Dziewczyny z Naprawy zgarnęły wszystko / historyczne zawody w piłkę nożną!

Takiego turnieju jeszcze w historii rywalizacji gimnazjalistek w ramach współzawodnictwa sportowego w naszym powiecie nie było. W piłce nożnej „szóstek” rywalizowali do tej pory tylko chłopcy, ale od tego roku szkolnego do tego grona dołączyły także dziewczęta. Pierwszymi mistrzyniami powiatu zostały zawodniczki z Gimnazjum w Naprawie z niesamowitą Klaudią Maciążką, reprezentantką Polski w piłkę nożną U-15, w składzie. Powiedzieć jednak, że tylko Naprawa rozdawała karty w tym turnieju i potrafiła grać w piłkę, byłoby grubą przesadą.

To był prawdziwy tydzień dla wielu gimnazjalistek z naszego powiatu z piłką nożną w tle. W poniedziałek 16. maja niemal równocześnie na orlikach w Makowie Podhalańskim (start godz. 9) i w Suchej Beskidzkiej (start godz. 10:30) rozpoczęły się półfinałowe turnieje dla dziewcząt w piłkę nożną, które miały wyłonić cztery drużyny, które w Zawoi 19. maja miały stoczyć walkę o mistrzostwo powiatu.

Po zawodach w Makowie Podhalańskim i Suchej Beskidzkiej do finału awansowały drużyny z: Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, Gimnazjum w Makowie Podhalańskim, Gimnazjum w Naprawie i Gimnazjum nr 2 w Zawoi.

W pierwszym półfinale spotkały się gimnazjalistki z Zawoi i Stryszawy. Po pierwszej połowie (każda trwała 10 minut) wynik był bezbramkowy, a okazji do otwarcia wyniku było jak na lekarstwo. Sędzia Jacek Kudzia przypomniał w przerwie obu drużynom, że w przypadku remisu, zarządzona zostanie dogrywka (5 min), a jeżeli ona nie pomoże w wyłonieniu zwycięzcy, zostanie zarządzony konkurs rzutów karnych.

Czy to „przypomnienie” podziałało mobilizująco na obie drużyny tego się nie dowiemy, ale faktem jest, że kibice na orliku w Zawoi zobaczyli w drugiej połowie tego spotkania trzy gole. Wynik otworzyła Wiktoria Świerkosz, która z bliskiej odległości trafiła do bramki. Na 2:0 podwyższyła Oliwia Skowron, która w sytuacji sam na sam z bramkarką z Zawoi… przelobowała ją. Emocje w tym momencie się bynajmniej nie skończyły – zachęcane zza linii bocznej przez trenera Janusza Rusina zawojanki mocniej przycisnęły w końcówce. Kontaktowego gola zdobyła Sabina Basiura(wykorzystała okazję sam na sam z bramkarką ze Stryszawy) i gospodynie turnieju miały jeszcze kilka chwil na doprowadzenie chociaż do remisu. W ostatniej akcji meczu powstało niesamowite zamieszanie w polu karnym stryszawianek, a uderzenie Basiury nieznacznie minęło celu.

W drugim półfinale pomiędzy Naprawą i Makowem Podhalańskim takich emocji nie było. Dowodzona przez Klaudię Maciążkę (późniejsza MVP i Królowa Strzelczyń) drużyna kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku i starała się raz po raz zagrażać bramce makowianek. Te jednak dobrze ustawione przez trenera Macieja Melzera w pierwszym rzędzie postawiły właśnie na zabezpieczenie dostępu do własnej bramki. Czasem jednak nawet to nie wystarczało – na listę strzelczyń pierwsza wpisała się Julia Czubin, a potem… już poszło. 3:0 do przerwy, 3:0 w drugiej połowie, a cały mecz wygrany stosunkiem 6:0 (trzy gole Maciążki, dwa Czubin i jedno trafienie Darii Pawlik) nie pozostawił złudzeń, kto był w tej konfrontacji lepszy.

Zanim odbył się mecz o pierwsze miejsce, o trzecie miejsce zagrała Zawoja z Makowem Podhalańskim. Wszystkie gole dla G2 Zawoja zdobyła w tym spotkaniu Sabina Basiura. Najpierw wykorzystała wznowienie z rzutu z autu i precyzyjnym strzałem głową zmusiła Martę Melzer do kapitulacji. Kolejne gole Basiura zdobyła już po przerwie – najpierw po mierzonym uderzeniem z dystansu wpisała się ponownie na listę strzelczyń, a na 3:0 ustanowiła wynik po ładnym opanowaniu piłki w polu karnym i celnym strzale po ziemi.

O pierwsze mistrzostwo powiatu w piłkę nożną dziewcząt gimnazjalnych „na trawie” zagrały drużyny z Gimnazjum w Naprawie i Gimnazjum nr 1 w Stryszawie. Pierwsza połowa meczu była niesamowicie wyrównana – grające blisko rywalek stryszawianki kompletnie takim obrotem sprawy zaskoczyły naprawianki. Na dodatek podopieczne Jacka Miki w tej części gry stworzyły trzy sytuacje stuprocentowe do objęcia prowadzenia! Nie od dziś jednak wiadomo, że niewykorzystane okazje lubią się mścić – tak też było podczas ostatniego spotkania w czwartkowe popołudnie na orliku w Zawoi. Maciążka wykorzystała w 7. minucie sytuację sam na sam z Aleksandrą Giertugą.

Plan na doprowadzenie do remisu przez stryszawianki w drugiej połowie runął już 20 sekund po wznowieniu gry. Plasowanym strzałem z kilkunastu metrów popisała się Maciążka. Trzeci gol dla zawodniczek z Naprawy był „pechowym dziełem” Emilii Kudzi, która niefortunnie przecięła tor lotu piłki po strzale Julii Czubin. Na 4:0 podwyższyłaZuzanna Nowak, która wykorzystała podanie od Maciążki. Stryszawianki honorowe trafienie zanotowali za sprawą Oliwii Skowron, która wykorzystała sytuację sam na sam z Gabrielą Żegleń. Ostatniego podczas czwartkowego turnieju gola zdobyła jeszcze Klaudia Maciążka.

Podczas dekoracji wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami, Naprawa dodatkowo pucharem za pierwsze miejsce. Najlepszą bramkarką została uznana Gabriela Żegleń, a MVP i Królową Strzelczyń – Klaudia Maciążka.

Bardzo szybko, bo już w czerwcu wszystkie drużyny będą miały okazję do zrewanżowania się. Na orliku w Zawoi zostanie zorganizowany przez Janusza Rusina, nauczyciela z Gimnazjum nr 2 w Zawoi, turniej w piłkę nożną dla gimnazjalistek i gimnazjalistów.