21. Międzynarodowy Wyścig Kolarski – Memoriał Henryka Łasaka Wielkie kolarskie święto już w sobotę 17 sierpnia!

Serdecznie zapraszamy na 21. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”, który odbędzie się 17 sierpnia 2019 r. Impreza współorganizowana przez Miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz Powiatem Suskim cieszy się dużą popularnością.

Memoriał im. Henryka Łasaka już na stałe wpisał się w międzynarodowy kalendarz kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się utytułowani zawodnicy, którym towarzyszą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski.

Memoriał Henryka Łasaka to najwyżej klasyfikowany jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Polsce, od lat zaliczany jest do najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się kolarze światowej klasy, zarówno utytułowani, reprezentujący różne państwa i renomowane ekipy, jak i młodzi zawodnicy, którzy mają w dorobku medale mistrzów świata i Europy. Tegoroczna edycja Memoriału odbędzie się w sobotę 17 sierpnia. W kolarskim miasteczku na rynku w Suchej Beskidzkiej, gdzie po raz 21 – szy rozstrzygną się losy międzynarodowego wyścigu,  sportowców dopingować będą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski. Na starcie międzynarodowego wyścigu rokrocznie meldują się największe firmy i ekipy kolarskie z Polski i Europy w tym z Niemiec, Francji, Danii, Ukrainy, Czech, Słowenii Rosji, Estonii i innych, a nawet ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Memoriał Henryka Łasaka jest uznawany za jeden z najtrudniejszych klasyków rozgrywanych w Polsce. W kalendarzu europejskich wyścigów kolarskich UCI Europe Tour sporządzanym przez Międzynarodową Unię Kolarską posiada kategorię 1.2. To przyciąga nazwiska znane w kolarskim świecie.

Tegoroczne zawody będą rozgrywane na trasie o długości 174,2 km. Po przejechaniu rundy honorowej, start przy suskim zamku i czterech okrążeń ulicami Suchej Beskidzkiej zawodnicy skierują się w stronę Zembrzyc. Dalej trasa wyścigu wiedzie przez Tarnawę Dolną, Krzeszów, Kuków i Stryszawę w kierunku mety w Suchej Beskidzkiej. Kolarze będą musieli pokonać pięć takich pętli. Memoriał kolarski rozgrywany od 1999 w Suchej Beskidzkiej upamiętnia sylwetkę Henryka Łasaka, najwybitniejszego trenera w historii kolarstwa w naszym kraju, który na przełomie lat 60. i 70. doprowadził polskich zawodników do pierwszych sukcesów na arenie międzynarodowej. W 1973 roku trenerską karierę Henryka Łasaka przerwała tragiczna śmieć  w wypadku samochodowym w  Skomielnej Białej, oddalonej o ok. 30 km na południowy – wschód od stolicy powiatu suskiego. W gronie jego podopiecznych znalazły się najznamienitsze postaci polskiego kolarstwa sportowego, olimpijczycy i mistrzowie świata, a wśród nich m.in. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Lucjan Lis czy Edward Barcik, którzy co roku podczas memoriału goszczą w Suchej Beskidzkiej wspominając swojego nauczyciela i mistrza.

Z pewnością zawody przyniosą ze sobą wiele emocji. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców, gości, miłośników kolarstwa i wyścigów rowerowych oraz fanów oddanych tej dyscyplinie sportu do wspólnego kibicowania na suskim Rynku jak i na trasie wyścigu. Start wyścigu z Rynku w Suchej Beskidzkiej planowany jest na godzinę 12.00, ale wcześniej (11.55) spod suskiego zamku odbędzie się tzw. runda honorowa. Pierwsi zawodnicy spodziewani są na mecie około godziny 16:00.

Starostwo Powiatowe, oprócz wkładu finansowego w organizację wyścigu, jak co roku ufundowało również puchar dla drugiego na mecie zawodnika 🙂