Gimnazjada 2016/2017 w pigułce

Autor: MK  /   Czerwiec 30, 2017  /   Aktualności, Igrzyszka młodzieży szkolnej  /  

Od kilku już lat korespondencyjny pojedynek gimnazjalistów ze Stryszawy i z Suchej Beskidzkiej o miano najbardziej usportowionej szkoły numer 1 w powiecie elektryzuje i nie inaczej było w roku szkolnym 2016/2017. Z drugiej strony nie można powiedzieć, że tylko te dwie szkoły startowały w zawodach, bo także i inne solidnie zaznaczyły się w finałach powiatowych czy wojewódzkich.  A nawet jeżeli Stryszawa i Sucha Beskidzka wygrywały w poszczególnych dyscyplinach, to wcześniej musiały się mocno napocić,żeby ten triumf osiągnąć. 

Najwięcej finałów powiatowych, największa rywalizacja i największa ich zaciętość – oto właśnie Gimnazjada w naszym powiecie. Jeżeli doliczymy do tego półfinały powiatowe w poszczególnych grach zespołowych to otrzymamy jeszcze większą, solidną dawkę sportu.

A kto na czele? W rywalizacji gimnazjów triumfowała jedynka ze Stryszawy przed szkołą w Suchej Beskidzkiej. Podium uzupełniło gimnazjum w Budzowie. A tuż za nim zostali sklasyfikowani: Zawoja Wilczna, Lachowice i Zawoja Centrum.

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ ZA ROK SZKOLNY 2016/2017

Podczas finałów powiatowych uczniowie osiągali rekordowe wyniki na przestrzeni finałów powiatowych i dzięki temu awansowali do „naszej zakładki z aktualnymi rekordami powiatowymi”. GRATULUJEMY

ZOBACZ – NAJLEPSZE WYNIKI W HISTORII FINAŁÓW POWIATOWYCH

Zanim o medalistach wojewódzkich, trzeba wspomnieć o reprezentacjach szkół w grach zespołowych, którzy kilka razy przechodzili szczebel rejonowy (starcie z mistrzami powiatów: myślenickiego, tatrzańskiego oraz nowotarskiego) i znajdowali się wśród najlepszych szkół w Małopolsce. Mowa tu o drużynie w piłce nożnej dziewcząt w Naprawie, piłce nożnej oraz koszykowej chłopców z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej i piłce siatkowej z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. W tym roku zadebiutowała dyscyplina – piłka siatkowa w gimnazjadzie (licealiadzie też) i co – siatkarki z Suchej Beskidzkiej zajęły czwarte miejsce w Małopolsce. BRAWA DLA WSZYSTKICH!

Miało być o medalistach i będzie :) Łącznie w kategorii gimnazjady zdobyto 14 medali indywidualnie (5 złotych, 5 srebrnych, 4 brązowe) i 6 drużynowo. Otrzymają oni Nagrodę Powiatu Suskiego podczas wrześniowej gali z okazji podsumowania roku 16/17.

Piątce uczniów indywidualnie udało się sięgnąć po złote medale indywidualnie: Emilii Sali (G Budzów) w biegu na 600 m, Szymonowi Jędrzejakowi (G Sucha B.) w biegu na 1000 m, Mikołajowi Pająkowi (G2 Lachowice) – pływanie styl dowolny, Kamilowi Wajdzikowi – skok w dal i Michałowi Koczurowi – pływanie 50 m styl klasyczny (obaj G1 Stryszawa).

Srebrne medale zdobyli: Krystyna Miklusiak – i to dwa, w pchnięciu kulą i rzutem oszczepem, Nikola Panek – pływanie 50 m styl klasyczny ( obie G1 Stryszawa) oraz Michał Jurzak – pływanie 50 m styl dowolny i Szymon Jędrzejak – indywidualne biegi przełajowe (obaj G Sucha Beskidzka), a brązowe: Aleksandra Skowron  - bieg na 300 m, Weronika Habowska – pływanie 50 m styl dowolny (obie G1 Stryszawa), Martyna Konderak – pływanie 50 m styl grzbietowy oraz Jakub Pietrusa (G1 Stryszawa) – bieg na 100 m. 

Wicemistrzostwo Małopolski dla dziewcząt – Patrycja Gołuszka, Aleksandra Wojtyłko, Wiktoria Świerkosz, Aleksandra Skowron, Weronika Habowska, Zuzanna  Korczak, Weronika Semik, Krystyna Miklusiak, Marcelina Bisaga, Klaudia Głuszek, Daria Wala, Patrycja Pochopień, Martyna Pniaczek, Patrycja Kubasiak i chłopców – Jakub Pietrusa, Michał Koczur, Błażej Kwaśny, Maciej Sikora, Kacper Bury, Szymon Pochopień, Jakub Wągiel, Sebastian Sikora, Tomasz Sikora, Konrad Pacholski, Mateusz Sikora, Piotr Krasucki, Robert Habowski, Kamil Wajdzik  z G1 Stryszawa w Drużynowej Lidze LA.

Trzecie miejsce w sztafecie 4×100 m dziewcząt (Aleksandra Skowron, Patrycja Gołuszka,  Patrycja Kubasiak, Martyna Pniaczek) i chłopców (Jakub Pietrusa,  Kamil Wajdzik, Michał Koczur, Sebastian Sikora) również dla stryszawskich gimnazjalistów oraz dla gimnazjalistek z Budzowa (Kamila Mirocha, Oliwia Kęsicka, Anna Chromy, Emilia Sala, Zuzanna Burliga, Kamila Bukowska, Martyna Smyrak, Joanna Pająk, Kamila Smyrak, Marzena Pająk, Wiktoria Musialik, Julia Najdek, Sylwia Kierkowska, Maria Gielata, Anna Lenik) w Drużynowej Lidze LA. Po brązowe medale sięgnęli też chłopcy ze Stryszawy w Drużynowych Biegach Przełajowych (Maciej Sikora, Sebastian Sikora, Kacper Bury, Szymon Pochopień, Dawid Janeczek, Kamil Spyrka).

Sukcesy uczniów ze szkół w naszym powiecie nie byłyby możliwe z jednej strony bez pracy na lekcjach w-f, nauczycieli, uczniów oczywiście, w wielu przypadkach ich rodziców, ale też i klubów sportowych z powiatu suskiego do których młodzież z naszych szkół uczęszcza, bądź w przeszłości uczęszczała, takich m.in. jak: UKS Bieganie pl. Stryszawa, UKS Jasień Sucha Beskidzka, ULKS Lachowice i wielu innych.

Spokojnych wakacji i do zobaczenia po nich – dla tych, co skończyli gimnazja do zobaczenia w licealiadzie (chyba, że ktoś idzie poza nasz powiat do szkoły średniej – Powodzenia!), a dla tych, co jeszcze są rocznikowo w gimnazjadzie  - do zobaczenia. Chociaż tego, jak po reformie szkolnictwa będzie wyglądała rywalizacja – cieżko na chwilę obecną powiedzieć.

SPOKOJNYCH WAKACJI I DO ZOBACZENIA JESZCZE RAZ :)