz SP1 Sucha Beskidzka – SP1 Zawoja miały swoich faworytów, a ci nie zawiedli. Zarówno drużyna z Bystrej, jak i z Suchej Beskidzkiej, wysoko wygrały swoje spotkania.

W meczu o 3 miejsce SP1 Zawoja lepsza o 10 punktów od SP1 Budzów.

Finałowy mecz zaczął się niespodziewanie od prowadzenia zawodników z Bystrej Podhalańskiej 1:0 i 3:1, ale były to jedyne momenty, gdy podopieczni Artura Stopiakawygrywali. Pierwsza kwarta (4×6 miut) kończy się rezultatem 17:8 dla zawodników z Suchej Beskidzkiej. W kolejnych przewaga suszan tylko rosła (25:9 po drugiej, 30:9 po trzeciej kwarcie). Spotkanie ostatecznie kończy się wygrana zawodników z Suchej Beskidzkiej 42:13.

Po zakończeniu zawodów rozdano pamiątkowe dyplomy, a dla nowych, starych mistrzów również puchar. Królem strzelców turnieju został Dawid Sikora, a statuetki MVP drużyny odebrali: Jakub Kołacz (SP1 Budzów), Marcin Pasierbek (SP1 Zawoja), Sebastian Kryjak (SP Bystra Podhalańska) i Dawid Sikora (SP1 Sucha Beskidzka).

– Przygotowywałem uczniów do zawodów poprzez sparingowe gry z drużynami ze szkół średnich – z LO, Witosem i Goetlem. Jak wyglądali moi zawodnicy na ich tle? Mecze były na styku, z Witosem udało się nam dwukrotnie wygrać. Mam w składzie trzech zawodników, którzy w poprzednim roku zostali wypatrzeni podczas zawodów wojewódzkich przez klub z Oświęcimia i rozpoczęli tam treningi. W tym sezonie Dawid Sikora gra zarówno w Kadecie Oświęcim, jak i Skawie Wadowice, Karol Kaczmarczyk w Kadecie Oświęcim, a Maciek Prokop w Wiśle Kraków. Mam nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach, przejdziemy półfinał wojewódzki i zameldujemy się w finale wojewódzkim – powiedział Piotr Staszak.