Gwiazda Południa, czyli coś dla miłośników rowerów

Zaczęło się wczorajszą czasówką ze stadionu Jałowca do Beskidzkiego Raju, a zakończy w niedzielne popołudnie w Zawoi. W naszym powiecie rozpoczął się czterodniowy wyścig rowerowy, organizowany przez kolarskiego mistrza Polski i zwycięzcę Tour de Pologne – Cezarego Zamanę.

W organizację Gwiazdy Południa, bo taką nazwę nosi ten cztero etapowy wyścig, włączyło się Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Zapraszamy serdecznie do udziału także w konkurencjach dla najmłodszych kolarzy – na boiskach w Stryszawie, Makowie Podhalańskim i Zawoi przy okazji każdego z etapów odbędą się wyścigi 🙂

Gwiazda Południa to nowa, debiutująca w tym roku impreza dla miłośników rowerów. Odbędzie się ona od 30 czerwca do 3 lipca na terenie trzech gmin: Stryszawy, Makowa Podhalańskiego oraz Zawoi. Na specjalnie wyznaczonych trasach rowerzyści wspinać się będą na przewyższenia sięgające 1 000 m n.p.m. Łączna suma przewyższeń podczas całego wyścigu sięgnie 7 000 m n.p.m. Ale Gwiazda Południa to impreza nie tylko dla zawodowców: każda trasa została podzielona na dwa warianty (mega i fit), dzięki czemu swych sił może spróbować każdy ambitny rowerzysta. „Sam przejechałem wszystkie zaplanowane trasy i mogę zagwarantować, że są one do pokonania przez ambitnych rowerzystów” – zapewnia Cezary Zamana.

Dodatkową zachętą, oprócz sportowej rywalizacji i niezapomnianych emocji, są piękne widoki Beskidu Żywieckiego.

Ściganie rozpocznie się 8-kilometrową czasówką w Stryszawie (30 czerwca). Będzie to rozgrzewka przed kilkudniowym wyścigiem, pozwoli poukładać zawodników we właściwe sektory startowe oraz umożliwi przygotowanie swojego organizmu do specyficznych warunków jazdy w cieniu Babiej Góry. Kolejnego dnia, również w Stryszawie, zawodnicy już wspólnie wyruszą na trasę. Najważniejszym punktem będą zmagania z Jałowcem, a także Czarną Górą (tylko na trasie mega).

W sobotę 2 lipca zawodnicy zgromadzą się na starcie w Makowie Podhalańskim, skąd wyruszą na wymagającą trasę po okolicznych szczytach, pasmach i przełęczach. Kto dojedzie na metę jako pierwszy, będzie w komfortowej sytuacji przed ostatnim etapem.

Zwycięzcę zawodów poznamy w Zawoi, gdzie rowerzyści ruszą na trasę 3 lipca. Czekać na nich będzie m.in. podjazd na Pasmo Jałowieckie oraz wjazd na szczyt Kiczor. Podczas całego etapu zawodnikom towarzyszyć będą widoki na Pasmo Policy. Ostatnie kilometry trasy, a także całego wyścigu to już zjazd z Przełęczy Klekociny prosto na metę.

Na uczniów szkół podstawowych czeka konkurs plastyczny na przygotowanie plakatu zachęcającego do jazdy rowerem. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

A wszyscy mieszkańcy powiatu suskiego, bez względu na wiek, mają zagwarantowaną atrakcyjną, aż 50% zniżkę przy zapisach do wyścigu!

Więcej szczegółów o Gwieździe Południa oraz zapisach na stronie: www.gory.mazovia.mtb.pl.

Program:

I ETAP – STRYSZAWA

Prolog – czasówka (8 km)

Data: 30 czerwca (czwartek)

Start: Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. prof. Znamirowskiego (Stryszawa 278b)

Meta: Beskidzki Raj

Harmonogram:

• 10.00 – 15.00 – zapisy w biurze zawodów w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Znamirowskiego (Stryszawa 278b)
  • 13.30 – odprawa techniczna
  • 14.00 – start pierwszego zawodnika
  • 16.00 – dekoracja etapowa
  • 16.30 – rozszerzona odprawa techniczna przed kolejnymi etapami