GWIAZDA POŁUDNIA MRUGA DO MIESZKAŃCÓW POWIATU SUSKIEGO

By odwdzięczyć się za wielką gościnność, jaką mieszkańcy powiatu suskiego wykazali wobec Gwiazdy Południa, organizatorzy tej czterodniowej etapówki kolarstwa górskiego mają niespodziankę. Uczestnicy z powiatu suskiego mają zagwarantowane atrakcyjne zniżki przy zapisach.

W tym roku etapówka w cieniu Babiej Góry odbędzie się w dniach 11-14 lipca. Pierwsze zawody odbędą się w Stryszawie, a finał – również w Stryszawie. Przez cztery dni setki zawodników z całej Polski będą rywalizować na wymagających, ale emocjonujących trasach przygotowanych przez samego Cezarego Zamanę.

Czwarta odsłona górskiej etapówki od Cezarego niesie ze sobą cały zastęp wyzwań: forsowne podjazdy w Beskidzie Wysokim, wymagające ułańskiej odwagi zjazdy i wyłaniające się znienacka zakręty. Tym, co wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, jest eskapada na Słowację. Zawodnicy zakosztują wybornie przygotowanych single tracków na Mędralowej – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie tego monumentalnego zbocza. Ale dopiero bliższe przyjrzenie się poszczególnym etapom (uwaga: na każdym jest do wyboru dystans Pro i ½ Pro) najlepiej ukazuje podjęty przez dyrektora sportowego Cezarego Zamany trud odświeżenia Gwiazdy Południa.

Czterodniowe ściganie rozpocznie się w Stryszawie w czwartek 11 lipca. To stąd pełen sił i ambicji peleton ruszy w surowy teren Podbabiogórza. Pierwsze kilometry mogą dla wielu – zwłaszcza weteranów Gwiazdy Południa, przyzwyczajonych do górskich trudów – okazać się zaskakująco łagodne. Stopień trudności będzie jednak miarowo rósł. Podobnie jak poziom nachylenia kolejnych podjazdów, podobnie jak poziom zmęczenia kolarzy, podobnie wreszcie jak poziom tętna zawodników wspinających się z coraz większym mozołem.

Dzień później gwiezdna ekipa melduje się w pobliskim, oddalonym o około 15 kilometrów Makowie Podhalańskim. Znów będzie uroczysta atmosfera na zachwycającym swoją kameralnością ryneczku, znów będą tłumy mieszkańców zbiorowo odliczających do startu peletonu i znów będzie koszmarnie długi pierwszy podjazd. Ale później wszystko zacznie się zmieniać jak w kalejdoskopie. Cezary Zamana we współpracy z lokalnym środowiskiem bikerów przeprojektował znaczną część trasy. Nabrała ona jeszcze bardziej technicznego charakteru. Bez taktycznej jazdy – daleko się nie zajedzie.

W sobotę zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować z nieubłagalnie tykającym zegarem, gwałtownie rosnącymi wzniesieniami i uderzającymi znienacka podmuchami górskiego wiatru. Tak zapowiada się indywidualna jazda na czas prowadząca z Makowa Podhalańskiego prosto pod najwyżej położony w Polsce hotel. Zapowiada się najkrótszy, ale chyba i najbardziej dynamiczny etap Gwiazdy Południa. Kto da się obrabować z cennych sekund, ten nie będzie miał już wiele szans na ich odrobienie.

14 lipca dzielni wojacy powrócą do Stryszawy, by zmierzyć się z czwartym rozbójnikiem: finałowym etapem w Stryszawie. Kulminacyjnym punktem będzie tutaj wjazd na Jałowiec, który według zapowiedzi Cezarego Zamany wszystkim wryje się w pamięć. Nim jednak dotrą na ten majestatyczny szczyt, będą musieli zmierzyć się z wcześniejszymi licznymi wzniesieniami. Jazdę utrudnią wystające korzenie, na opony czyhać będą srogie kamienie, a na szybkich zjazdach może być już trudno utrzymać kierownicę.

Swoje zrobi także zmęczenie – peleton będzie miał już przecież w nogach trzy dni intensywnej jazdy. Będzie się to musiało odbić na kondycji kolarzy.

Zapisy na Gwiazdę Południa już trwają. Szczególnym przywilejem cieszą się mieszkańcy powiatu suskiego, dla których przygotowano atrakcyjne rabaty. Promocyjna cena pakietu startowego dla mieszkańców wynosi 450 zł (płatność najpóźniej do godz. 10.00 w dniu pierwszego etapu).

Aby skorzystać z promocji, należy wysłać na adres biuro@ZamanaGroup.pl skan poświadczenia zamieszkania na terenie powiatu suskiego (do otrzymania w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta) i potwierdzenie opłaty.

Tradycyjnym już elementem Gwiazdy Południa są także darmowe zawody rowerowe dla najmłodszych sportowców. Młodzi zawodnicy do 13. roku życia będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:

• do lat 3 (rowerki biegowe)
  • 4-5 lat
  • 6-7 lat
  • 8-9 lat
  • 10-11 lat
  • 12-13 lat.

Specjalnie na te zawody zostanie wyznaczona bezpieczna trasa umożliwiająca głośny doping rodziców. Zgłoszenia dzieci można dokonać drogą mailową lub bezpośrednio w Biurze Zawodów w dniu imprezy.

Wszystkie szczegóły na temat Gwiazdy Południa można znaleźć na oficjalnej stronie etapówki (www.gory.zamanagroup.pl) oraz na Facebooku (https://www.facebook.com/gwiazdapoludnia/). Pytania można zadawać, pisząc maila na adres: biuro@zamanagroup.pl.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Gwiazda Południa 2019