Podstawówki z Bystrej i Suchej Beskidzkiej najlepsze w koszykówkę

Przez dwa dni hala ZS. im Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej była areną rozgrywania finałów powiatowych szkół podstawowych w mini-koszykówkę. Po sześciu latach tytuł najlepszej drużyny w kategorii dziewcząt wraca do Szkoły Podstawowej z Bystrej. Wśród chłopców nie zawiedli reprezentanci Szkoły Podstawowej numer 1 w Suchej Beskidzkiej, chociaż w decydującym o mistrzostwie spotkaniu ze Szkołą Podstawową z Łętowni przez pewien czas prowadzili podopieczni Artura Jałochy.

Po rozegraniu eliminacji gminnych w piątek 16. listopada zmierzyły się cztery najlepsze drużyny dziewcząt z naszego powiatu. Z kompletem punktów triumfowała Szkoła Podstawowa z Bystrej. W meczu między dwoma najlepszymi drużynami SP Bystra pokonała Szkołę Podstawową nr 1 w Suchej Beskidzkiej 16:12. Mecz był pojedynkiem także dwóch najlepiej punktujących zawodniczek turnieju – Agnieszki Trzop z Bystrej i Niny Matuszyk z Suchej Beskidzkiej. Obie zawodniczki zdobyły po osiem punktów. Indywidualnie lepsza była zawodniczka z Suchej, która ukończyła zawody z 42 punktami- Agnieszka Trzop zapisała na swoim koncie 22 punkty. Po wygranym meczu z SP1, zawodniczki z Bystrej długo świętowały na parkiecie końcowy sukces osiągnięty w hali ZS im. Jana Pawła II. – Cieszę się, że w ogóle mogłyśmy wziąć udział w zawodach. Zespół z Suchej może był bardziej zestresowany w finałowej potyczce i dlatego to my zeszłyśmy z parkietu zwycięsko? – zastanawiała się opiekun zwycięskiej drużyny z Bystrej Renata Strzelińska. – Nie powiem, że nie wierzyłyśmy w końcowy triumf, bo zazwyczaj kwalifikujemy się do finałów powiatowych. Osobiście to dla mnie duży sukces zawodowy, gdyż pod moją wodzą jest to pierwsza wygrana w finałach powiatowych (w roku szkolnym 2006/2007, gdy SP z Bystrej po raz ostatni triumfowała, opiekunem drużyny był Artur Stopiak – przyp. red.). Wygrana w zawodach w Suchej Beskidzkiej to jednocześnie klasyfikacja do zawodów rejonowych, które odbędą się w styczniu w Nowym Targu. – Zobaczymy jak będzie na rejonach. Na pewno pojedziemy powalczyć o jak najlepsze miejsce  – dodaje Renata Strzelińska. Warto dodać, że drużyna dziewcząt z Bystrej dowodzona przez Stopiaka wygrała w 2007 roku zawody rejonowe, a na zawodach wojewódzkich w Nowym Sączu była piąta.

Po zakończeniu turnieju pamiątkowe dyplomy dla wszystkich drużyn oraz puchar dla złotej drużyny z Bystrej wręczali Dyrektor ZS im. Jana Pawła II, Krystyna Wajdzik oraz Inspektor ds. kultury fizycznej i sportu w powiecie suskim, Maciej Krzyśków.

Po rocznej przerwie tytuł najlepszej drużyny w powiecie w mini-koszykówkę chłopców szkół podstawowych wraca do Szkoły Podstawowej numer 1 w Suchej Beskidzkiej. Tabelka z meczami (przed zawodami rozlosowywana jest kolejność spotkań – przyp. red.) i poszczególne wyniki tak się ułożyły, że mistrza powiatu suskiego poznaliśmy dopiero po ostatnim spotkaniu miedzy SP1 w Suchej Beskidzkiej i Szkołą Podstawową w Łętowni. Przewaga fizyczna była po stronie podopiecznych Tomasza Kuliga, a mierzący ponad 180 cm wzrostu Adam Dobranowski był po prostu poza zasięgiem dla wszystkich przeciwników. Kapitan SP1 w Suchej Beskidzkiej grał z koszulką numer 13 na plecach – takim samym numerem, jaki ma Marcin Gortat. Nikt nie miałby nic przeciwko, żeby suszanin osiągnął tyle samo, albo i więcej, niż nasz jedynak w NBA. Wróćmy jednak do zawodów w Suchej Beskidzkiej. Po pierwszej kwarcie prowadzili zawodnicy z Łętowni 4:3, ale w kolejnej dała o sobie znać przewaga fizyczna zawodników z Suchej Beskidzkiej. Dziewięć zdobytych punktów, przy zerowym dorobku podopiecznych Artura Jałochy z Łętowni, ustawiły już do końca mecz. – Straciłem dzisiaj głos i może za bardzo krzyczałem na chłopaków. Ostatecznie okazało się to pomocne (śmiech) – powiedział Tomasz Kulig, który jednak nie był do końca zadowolony z postawy swoich podopiecznych. – Wygrana oczywiście cieszy, ale stać ich na więcej. Pracowaliśmy na SKS-ach czy podczas moich godzin karcianych. Liczę, że Adam Dobranowski i reszta zagrają jeszcze lepiej. Oby to było na zawodach rejonowych (podobnie jak w przypadku dziewcząt, zostaną one rozegrane w styczniu w Nowym Targu – przyp. red.), chociaż wiemy, że nie będzie tam łatwo – mówi Tomasz Kulig, który w trakcie zawodów żywo gestykulował, po wygranej z Łętownią nie ukrywał radości. – Pracuję już trochę w tym zawodzie i wiem, że czasami przegrywa się zawody w ostatnich sekundach czy minutach. Wygrana zawsze cieszy – dodał na zakończenie Tomasz Kulig.

Po zakończeniu turnieju pamiątkowe dyplomy dla wszystkich drużyn oraz puchar dla złotej drużyny z Bystrej wręczała, razem z Maciejem Krzyśków, wicedyrektor ZS im. Jana Pawła II, Barbara Zyzańska.

Starostwo Powiatowe, oprócz wspomnianych dyplomów i pucharów, zapewniło także odpowiedni zapas wody mineralnej dla każdej ze szkół podczas zawodów w min-koszykówce. Serdecznie dziękujemy Piekarni Wągiel z Suchej Beskidzkiej za nieodpłatne ufundowanie drożdżówek dla zawodników i zawodniczek!

W następnym tygodniu (26-27.11) poznamy mistrzów w koszykówce w rywalizacji gimnazjów. Zawody także zostaną rozegrane w hali ZS im Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej.

GALERIA ZDJĘĆ:

[pix_gal id=10]