Drużynowe i indywidualne wielkie bieganie!

Finały powiatowe w drużynowych biegach przełajowych dla szkół podstawowych i gimnazjalnych odbyły się w środę 12 kwietnia w Suchej Beskidzkiej. Były to zupełnie nowe zawody w organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej sportowej rywalizacji w ramach współzawodnictwa szkół w naszym powiecie.

Dwa dni wcześniej konkurencję tą „przetestowali starsi koledzy i koleżanki w ramach licealiady (ZOBACZ: Jeden bieg, ale klasyfikacje dwie). I odczucia z zawodów były jak najbardziej na plus. Pokrótce – klasyfikowana była drużyna (zwycięska uzyskiwała awans do zawodów wojewódzkich – 26.04.2017, Nowy Targ), ale zawodnicy, którzy znaleźliby się na miejscach 1-3, i nie wchodziliby w skład zwycięskiej drużyny, również uzyskali prawo startu w zawodach wojewódzkich.

W zawodach prawo startu mieli tylko mistrzowie gmin (drużynowo) oraz najlepsi (1-3) indywidualnie zawodnicy z eliminacji gminnych. Pierwsi do boju ruszyli chłopcy z gimnazjów, którzy mieli do pokonania dwa okrążenia wokół stadionu Babiej Góry (ok 1600 m). Wygrywała drużyna, której suma miejsc zajętych przez poszczególnych zawodników była najmniejsza. Zespół składał się z sześciu zawodników – jeżeli do mety nie dotarł jeden, to cała drużyna byłaby klasyfikowana, bez względu na osiągnięty wynik, dopiero za zespołami, których wszyscy biegacze dotarli do mety.

W kategorii chłopców z gimnazjów triumfowali zawodnicy ze Stryszawy (Sebastian Sikora, Maciej Sikora, Szymon Pochopień, Jakub Pietrusa, Kamil Spyrka, Kacper Bury). W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięciu reprezentantów tej drużyny! Drudzy na mecie zameldowali się chłopcy z gimnazjum w Budzowie, a podium uzupełnili uczniowie z Juszczyna. Na dalszych pozycjach, kolejno, reprezentanci gimnazjów z: Sidziny, Suchej Beskidzkiej oraz dwójki z Zawoi. W kategorii indywidualnej triumfował Maciej Sikora (G1 Stryszawa), przed Dawidem Czyszczoniem (G Juszczyn) i Szymonem Pochopniem (G1 Stryszawa).

Po chłopcach do startu ruszyły ich szkolne koleżanki. Kategorię tą wygrały zawodniczki z Budzowa (Emilia Sala, Zuzanna Burliga, Kamila Smyrak, Julia Najdek, Martyna Smyrak, Anna Chromy). Wicemistrzostwo powiatu przypadło uczennicom ze Stryszawy, najniższy stopień podium dla sidzinianek. Czwarte miejsce dla Juszczyna, piąte dla zawojskiej dwójki, szóste dla Suchej Beskidzkiej. Najszybciej trasę (jedno okrążenie wokół stadionu, około 800 m) pokonały: Emilia Sala, Zuzanna Burliga (obie G Budzów) oraz Aleksandra Skowron (G1 Stryszawa).

DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – GIMNAZJADA 2016/2017

DZIEWCZĘTA:

1. Gimnazjum Budzów – 49 pkt

2. Gimnazjum nr 1 Stryszawa – 103 pkt

3. Gimnazjum Sidzina – 109 pkt

4. Gimnazjum Juszczyn – 127 pkt

5. Gimnazjum nr 2 Zawoja – 148 pkt

6. Gimnazjum Sucha Beskidzka – 199 pkt

CHŁOPCY:

1. Gimnazjum nr 1 Stryszawa – 58 pkt

2. Gimnazjum Budzów – 93 pkt

3. Gimnazjum Juszczyn – 110 pkt

4. Gimnazjum Sidzina – 119 pkt

5. Gimnazjum Sucha Beskidzka – 134 pkt

6. Gimnazjum nr 2 Zawoja – 172 pkt

W rywalizacji szkół podstawowych, które nastąpiły tuż po wyścigu dziewcząt, regulamin zawodów był nieco inny. Na drużynę składało się 12 osób – sześć dziewcząt z roczników 2004/2005 i sześć dziewcząt z roczników 2006/2007 (analogicznie sytuacja miała miejsce w przypadku chłopców). Sumowane były miejsca zajęte przez reprezentantów szkół w obu biegach, najniższy wynik wygrywał. Czy uczestnicy biegu wiedzieli o tej klasyfikacji, trudno powiedzieć. Dla nich liczyła się przede wszystkim frajda z tego, że mogą pobiegać na świeżym powietrzu (pogoda się zlitowała patrząc na to, co było we wtorek, gdy pierwotnie zaplanowane były zawody).

W kategorii dziewcząt triumfowały zawodniczki ze Skawicy (Klaudia Szafraniec, Julia Warmuz, Aleksandra Kaczmarczyk, Joanna Leśniak, Julia Wójcik, Julia Pacyga, Natalia Leśniak, Paulina Zguda, Julia Janik, Joanna Motowidło, Emilia Pacyga i Dominika Uczniak). Drugie miejsce dla SP Juszczyn, trzecie dla SP Sidziny. Tuż za podium uplasowały się zawodniczki z SP1 Sucha Beskidzka i SP2 Stryszawa. W kategorii młodszej (2006-2007) najszybciej trasę (ok. 800 m) pokonała Klaudia Szafraniec (SP Skawica) i to ona otrzymała po zakończeniu zawodów złoty medal. Srebro i brąz dla dwóch zawodniczek z SP Sidzina: Natalii Maj oraz Izabeli Strach. Z kolei wśród zawodniczek z roczników 2005-2004 najszybciej trasę pokonała Emilia Daniel (SP2 Budzów), przed Natalią Leśniak (SP Skawica) i Kingą Pawlica (SP2 Budzów). Dwie zawodniczki z Budzowa również będą mogły tym samym wystartować w zawodach wojewódzkich, gdzie zostaną sklasyfikowane tylko indywidualnie (drużynowo do Nowego Targu może pojechać drużyna ze Skawicy).

Wśród chłopców najlepiej zespołowo z trasą poradzili sobie chłopcy z Sidziny (Aleksander Chorąży, Krzysztof Czarny, Łukasz Czarny, Mateusz Kostka, Wiktor Syc, Karol Sułocha, Artur Kulka, Jakub Lipka, Maciej Ptaś, Szymon Kolaniak, Konrad Tempka i Patryk Zawora). To oni opuszczali zawody w Suchej Beskidzkiej z efektownym pucharem i dyplomem/przepustką do finału wojewódzkiego. W klasyfikacji indywidualnej dla młodszych zawodników (2006-2007) wygrał Kacper Hojdas (SP Juszczyn), a za nim finiszowali: Jakub Rak (SP1 Sucha Beskidzka) oraz Bartosz Zawojski (SP5 Zawoja). Cała trójka również wywalczyła prawo udziału w finale wojewódzkim w Nowym Targu. W nieco starszej kategorii uczniów (2004-2005) na czele: Rafał Ożóg (SP Żarnówka), Jakub Frączek (SP Palcza) i Patryk Zawora (SP Sidzina). Dwaj pierwsi wywalczyli przepustkę do zawodów wojewódzkich. Patryka Zaworę również zobaczymy na tych zawodach – w końcu jest reprezentantem mistrza powiatu z Sidziny!

DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – IGRZYSKA 2016/2017

DZIEWCZĘTA: