O jeden punkt od mistrzostwa w koszykówkę! Co za nerwy i emocje!

Wiele emocji dostarczyło finałowe spotkanie o mistrzostwo w koszykówkę chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po raz trzeci z rzędu w meczu finałowym spotkały się drużyny z Suchej Beskidzkiej i Stryszawy. I po raz trzeci górą byli suszanie, chociaż w tym roku losy spotkania ważyły się do końcowego gwizdka sędziego – SP1 Sucha Beskidzka zwyciężyła zaledwie jednym punktem 14:13.

Po dwóch turniejach eliminacyjnych, które odbyły się w Zawoi i Suchej Beskidzkiej, do wielkiego finału awansowały szkoły z Suchej Beskidzkiej, Stryszawy, Zawoi oraz Budzowa. Na tym etapie rozgrywek z turnieju w koszykówkę pożegnały się szkoły z: Bystrej Podhalańskiej i Białki. W półfinale w Zawoi triumfowali podopieczni Rafała Kukli z Zespołu Szkolnego i Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie, a w Suchej Beskidzkiej dowodzeni przez Piotra Staszaka uczniowie z suskiej jedynki. I to ta dwójka była faworytem do gry w wielkim finale. I nie zawiodła oczekiwań.

We wtorek 28. listopada w Suchej Beskidzkiej odbyły się zatem cztery spotkania – dwa półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał. Najpierw stryszawianie zmierzyli się z Budzowem. I bardzo szybko udowodnili, że są lepszą drużyną. 11:3 po pierwszej kwarcie (4×5 minut), 16:5 po drugiej nie zwiastowały uczniom z Budzowa niczego dobrego. Ostatecznie Stryszawa wygrała 31:15. W drugim półfinale Sucha Beskidzka pokonała Zawoję 19:6.

Zanim odbył się finał, Zawoja zmierzył się z Budzowem w „finale pocieszenia”. Mecz ten był popisem dwóch zawodników z Budzowa – Mateusz Koźlik zdobył w nim 14 punktów, a zdobywca 6 punktów Kacper Biela za każdym razem trafiał po efektownych wyskokach. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem właśnie 20:0!

Nerwowość – to słowo, które towarzyszyło obu ekipom w finałowym spotkaniu. Po pierwszej kwarcie było 4:3 dla Suchej Beskidzkiej. Kolejna partia dla Stryszawy – m. in. po „trójce” Kamila Wajdzika stryszawianie prowadzą 9:6. Trzecia partia na zero! Nikt nie zdobył punktu chociażby po rzutach osobistych. W czwartej kwarcie ciężar nie tyle gry, co zdobywania punktów, wziął na siebie lider suskiej drużyny – Dawid Sikora, który najpierw doprowadził do remisu 9:9, a następnie wyprowadził uczniów z suskiej jedynki na dwupunktowe prowadzenie (11:9. Niebawem był już remis 11:11. Wtedy dał o sobie znać Sikora, który trafił za trzy punkty. Stryszawianie zmniejszyli tylko rozmiary porażki na 13:14.

Koszykarze z SP1 Sucha Beskidzka awansowali zatem do półfinału wojewódzkiego, które odbędzie się 15 stycznia w Nowym Targu.

Po zakończeniu zawodów zostały wręczone dyplomy dla wszystkich drużyn oraz puchar, już tylko dla jednej – zwycięskiej szkoły z Suchej Beskidzkiej. Indywidualne statuetki trafiły do pięciu zawodników – królem strzelców został wspomniany Koźlik z Budzowa (15 punktów), a statuetki MVP drużyny powędrowały do: Mateusza Sałaciaka (SP1 Zawoja), Kacpra Bieli (SP1 Budzowa), Szymona Pochopnia (ZSiSM Stryszawa) i Dawida Sikory (SP1 Sucha B.).