"KRÓLEWSKA GRA” PO RAZ JEDENASTY ZAGOŚCIŁA NA ZAMKU

Już po raz XI w Sali Rycerskiej suskiego zamku rozegrany został Otwarty Turniej Szachowy Ziemi Suskiej. W tym roku tytuł najlepszego szachisty z Suchej Beskidzkiej zdobył Kacper Celak, a tegorocznym mistrzem, który zwyciężył w starciu, zarówno z szachistami z powiatu suskiego, jak i najdalszych zakątków naszego województwa był Sylwester Rychlik.
 
Rycerska sala wypełniona blaskiem i ciepłem zamkowego kominka to wręcz wymarzona sceneria szachowych rozgrywek, która przywołuje na myśl intelektualne boje, toczone przed laty w zabytkowych komnatach najsłynniejszych władców. Nic więc dziwnego, że z roku na rok Turniej Szachowy Ziemi Suskiej cieszy się coraz większą popularnością i przyciąga pasjonatów tej gry z najdalszych zakątków Małopolski. Świadczyć może o tym choćby fakt, że na kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji liczba chętnych do wzięcia udziału w turnieju, jest większa niż ilość miejsc, które może pomieścić największa z zamkowych sal.
 
Na przestrzeni wieków szachy zyskały sobie miano „królewskiej gry”, bo wymagają koncentracji, strategicznego myślenia i umiejętności przewidywania. Tylko w taki sposób można rozszyfrować plany przeciwnika i podjąć właściwe decyzje, by osiągnąć przewagę. Wiedzą o tym doskonale zawodnicy, którzy w piątkowy poranek 25 stycznia stanęli do rywalizacji w XI edycji turnieju.
 
Wśród rekordowej liczby 67 zawodników znaleźli się zarówno najmłodsi amatorzy szachów, dopingowani przez swoich dziadków i rodziców, jaki i wieloletni pasjonaci gry. Nie zabrakło także profesjonalnych graczy z Krakowa, Wieliczki czy Myślenic.
 
Organizatorów bardzo ucieszyło duże zainteresowanie turniejem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, co dowodzi, że szachy pomimo tak dużej konkurencji ze strony gier komputerowych wciąż nie tracą na popularności.
 
Punktualnie o godzinie 10:00 uczestnicy wytoczyli swe armie na bitewne areny. Tuż za pionkami do boju wyruszyły królówki, skoczki, wieże i gońce, gnane przez swych dowódców po czarno białych polach.
 
Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim. W kategorii dorosłych gracze stoczyli 9 pojedynków, natomiast juniorzy rywalizowali w 7 rundach, z których każda trwała 2 x 15 min.  Kierownik turnieju Stanisław Sukta i sędzia główny Jan Zapała bacznie przyglądali się poczynaniom zawodników. Po kilkugodzinnej batalii podliczono punkty i ogłoszono wyniki. Statuetki i nagrody rzeczowe dla laureatów poszczególnych kategorii ufundowali: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, oraz Miejski Ośrodek Kulury – Zamek.
Skip to content