PODĄŻAJ ZA BLASKIEM GWIAZDY POŁUDNIA

Miłośnicy ruchu i rowerów mogą zacierać dłonie. Górska etapówka Gwiazda Południa znów zawita do powiatu suskiego. A wraz z nią 4 emocjonujące trasy w 3 gminach, zacięta rywalizacja i niezapomniane przeżycia.

Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne i organizator oraz pomysłodawca Gwiazdy Południa, skutecznie rozsławił Stryszawę, Maków Podhalański i Zawoję wśród zawodników z całej Polski. To dzięki niemu wieść o niełatwych trasach, w tym także o wymagającym zjeździe z Wełczonia, dotarła także i do najodleglejszych zakątków kraju. Należy więc spodziewać się, że w tym roku od 12 do 15 lipca powiat suski znajdzie się w centrum zainteresowania kolarzy. Co czeka na zawodników?

Walka z tykającym stoperem podczas prologu-czasówki. Asfaltowe piekło serpentyn (25% nachylenia) prowadzące do Beskidzkiego Raju, najwyżej położonego hotelu w Polsce. Dwukilometrowe podjazdy na Górę Makowską (różnica wzniesień 200 metrów) czy do osiedla Polańczyki, które swoją zawziętością potrafią zdławić nawet i samochodowy silnik. Wywołujący dreszcz na plecach i skurcz w nogach zjazd z Wełczy. Interwałowa karuzela w Makowie Podhalańskim, znakomicie testująca czworogłowe mięśnie uda i pojemność płuc. Szaleństwo singletracków w korytach potoków. Pochowane koleiny, czające się korzenie, połacie piachu i tylko z pozoru niegroźne kałuże. Na to wszystko muszą przygotować się śmiałkowie, którzy szykują się do startu.

Zawodnicy rozpoczną rywalizację w Stryszawie (12 i 13 lipca), później przeniosą się do Makowa Podhalańskiego (14 lipca), by zmagania zakończyć w Zawoi (15 lipca). Ci, którzy przejadą wszystkie etapy Gwiazdy Południa otrzymają pamiątkowy medal. To znakomita pamiątka tej górskiej przygody.

Smaku rywalizacji w Gwieździe Południa powinni zakosztować także mieszkańcy powiatu suskiego. Zwłaszcza że przysługuje im znacząca zniżka. Kto zdecyduje się zapisać, ten zapłaci za 4-dniowy maraton tylko 350 zł. W zamian zawodnik otrzymuje bogaty pakiet startowy, obejmujący m.in. liczne bufety na trasach, zimne przekąski i ciepłe dania w miasteczku rowerowym.

Być może Gwiazda Południa pomoże też wyłonić przyszłego kolarskiego mistrza. To za sprawą dziecięcych zawodów, które także odbędą się w Stryszawie (13 lipca), Makowie Podhalańskim (14 lipca) i Zawoi (15 lipca). Wystartować w nich mogą dzieci do 13. roku życia, wybierając właściwą im kategorię wiekową. Maluchy do 3 lat rywalizują na rowerkach biegowych, reszta na tradycyjnym sprzęcie. Wszyscy za to jadą w obowiązkowych kaskach. Nagrody czekają na dziewczynki i chłopców z miejsc 1-3. Dla pozostałych uczestników przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy. Te dzieci, które wystartują we wszystkich trzech wyścigach otrzymają także gadżet z limitowanej kolekcji, wykonany przez zawojską rękodzielniczkę. Zapisywać można się przez stronę internetową lub w biurze zawodów w dniu wyścigu.

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Współorganizatorami maratonu są: Urząd Gminy Stryszawa, Urząd Gminy Zawoja, Urząd Miejski Makowa Podhalańskiego i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Wszystkie szczegóły dotyczące Gwiazdy Południa znajdują się na stronie www.gory.zamanagroup.pl oraz na Facebooku (facebook.com/gwiazdapoludnia).

Program zawodów 12 lipca

Biuro zawodów: Szkoła Podstawowa, Stryszawa 278B

Dystans: 7 km

Godz. 10.00 – 13.30 – zapisy w biurze zawodów