Suscy gimnazjaliści zagrają o mistrzostwo Małopolski w piłkę nożną!

Najpierw wygrali finał powiatowy, a następnie okazali się najlepsi spośród mistrzów powiatów: myślenickiego, tatrzańskiego oraz nowotarskiego. Gimnazjaliści z Suchej Beskidzkiej awansowali do finału wojewódzkiego w piłce nożnej, w którym zmierzą się z najlepszymi drużynami z całego województwa.

Przeszkodą numer jeden był finał powiatowy, który odbył się 15 maja na suskim orliku. Obok suskich gimnazjalistów awans do niego wywalczyły reprezentacje gimnazjów z: Naprawy, Białki oraz Lachowic.

W pierwszym półfinale suscy gimnazjaliści wygrali z naprawianami 3:1. Zaczęło się od trafienia Szymona Szweda, który z bliskiej odległości dobił sparowany przez bramkarza Naprawy strzał. Na 2:0 wynik mógł podwyższyć Sebastian Rak, lecz trafił w poprzeczkę. Suszanie przed przerwą dopięli jeszcze raz swego – fantastycznym strzałem z rzutu wolnego popisał się Szymon Żaczek, który przelobował bramkarza z Naprawy. Kiedy po przerwie kontaktowego gola zdobył Maciej Banik to wydawało się, że w tym meczu jeszcze nie wszystko się skończyło. Trafienie na 3:1 Dominika Gołuszki, po ładnym podaniu od Szweda, załatwiło jednak sprawę.

W drugim półfinale zagrali zawodnicy z Lachowic oraz Białki. Ci pierwsi objęli prowadzenie po trafieniu Miłosza Cieślaka. Na 2:0 mógł podwyższyć Mateusz Stachnik, lecz trafił w dogodnej sytuacji w poprzeczkę! Sytuacja ta zemściła się w końcówce pierwszej połowy, kiedy to na strzał ze szpica zdecydował się Jarosław Lasik. Piłka zatrzymała się dopiero w bramce lachowiczan. Ten sam zawodnik podwyższył w drugiej połowie wynik (2:1). Zawodnicy z Lachowic starali się odrobić straty, lecz nic z tego nie wyszło. Swoje szanse mieli Stachnik i Cieślak.

W meczu o 3 miejsce Naprawa zagrała z Lachowicami. I po raz drugi w odstępie kilku dni wygrała 2:0 (wcześniej oba zespoły spotkały się w jednym z turniejów eliminacyjnych). Najpierw strzałem z dystansu bramkarza z Lachowic zaskoczył Jędrzej Janiak. Na 2:0 podwyższył Banik w drugiej połowie.

W finale suszanie zagrali z zawodnikami z Białki. W turnieju półfinałowym górą byli zawodnicy z Białki zwyciężając 2:1. Piłkarze z Suchej Beskidzkiej w meczu o pierwsze miejsce wzięli jednak srogi rewanż zwyciężając 4:1. Zaczęło się co prawda od prowadzenia białczan – rzut karny wykorzystał Lasik, lecz potem do siatki trafiali już tylko podopieczni Piotra Pajerskiego. Najpierw do remisu doprowadził Gołuszka, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego popisał się celnym strzałem głową. Drugi gol był również autorstwa Gołuszki – suski gimnazjalista wykorzystał podanie z głębi pola od Raka. Trzeci gol to świetna indywidualna akcja Żaczka, po której piłka trafia do Raka – piłka po strzale zawodnika z suskiego gimnazjum odbija się jeszcze od słupka i wpada do bramki.Po przerwie suszanie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Udało się im jeszcze podwyższyć prowadzenie – trzeciego gola w tym meczu zdobywa Gołuszka.

Podczas dekoracji wręczono drużynom dyplomy, a zawodnicy z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej otrzymali także puchar. Następnie rozdano pięć statuetek indywidualnych – królem strzelców został Dominik Gołuszka, a MVP Drużyny – Mateusz Stachnik (G2 Lachowice), Maciej Banik (G Naprawa), Adam Dyrcz (G Białka) i Szymon Żaczek (G Sucha Beskidzka). Mistrzowie powiatu uzyskali awans do półfinału wojewódzkiego – 26.05.2017 w Kościelisku.

Przeszkoda numer dwa był półfinał wojewódzki we wspomnianym wcześniej Kościelisku. Tam na suskich gimnazjalistów czekały drużyny z: Leśnicy, Myślenic oraz Nowego Targu. Czyli „starzy znajomi” drużyny z Suchej Beskidzkiej z półfinału wojewódzkiego w halową piłkę nożną z tego roku szkolnego. – Kiedy zobaczyliśmy te same, znajome twarze z zawodów w halówkę, to chcieliśmy im udowodnić, że tamte zawody były wypadkiem przy pracy – mówi opiekun suskich gimnazjalistów z Suchej Beskidzkiej, Piotr Pajerski. Zwłaszcza miał na myśli rywalizację z gimnazjalistami z Myślenic, którzy w halową piłkę nożną pokonali jego drużynę aż 7:1!

Suszanie wygrali wszystkie trzy spotkania i zasłużenie wywalczyli awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Tarnowie (08.06.2017). W pierwszym spotkaniu pokonali Leśnicę 2:1, w drugim Nowy Targ (3:2 – suscy piłkarze prowadzili 3:0, ale rozluźnienie w końcowym fragmencie gry kosztowało ich utratę dwóch goli i niepotrzebną nerwówkę. Mecz z Myślenicami ostatecznie przesądził o ich triumfie – gimnazjaliści z Suchej Beskidzkiej zwyciężyli 4:2!