Kolarstwo górskie odhaczone! Znamy kadrę powiatu suskiego na zawody wojewódzkie!

Po trwającej 4531 godzin, co daje 271860 minut, przerwie w rozgrywaniu finałów powiatowych do rywalizacji sportowej wrócili uczniowie ze szkół z naszego powiatu. W środę 16 września w Zawoi odbyły się finały powiatowy w kolarstwie górskim we wszystkich kategoriach wiekowych. Wystartowało w nich 77 uczniów z 10 szkół. To był pierwszy finał powiatowy w szkolnych zawodach w Polsce po wybuchu pandemii koronawirusa.

11 marca w Bystrej Podhalańskiej odbył się ostatni finał powiatowy, a był to turniej w siatkówkę chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 4-6). Tamtymi zawodami został zamknięty sportowy rok szkolny 2019/2020 w naszym powiecie. Dzień później zostały zamknięte szkoły w całej Polsce, a co się działo później, jest nam wszystkim doskonale znane.

Po prawie półrocznej przerwie do szkół wrócili uczniowie w całej Polsce. Zaczęły się także pojawiać pytania dotyczące tego, czy współzawodnictwo sportowe szkół zostanie wznowione, a jeżeli tak, to na jakich warunkach. Małopolski Szkolny Związek Sportowy w Krakowie na posiedzeniu w dniu 4 września podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do wznowienia współzawodnictwa w naszym województwie, pojawił się również kalendarz zawodów rejonowych i wojewódzkich.

– Od końcówki sierpnia byliśmy cały czas w kontakcie z zarządem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego oraz koordynatorami sportu w gminach naszego powiatu. Zbieraliśmy informacje, pomysły i śledziliśmy na bieżąco sytuację związaną z koronawirusem w naszym powiecie. Wreszcie w poniedziałek ustaliliśmy, jak będzie wyglądał sport szkolny 2020/2021. Przede wszystkim odeszliśmy od pomysłu współzawodnictwa w sensie rywalizacji szkół i zdobywania przez nie punktów za dane zawody. Nie ma bowiem obecnie mowy o wyrównanych szansach w startach, a i liczba zawodów została znacznie zmniejszona. Jeżeli chodzi o same zawody, to podpieraliśmy się zaleceniem do przeprowadzania ich na świeżym powietrzu i stąd w planach pojawiły się zawody w kolarstwie górskim, sztafetowych biegach przełajowych, ligach lekkoatletycznych. Pandemia i związane z nią wytyczne wymusiła na nas pewne zmiany organizacyjne m.in. nauczyciele wcześniej zgłaszają uczniów do zawodów tak, żebym miał czas przygotować elektronicznie protokoły, przed każdymi zawodami powstaje szczegółowy regulamin, który mówi też m.in. jak uczniowie mają się zachowywać na danym terenie, obiekcie. Pojawiły się dozowniki z płynem do dezynfekcji oraz dodatkowe zabezpieczenie medyczne, nieco inaczej też będzie przebiegać rozpoczęcie i zakończenie zawodów – wylicza odpowiedzialny za sport szkolny na szczeblu powiatowym pracownik suskiego starostwa, Maciej Krzyśków.

Pierwszymi zawodami w tym roku szkolnym były zawody w kolarstwie górskim. Zostały one zdominowane przez przedstawicieli UKS Zawojak Zawoja, których niektórzy kolarze kilka dni temu startowali w zawodach rangi mistrzostw Polski. Fantastyczną dyspozycją błysnęli zwłaszcza Maria Długosz (SP2 Sucha Beskidzka) i Maksymilian Matyasik (SP Jordanów), którzy wyraźnie wygrali swoje wyścigi w swoich kategoriach. Murowanym faworytem do wygranej w licealiadzie był Łukasz Orędarz (ZS Goetla Sucha Beskidzka) i gdyby nie awaria łańcucha w rowerze, wygrałby w swojej kategorii.

Na zakończenie zawodów odbyła się dekoracja – po raz pierwszy nie z gratulacjami z „ręki” ale z „żółwikami”. Ośmioro najlepszych kolarzy w każdej z kategorii (dotyczy wszystkich kategorii oprócz dwóch – Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady dziewcząt, gdzie startujących było mniej niż osiem) otrzymało pamiątkowe dyplomy-przepustki do zawodów wojewódzkich. Najlepsze trójki otrzymały dodatkowo medal oraz nagrody rzeczowe przekazane przez Nadleśnictwo Sucha.

– Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego, żeby finał powiatowy w kolarstwie górskim MTB mógł się odbyć w Zawoi. Wielkie ukłony dla klubu UKS Zawojak Zawoja na czele z prezesem p. Grzegorzem Hajdą, dla Nadleśnictwa Sucha z p. nadleśniczym Tadeuszem Kosmanem, którego podczas dekoracji reprezentował leśniczy z Mosornego p. Grzegorz Tereszkiewicz, dla wójta Gminy Zawoja p. Marcina Pająk oraz dla dziewczyn ze Służby Medycznej Malta. Osobne podziękowania należą się wszystkim uczniom, rodzicom, dyrektorom placówek za to, że pierwsze w tym roku szkolnym finały powiatowe szkolne w Polsce odbyły się w środę właśnie w Zawoi. Brawa dla zawodników, którzy po tych zawodach utworzyli reprezentację powiatu suskiego na finały wojewódzkie 29 września w Sieprawiu. Powodzenia – podsumował Maciej Krzyśków.

Reprezentacja Powiatu Suskiego na finał wojewódzki w kolarstwie górskim MTB – 29.09.2020 – Siepraw:

Igrzyska Dzieci: Nikola Polak (SP Białka), Emilia Dyrcz, Klaudia Ficek, Natalia Gigoń, Amelia Migas, Zofia Marek, Aleksandra Frosztęga, Emilia Szafraniec (wszystkie z ZSP w Skawicy), Maksymilian Matyasik (SP Jordanów), Hubert Trybała (SP8 Zawoja), Olivier Jagos (SP Jordanów), Dawid Bartyzel (ZSP1 Zawoja), Dominik Kalemba (SP Jordanów), Mateusz Jończyk, Patryk Dyrcz, Bartosz Bachul (wszyscy ZSP1 Zawoja).

Igrzyska Młodzieży Szkolnej: Maria Długosz (SP2 Sucha Beskidzka), Joanna Leśniak, Aleksandra Szumska, Martyna Staszczyszyn, Magdalena Trzebuniak, Paulina Matulak, Katarzyna Szafraniec (wszystkie z ZSP w Skawicy), Jakub Trybała (SP8 Zawoja), Michał Dyduch (SP1 Sucha Beskidzka), Jakub Smyrak, Mateusz Barzak (obaj ZSP w Skawicy), Michał Wolczko (ZSP1 Zawoja), Karol Zemlik (ZSP Skawica), Kacper Pena (ZSP1 Zawoja), Wiktor Jochymek (ZSP Skawica).

Licealiada: Natalia Leśniak, Anna Rzeszótko, Karolina Dziubek (wszystkie LO w Suchej Beskidzkiej), Patryk Lis, Łukasz Orędarz (obaj ZS Goetla Sucha Beskidzka), Tymoteusz Gruca (ZS Dańkowskiego Jordanów), Mateusz Rapacz (LO Sucha Beskidzka), Jakub Smyrak (ZS Goetla Sucha Beskidzka), Radosław Świerkosz (LO Sucha Beskidzka).

NAJLEPSZE TRÓJKI FINAŁÓW POWIATOWYCH – WYNIKI

IGRZYSKA DZIECI: